Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc. Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 18 May 2017
Přejít na obsah
Vybíráme PC (05/2017) za 25 až 35 tisíc. Revoluce v mainstreamu aneb nenechte se okrást!
Jak vybírat PC a pohled do minulosti co jsme kupovali
Dobrý výkon za dobrou cenu - PC za 25 tisíc
Více výkonu za dobrou cenu - PC za 30 tisíc
Strana 5
Shrnutí a závěr

 

 

  • Výborný výkonu za rozumnou cenu – PC za 35 tisíc korun

Opět, s rozpočtem o 5tisíc vyšším jsme se podívali na to, jaké aspekty sestav se dají zlepšit. V zásadě jsou dva možné přístupy. Pokud vám jde jen o herní výkon, tak v sestavách za 30 tisíc vyměňte GTX 1070 (11200 korun) za GTX 1080 (14 500 korun) a hotovo. V našem případě jsme se snažili opět o vyváženější přístup. 

Důležité: čtěte i text pod tabulkou.

I tady platí, že na Intel platformu vůbec nekoukejte. Je výrazně horší za stejné peníze. Core i5-7600K za vyšší cenu jako RYZEN 5 1600? … tohle není soupeření, tohle je masakr. Intel má 4jádra/4vlákna, AMD má 6jader/12vláken a pokud jde o výkon CPU, tak Intel prostě vymaže. Jediná oblast, kde je to alespoň vyrovnané (či díky taktu je i5 i lepší), jsou hry, ale rozdíl je tak malý, že rozhodně nevyváží o desítky a desítky % nižší výkon Intelu všude jinde navíc i hry jsou stále více optimalizovány na více jader a brzy se tak i tady RYZEN stane výkonnější.

Tady už je opravdu nákup Intelu i5 místo RYZEN 5 1600 důvod nechat se vyšetřit a pokud vám to někde vnutili jako lepší řešení a AMD vám ani nenabídli, šel bych jim to opravdu omlátit o hlavu! No, Core i5 není špatný CPU, ale v současné situaci by musel stát prostě výrazně méně, aby byl zajímavý.

Doporučujeme tedy v této situaci volit AMD sestavu jako lepší variantu nyní. A co dál?

Výběr procesoru tak máme jasný. RYZEN 5 1600 je naprostá paráda, asi nejzajímavější procesor za posledních 10 let! Za neuvěřitelně příznivou cenu vám AMD prodá 6jádrový/12vláknový procesor navrch s překvapivě dobrým BOX chladičem. A ano i ten RYZEN 5 1600 jde krásně taktovat a bavíme se o procesoru, který má v základu výkon hodně nad úrovní i7-7700K a na úrovni 6jádrových high end Core i7 pro X99 platformu ;). Ovšem spotřeba je na úrovni Core i5 a cena také! A ano, i v této situaci si někteří jdou koupit i5. A někteří obchodníci jim ani nic jiného nenabídnou … co byste tomu řekli?

  • Chlazení

Pokud sáhnete po RYZEN 5 1600 tak k němu dostanete i chladič. Wraith Spire je překvapivě slušný a osobně si myslím, že pokud zvažujete nákup chladiče do 500-600 korun, tak to vážně nemá smysl. Pokud se ale rozhodnete a chladič se upíná tak, že musíte tu základní sponu z desky AM4 sundat a chladič se šroubuje na desku, tak musíte mít AM4 kit, většina výrobců ho už přidává k chladičům, ale starší modely a zásoby ho mít nemusí a kit se dá dokoupit, či dokonce získat i zdarma po vyplnění formulářů na stránkách výrobců chladičů. Tak pozor na to.

  • Základní deska

Poněkud tristní zůstává situace ohledně nabídky desek u AMD RYZEN. Tedy ve srovnání s neuvěřitelně přehnanou nabídkou desek pro dnes už nezajímavou Intel LGA 1151 platformu. Zatímco pro slabá maximálně 4jádra Intelu si můžete koupit i „superultramega“ desku za 15 - 20tisíc, pro mnohem výkonnější RYZEN procesory AMD je aktuálně maximem deska za 8-9 tisíc. Jedna. Každý výrobci uvedl jen 2-3 modely na X370 čipsetu a několik na B350, což už jsou ale desky nižšího segmentu. Na druhou stranu o to je výběr desek jednodušší.

Osobně doporučuji už připlatit na X370 základní desku, v nabídce jich pár je, a to i levnějších a kvalita je znatelně výše proti B350 edicím. Tento měsíc dorazí na trh další AM4 desky a budou hodně zajímavé.

  • RAM – paměti

S výběrem základní desky souvisí v případě nové platformy AMD i výběr pamětí. Poprvé AMD přechází také na DDR4 standard. Jako nová architektura a platforma má obecně zatím ne dokonale vyladěnou kompatibilitu se všemi moduly. Ale to v praxi neznamená, že by vám jakékoliv DDR4 nefungovaly. Fungují všechny! Některé ale lépe. V případě některý pamětí (těch s HYNIX čipy a také dvoustranných modulů) existuje zatím omezení, na jak vysoké frekvenci ty RAM mohou běžet. Pokud to neřešíte, tak můžete být v klidu, i s nejlevnějšími RAM DDR4 moduly a poběží vše, přesto doporučuji vybírat prověřené a pokud možno maximálně kompatibilní moduly. Pokud řešíte i rychlost RAM, což v případě RYZEN může přinést zajímavý výkonový nárůst, protože RYZEN zajímavě z rychlosti DDR4 pamětí těží, pak máme doporučení:

Aktuálně, pokud chcete dosahovat vysokých frekvencí na RYZEN tak aktuálně platí, že Samsung B-Die jsou nejvhodnější. Doporučené modely, u kterých máte nejvyšší šanci i na vysoké přetaktování RAM (3000-3200MHz běžně a více) na většině slušných deskách (bohužel ne na všech, což je ale na řešení výrobce desky a jeho BIOSu):

  • Geil EVO X – GEX416GB
  • G.Skill Trident Z RGB Series- F4
  • G.Skill Ripjaws V 16GB F4
  • G.Skill FlareX AMD serie

Upozornění: Ano rychlejší paměti mají vyšší výkon, u AMD RYZEN i Intel Core. U RYZEN mají větší přínosy, díky architektuře a stavbě CPU, nicméně i když obě platformy osadíte třeba jen DDR4 2133MHz, tak budou mít pořád skvělý výkon. Nárůst výkonu s 2400/2666MHz je v řádu maximálně jednotek %, to samé platí i o 3000/3200MHz a rychlejších RAM. Nárůst výkonu uvidíte hlavně v benchmarcích, v reálu moc ne. Je prostě poměrně malý, jen u her dokáže RYZEN poměrně zajímavě škálovat. Nicméně je tu také otázka ceny, DDR4 2133/2400/2666 stojí podobě, příplatky nejsou velké, určitě bych doporučil vždy alespoň 2400MHz (Intel i AMD je uvádějí také oficiálně jako podporovanou základní rychlost). Příplatek na 3000/3200MHz či rychlejší RAM je ale v řádu stokorun až tisíců, což jsou desítky % z ceny a dostanete za to několik jednotek % výkonu. Nevyplatí se to a většině tedy vřele doporučuji se rychlostí RAM nezaobírat a zbytečně neutrácet. DDR4 2400/2666MHz je úplně dostatečné a vzhledem k ceně nejvýhodnější.  

Výrobci desek postupně přidávají a vylepšují kompatibilitu, také výrobci pamětí zlepšují své modely. Aktuálně přichází nová verze BIOSů s vylepšenou podporou pro HYNIX paměti. Na zbrusu novou platformu se nedá říci, že by RYZEN měly s paměťmi problém, když si vzpomeneme na to, co se dělo když se v minulosti nové architektury a platformy Intel či AMD uváděli, tak RYZEN proti tomu funguje dokonale :). Ale vážně, s některými moduly prostě můžete vytáhnout z RYZEN 5 další výkon s některými ne. Pokud to neřešíte, tak prostě osaďte paměti a nechte je na pokoji, běhat to bude :).

Bohužel ani AMD ani INTEL se prostě při vstupu nové platformy a architektury na trh nevyhnou tomu, že kompatibilita a funkčnost RAM není 100%. Můžete se vztekat, jak chcete, ale ani AMD teď či v minulosti, ani Intel v minulosti podobné věci prostě podchytit 100% nemůže před uvedením nového produktu na trh, kde jsou desítky až stovky konfigurací a modelů RAM. Takže ano, v tuto chvíli existují lepší a horší paměti pro RYZEN mající vliv na funkčnost i výkon systému. U výběru 2x 8GB už je ale situace stále jednodušší, dokonce existuje už několik modelů vyloženě udělaných pro RYZEN platformu, například G.skill FlareX AMD série, takže pokud chcete nastavit i více než 3000MHz, jsou nejjistější volba, že to vůbec může fungovat. 

  • Grafická karta

Tady je situace také jasná. Zatímco AMD dominuje v mainstreamu, NVIDIA nemá konkurenci ve vyšším segmentu. A to doslova, AMD prostě žádnou aktuální grafiku v cenové hladině proti GTX 1070/1080 vůbec nenabízí. Změní se to až snad na přelomu června/července, kdy konečně dorazí RX VEGA, která nabídne o něco vyšší výkon. Nicméně NVIDIA docela zajímavě snížila už ceny GTX 1070 a GTX 1080.

Osobně říkám, že GTX 1080 je zajímavější, ale pořád stojí téměř 15 tisíc. Ale ano, dala by se do sestavy za 35tisíc dostat. V podstatě, když vezmete sestavy za 25 tisíc a dáte tam místo RX 570 právě GTX 1080 je to způsob. Ale nepovažuji to za ideálně vyvážené. Pokud chcete opravdu kvalitní a vyváženou sestavu, s GTX 1080 se do 35tis se vším prostě nevejdete :(. Na rovinu ale říkám, že GTX 1070 nepovažuji za zajímavou grafiku, GTX 1080 ano, má znatelně vyšší výkon odpovídající cenové kategorii kde nyní konečně je a přitom má opravdu dobrou spotřebu (ta není nízká, ale ani extrémně vysoká).

  • Disky

Tady nebudeme diskutovat, Minimálně 240GB SSD na systém a základní aplikace je základ. Osobně pak doporučuji zvolit M.2 kartu pro osazení do desky. Aktuálně se na trhu objevují i cenově přijatelná PCIe NVMe řešení a překvapivě je to Intel, které nabízí cenově nejzajímavější.

 

Samozřejmě by bylo fajn mít v PC i druhé SSD s větší kapacitou na hry a další data, ke kterým potřebujete rychlý přístup. Nicméně slušné třeba 480GB 2,5“ SSD stojí necelé 4 tisíce, takže hodně pro naši sestavu. Ale je to možnost. Zejména pokud chcete úplně tiché PC a nechcete tedy ve své sestavě klasický mechanický disk. Ten vychází samozřejmě poměrem cena-kapacita mnohem lépe než SSD, ale i tak 2TB vás pořád vyjde na 2 tisíce. Samozřejmě můžete si udělat řešení, jaké potřebujete.

  • Skříň a zdroj

Reálně naše navržené sestavy požerou v zátěži tak maximálně kolem 300-340W a ani tady tedy nemusíte kupovat přehnaně výkonný zdroj. Osadili jsme klasiku od Seasonic, samozřejmě pokud si chcete připlatit na lepší, modulární atd., směle do toho.

Výběr skříně … mezi 1000 – 2000 korunami je několik zajímavých modelů, v našem případě dost šetříme, ale nedávno jsme otestovali SilentiumPC Regnum RG1W Pure Black a za 1000 korun je to hodně dobrý základ, ale přeci jen už trochu pod úrovní toho, co si představujeme u PC za 35 tisíc. Pokud chcete něco lepšího, tak NZXT S340 je zajímavá, stejně jako řada dalších case od SilentiumPC, NZTX nebo Fractal, ale už jsme kolem 2 tisíc korun a to je v napnutém rozpočtu znát. Skříně pro vás pravidelně testujeme, takže víte, co a jak ;).

Samozřejmě sestavu je vhodné doplnit operačním systémem, aby to vůbec k něčemu bylo. V našem případě volíme Windows 10 a to ve formě USB instalačního disku. Někteří mohou mít pocit, že Windows 7 je pro ně lepší, důrazně to nedoporučuji. Už jsou to 2 roky, co je W10 na trhu, je to lepší systém než W7 a hlavně RYZEN i současné Intel KABY LAKE nemají oficiálně podporu pro W7 a podobně je na tom i řada dalšího HW. Fungovat asi bude a funguje, ale bez záruky a podpory. Opravdu vřele nedoporučuji používat něco jiného, než Windows 10, pokud MS platformu, pro současné PC.

TIP: V případě AMD RYZEN platformy přepněte řízení spotřeby Windows na vysoký výkon, abyste vytáhly z výkonu nového CPU co nejvíce (AMD nabízí také skrze ovladače čipsetu vlastní režim napájení, který zvyšuje výkon a snižuje spotřebu proti základnímu nastavení MS).

Takže k závěrům ….



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 608x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 403x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 909x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1177x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1504x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1335x
Komentářů: 6