Strana 1 z 9
- Vybíráme PC a Hardware (02/2016):
Aktuální novinky a optimální sestavy pro každého
Jediný komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a PC v CZ, je opět aktualizován!
Poslední přehled jsme tu měli ke konci loňského roku. Od té doby na trh dorazilo několik nových produktů, které jsme nejdříve museli prověřit a vyzkoušet. DDWorld.cz totiž jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", ale skutečně fyzicky existují a snažíme se otestovat minimálně 95% doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ. Zkrátka a dobře, jediný komplexní průvodce stavbou PC a výběrem jednotlivých komponent v ČR je opět tady!
- Vyplatí se teď (02/2016) nakupovat? - Cenové změny
Kurz dolaru nám zásadním způsobem ovlivňuje ceny komponent v našich obchodech, takže je dobré jej sledovat, což děláme dlouhodobě:
ČNB se ke konci roku 2013 rozhodla pro umělé zdražení a znehodnotila českou korunu vůči euru i dolaru a tak se ze dne na den dolar dostal přes 20 korun a pokračoval až k 25 korunám, kde se drží. Meziročně se tak ceny příliš nezměnily.
Pokles cen je vidět dlouhodobě jen u SSD disků, které klesají díky konkurenci, nárůstu kapacit a novým procesům. Příjemný pokles cen je vidět i u operačních pamětí, které jsou nyní velmi levné a největší pokles je u nového DDR4 formátu a ve velkém měřítku nastupujících 8GB a 16GB modulů. Naopak u grafických karet, procesorů a základních desek ceny spíše stagnují a drží se poměrně vysoko.
- Novinky na poli Hardwaru a PC
- o čem je dobré vědět při a před výběrem
Při výběru sestav a komponent je dobré brát ohled na aktuální situaci. A tak tu pro vás máme aktuální zpravodajství a zajímavosti, které by vás mohli zajímat.
- SKYLAKE má problémy, AMD AM3+ platforma v novém!
Nové 14nm procesory Intel už jsou široce nabízené, ale mají problémy, které se Intel snaží řešit. Nedávno se přišlo na to, že obsahují chybu, která způsobuje zamrzání systému v zátěži, na což Intel vydal opravu a výrobci desek ji začleňují do aktuálních BIOSů. Vážnější problém se objevil, když se přišlo na to, že nové procesory lze fyzicky zničit, protože je Intel udělal slabší a tak nevydrží tlak některých chladičů, které sice dodržují parametry dané Intelem, ale ty zjevně nejsou stanoveny dobře pro tenčí základnu nových procesorů. Výrobci chladičů i Intel mají řešení v podobě nových upínek a výztuh. Nadále také zůstává varování před používání SKYLAKE procesorů v kombinaci s DDR3:
!!!Varování - Nepoužívejte DDR3 paměti v kombinaci se SKYLAKE procesory Intel!
Ačkoliv to bylo oficiálně několikrát řečeno, není to úplně všem jasné. Nové procesory Intel SKYLAKE sice podporují jak nové DDR4 paměti (1,2V), tak starší DDR3, ale jen ty formátu DDR3L, tedy pamětí s nižším napětím maximálně 1,35V! Jinými slovy, i když existují Z170/B170 desky s DDR3 sloty, vyhněte se jim a rozhodně nepoužívejte SKYLAKE procesor s běžnými DDR3 paměťmi s napětím 1,5V/1,65V. Intel důrazně oficiálně varuje, že při používání těchto klasických pamětí s vysokým napětím poškozujete procesor a po delší době je tu velké riziko, že se zničí. Takže rozhodně nemůžete jen tak své staré DDR3 paměti použít k novému SKYLAKE procesoru a to i když si koupíte některou z mála DDR3 desek s LAG 1151 paticí. V našem případě tak stavíme a doporučujeme nová PC se SKYLAKE procesory výhradně v kombinaci s DDR4. Ty totiž tak zlevnily, že jsou na úrovni cen DDR3, takže není ani důvod DDR3 řešit.
Zajímavý faktem je, že přes fakt, že AMD AM3+ platforma a FX procesory jsou staré několik let, výkonově stále nejen stačí, ale ve svých cenových kategoriích překonávají i o dost mladší konkurenční Intel procesory. AMD výrazně pomohl nástup W10 a lepší optimalizace SW a her, takže jeho multijádrové FX procesory jsou nejvýkonnější od svého uvedení. Výrobci desek také aktuálně uvedli na trh hned několik zbrusu nových základních desek s novou aktuální výbavou, kterou mají i aktuální Intel modely.
Platforma AM3+ je díky tomu tak zcela aktuální a díky skvělému poměru cena-výkon i velmi atraktivní. Kdo by to byl před pár lety řekl ... Jinak na zbrusu novou AM4 platformu s DDR4 a určenou pro nové 28/14nm APU i 14nm "ZEN" FX procesory si počkáme minimálně do poloviny roku, kdy se objeví nejprve pro 28nm APU. Nové 14nm ZEN FX procesory pak dorazí až v závěru roku v Q4 2016.
AMD vede výkonem i výhodností ve většině segmentů trhu
Zatímco čekáme na nové 14/16nm generace a modely, které minimálně AMD vydá v průběhu léta, starší grafické karty svádí souboje. NVIDIA modely sice z nějakého důvodu bodují v prodejích, ale téměř všechny recenze potvrzují, že ve všech segmentech má AMD výkonnější a cenově výhodnější modely. Snad jen s výjimkou GTX 980Ti a OC edic, i když i tam ve vyšších rozlišeních R9 FURY X se dost zlepšila. Nicméně poměrem cena výkon i v high endu vede AMD, protože nedávno zlevnila FURY bez X a R9 NANO, které dnes stojí kolem 14-15 tisíc, což je vzhledem k jejich výkonu téměř na úrovni GTX 980Ti/FURY X hodně zajímavé. Ve všech ostatních segmentech AMD Radeon jednoznačně GTX modely překonávají výkonem, technologicky, výbavou i výhodností. Většina asi bude nejvíce zajímat souboj mezi GTX 960 a Radeon R9 380 anebo mezi GTX 970 a Radeon R9 390, o kterých se popsali už stohy, takže není asi důvod to znovu rozebírat a vzhledem k současné situaci je jasné, které z nich se objevují v našich sestavách jako doporučené protože jsou nejlepší volbou.
Pokud čekáte na opravdové novinky, tak to vypadá, že se dočkáme nejprve od AMD a to nějakého nového nižšího modelu, nástupce Radeon R9 370 řady a pak také nástupce Radeon R9 390 řady. Oba čipy AMD má, předvedlo a oba jsou 14nm a mají dorazit na grafikách v průběhu léta (Q3 2016). U NVIDIA pravděpodobně jako první dorazí nástupce GTX 970/980, ale až někdy ke konci roku. Nejbližší novou grafikou pak bude stále 28nm duální Radeon FURY X2 (vlastně duální NANO), který je spojován hlavně s Virtuálními sety. Dorazí začátkem Q2 jako nejvýkonnější grafika světa, ale také jako ideální a vlastně jediná použitelná grafická karta pro nově uváděné systémy virtuální reality. Cena tomu jistě bude odpovídat.
- Extrémně rychlá SSD do M.2 mají problém se zahříváním!
Na trh se dostávají stále rychlejší SSD disky, mezi nimi kraluje zejména SAMSUNG se svou 950PRO řadou, která nabízí neuvěřitelných až 2200MB/s. Jenže také hodně topí. Teploty tohoto řešení stoupají až ke 100°C, což zahřívá okolí základní desky. Na trhu jsou podobné modely konkurence, které jsou o něco pomalejší (pořád hodně přes 1000MB/s) ale nezahřívají se tolik. Paradoxně tak třeba ten SAMSUNG 950PRo doporučujeme spíše osazovat do PCIe nástavce. Každopádně tato extrémně rychlá SSD řešení jsou zajímavá, protože výrazně spadla jejich cena. 256GB verze už stojí
- Windows 10 na USB disku, či zadarmo
Poprvé Microsoft prodává Windows kromě DVD i na USB Flash disku, což samozřejmě výrazně usnadňuje instalaci, protože většina PC dnes už nemá optickou mechaniku - v sestavách tak najdete doporučenou právě tuto vezi. Také se změnila politika pokud jde o "OEM" licenci. Fakticky je totiž přenositelná i na nové PC s novou deskou.
A to není vše. Windows 10 můžete mít pro nový PC zadarmo. Pokud máte starší legální Windows 7/8/8.1, tak většina máte nárok na přechod na Windows 10 zcela zdarma a to buď upgradem anebo novou instalací. Právě nové velké vylepšení W10 by mělo vyřešit situaci ohledně klíčů, kdy by na aktivaci nových W10 měl stačit vás klíč ze starých Windows. Při nákupu nového PC tak můžete teoreticky ušetřit a za určitých okolností můžete pro něj mít W10 zdarma. Pochopitelně jej doporučujeme primárně instalovat na nové PC.
- Končíme s optickými mechanikami! (epilog)
Už v minulém přehledu jsme přestali osazovat optické mechaniky a vaše reakce na to byla většinově pozitivní s tím, že jak vidíte, u některých sestav upozorňujeme, když zvolíme i CASE, která vůbec nenabízí možnost mechaniku ani dodatečně osadit (většinou tak činíme u PC, kde už to téměř jistě opravdu nikdo dělat nebude). U některých cenových kategorií jsme ale stále použili CASE, které interní optickou mechaniku podporují, ale v sestavě těch 400-1200 korun (DVD nebo BR) za ně ušetříme. Pokud přeci jen zjistíte, že optickou mechaniku potřebujete, nepanikařte, lze to snadno řešit nějakým z externích USB modelů, které stojí skoro stejné peníze a nijak vás neomezují. Osazené interní optické mechaniky ale u našich PC už nenajdete.
To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme jak vybírat PC ...
|