Strana 3 z 9
- Nejdostupnější smysluplný PC
– do kanceláře i do domácnosti za 10 tisíc!
Protože nabídka komponent na trhu to umožňuje a zároveň uživatelé je vyžadují, dnes jsme zařadili vůbec nejlevnější desktopové sestavy, které má vůbec smysl postavit. Jejich předností je dostatečný výkon a výbava pro běžné kancelářské i základní domácí multimediální nasazení (kromě hraní náročných her), ale přitom stojí velmi málo a mají velmi nízkou spotřebu.
- Solidní desktopový malý PC základ za 10 000 korun včetně OS
Pokud sháníte něco pro běžné internetové dovádění, pro přehrávání filmů, videa a hudby a nehrajete náročné 3D PC hry, pak lze dnes poskládat desktopový mini-PC za 8 tisíc korun se spotřebou do 50W. V této cenové kategorii máme jen 1 variantu pro každou platformu:
V případě Intelu je použitá základní deska s Integrovaným 14nm SoC procesorem Intel "ATOM". Díky výkonu grafiky je ale zajímavější AM1 platforma od AMD. Plně socketová záležitost s konkurenční "JAGUAR - KABINI" SoC platformou, ale o něco výkonnější a vybavenější a také úsporná, i když Intel je na tom lépe. V podstatě jsme obě platformy doplnili jen pevným diskem, operační pamětí a celé bychom to nejraději ideálně nacpali do mini skříně s mobilním 90W zdrojem a doinstalovali Windows (bohužel vhodných skříní není mnoho).
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy, a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy? Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
Tato cenová kategorie bude spoléhat na integrované grafiky. Intel verze je zde jen do počtu, mnohem zajímavější je AMD AM1 platforma (na ní je nově k dostání i nereferenční chladič), která má vyšší procesorový i grafický výkon a je i lépe vybavena. Budeme tedy mluvit jen o ní.
Nejvýkonnější procesor pro AM1 je zatím AMD Athlon 5350 se 4jádry na 2GHz. Existují ale i levnější 4jádrové verze - záleží tedy na vás. Nejlevnější dvoujádro spíše ignorujte. Procesor spoléhá na integrovanou grafiku Radeon R3. Ta samozřejmě nezvládne nejnovější hry v použitelných detailech, má na ně sice výbavu, ale ne výkon. Většina půjde jen v nejnižších detailech a ještě v omezených rozlišeních. Zkrátka na hraní velkých her to není. Vše ostatní ale zvládá včetně GPGPU akcelerace.
Výhodou AM1 platformy je, že základní desky nemají čipset. Vše je totiž integrováno v CPU. Desky jsou tedy velice levné. Většina je navíc ve formátu maximálně mATX, řada ale také jen v mini-ITX, což je podle nás velikost úplně ideální. Výbavy je dost po všech stránkách a postavit si tak můžete opravdu malý PC.
- Grafické karty - integrované GPU
Jak bylo řečeno, sestavy spoléhají na integrovaná grafická řešení, kde AMD nabízí jednoznačně stále více než Intel, který ale udělal velký pokrok proti minulosti. Obě řešení jsou stejně použitelná pro běžného uživatele, který nehledá velké herní povyražení. Pokud si ale chce i občas něco omezeně zahrát, je nicméně AMD řešení výrazně lepší volba. Teoreticky by se daly osadit i neintegrované grafiky, k AMD AM1 by něco s výkonem R7 360 bylo zajímavé pak i pro hraní, ale v tom případě pak sáhněte po větší skříni (kam se vejde klasická GPU) s klasickým 200-350W zdrojem.
Pokud byste tedy k AMD AM1 přidávali neintegrovanou grafiku - rozhodně se podívejte po klasickém Mini-toweru s 200-350W zdrojem (sestava sice pořád požere jen kolem 100W v zátěži, ale běžné zdroje prostě nemají menší výkon).
A když tedy budete vybírat neintegrovanou grafiku, doporučujeme začínat výběr až na modelu Radeon R7 360 nebo GTX 950. Ano, na trhu je celá řada slabších a ještě levnějších karet, ale ty nemá smysl kupovat. Nejsou o moc levnější a přitom výkonově nabídnout výrazně méně. Tak málo, že to není o moc lepší než ta integrovaná grafika, takže když už přídavnou kartu, tak aby to stálo za to. Radeon R7 360 se jeví jako skvělá volba, konkurenční GTX 950 za stejnou nebo vyšší je o něco výkonnější a má i podporu HDMI 2.0 (tedy 4K 60FPS) pokud máte i odpovídající TV. Nicméně ty grafiky jsou trochu drahé pro naše základy.
- Pevné disky, skříň, zdroj:
U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita.
TIP DDWorld: Hodně zajímavý kompromis je podle nás pořízení 1TB SSHD disku od SEAGATE, což je HDD s 8GB NAND pamětí, který jako systémový disk nabízí výkon mnohem bližší SSD než klasickému HDD, zůstává mu ale ona zajímavá kapacita. Je sice dražší než HDD stejné kapacity, ale jednoznačně výkonnější a zase proti SSD je levnější a větší. Pro nás tedy zajímavá volba do levnějších sestav, kde si prostě SSD buď kvůli ceně a omezené kapacitě nechtějí někteří dopřát. Nicméně pokud vám nejde o kapacitu, ale o výkon, dá se solidní 120GB SSD pořídit už za méně než 1500 korun.
Pokud jde o optickou mechaniku, už ji neosazujeme. Nevidíme k tomu žádný důvod. I proto by pro vás možná byla zajímavá verze skříně s 90W externím zdrojem (uvedeno v alternativách). To je pro uvedené základy, které ani v zátěži nepřesáhnout spotřebu 30W(!), mnohem zajímavější řešení než klasický třeba jen 200W zdroj.
Sluší se dodat, že pokud nechcete počítač skládat a chcete malý PC podobné výkonové úrovně, existuje hned několik malých hotových modelů různých CUBE počítačů a podobně, které za podobnou cenu nabídnout něco podobného. Nedávno jsme jeden takový testovali:
S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude většina méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …
|