Vybíráme PC a Hardware (02/2016): Aktuální novinky a optimální sestavy pro každého Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 09 únor 2016
Přejít na obsah
Vybíráme PC a Hardware (02/2016): Aktuální novinky a optimální sestavy pro každého
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Levný a smysluplný PC - do kanceláře i domácnosti za 10 tisíc!
Solidní výkon za málo peněz - Multimediální PC za 15 tisíc!
PC pro multimédia a hry - poměr cena-výkon kolem 20 tisíc!
PC výkon a kvalita - za rozumnou cenu kolem 30 tisíc!
Strana 7
Mini-ITX PC aneb i malý PC může mít pořádný výkon!
Doporučení k výběru PC a závěr

 

 

  •  PC sestavy pro mutlimédia

                                    – výkon za rozumnou cenu 20 -25 tisíc

Pokud hledáte dostatek výkonu za rozumnou cenu a použitelnost pro všechno, včetně aktuálních náročných her a aplikací, pak vás budou zajímat naše doporučené sestavy kolem 20 000 - 25 000 korun (vč. OS). Připravili jsme pro vás jako obvykle hned 2 varianty od každé platformy, kde první varianta je pro spořivější, druhá pro ty, co chtějí mít vše a jsou ochotni si při stále výborném poměru cena-výkon ještě trochu připlatit.

 Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno "za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky"!

  • Výkonný a kvalita s vynikajícím poměrem cena-výkon

Za zhruba 20 000 korun včetně OS můžete dnes mít opravdu hodně. Tedy za předpokladu, že si necháte poradit a dobře vyberete. Jinak můžete také 20 000 vyhodit z okna a koupit nějaký výběhový hardware a uvolnit tak místo ve skladu mnohem novějším a lepším komponentám, které si vybere někdo chytřejší. S DDWorld.cz ale budete vy ti chytřejší. Takhle by to mělo vypadat:

Varianta č.1 je zaměřena na nejlepší poměr cena-výkon, pro spořivější, ale i tady už jsme se snažili osadit SSD a všechny náležitosti.

Varianta č.2 nabídne vynikající poměr cena-výkon, ale i kvalitu a výkon ve všech oblastech. Silnější CPU, lepší desky, lepší chlazení a i výkonný  SSD disk. Ale cena už se pohybuje kolem 24/26 tisíc. Na druhou stranu má už v podstatě vše, co si většina může přát a excelentní poměr cena-výkon!

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy, a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory:

Jak potvrzují nejnovější testy, díky vývoji na poli HW už se prosazují vícejádrové CPU. A to v této cenové hladině znamená jediné - výhodu pro sice starší, ale vícejádrové procesory AMD. Přes své stáří FX řada nepatří do starého železa a nabízí nejlepší poměr cena-výkon v kategorii. Doporučujeme se však vyhnout FX-4000 procesorům, které jsou sice dost frekvenčně rychlé, ale mají jen 4 jádra/vlákna. Mnohem zajímavější je právě FX-6300 (FX-6350), který má 6 jader/vláken, je stejně rychlý a výkonově za ty peníze nemá konkurenci ve své cenové relaci. Pokud chcete něco lepšího, tak už tam zbývají jen FX-8000 modely a to aktuální 8320E nebo 8370E, ale příplatek je na tuto cenovou kategorii dost velký.

Každopádně u Intelu je první zajímavý CPU až Core i5, tedy hodně drahý. Bohužel je to nejlevnější 4jádrový Intel procesor v nabídce a to není ani nijak zvlášť rychlý :(. Intel platforma je bohužel hodně drahá a navíc tyhle levnější procesory nejdou oficiálně vůbec taktovat, což AMD neomezuje. Nabídka je však bohužel taková, jaká je.  

  • Základní desky:

U Intelu vybíráme z aktuálních LGA 1151 DDR4 modelů. Slušné desky se dají sehnat už kolem 3000 korun, takže tam máte pár zajímavých modelů. Dokonce i slušně vybavené Z170 modely různých velikostí včetně mini-ITX se dají sehnat za zajímavé peníze, ale jsou dražší.

U platformy AMD lze za stejné peníze pořídit trochu kvalitnější desky, což je právě výhoda této platformy. Tedy že jako celek se srovnatelně výkonným CPU a srovnatelně kvalitní a vybavenou deskou vyjde levněji. Hodně nás v tomto ohledu potěšila nová MSI 970 GAMING, která má některé prvky nacházející se až na dražších Intel modelech, hlavně má ale prvky, které většinou návrhem všechny ostatní AM3+ desky nemají. Takže je hodně zajímavá a to i cenově.

  • Grafické karty:

Výběr grafické karty mezi některými čtenáři vzbuzuje nepochopitelné vášně. Přitom grafická karta je grafická karta, nezáleží na značce čipu ale na kartě jako celku. A vždy se dá vybrat právě ta jedna nejlepší volba modelové řady, kde už je několik různých provedení. U výše uvedené cenové kategorie sestav se budete při výběru grafiky pohybovat kolem 5000-6000 korun.

Vybírat budete mezi Radeon R9 380 a GTX 960. Objektivně je Radeon R9 380 lepší grafika. Je výkonnější a lépe vybavená a cenově je to velmi podobné. Nejzajímavější verzí jsou 4GB edice, ale ty jsou cenově přes 6 tisíc. GTX 960 má na své straně výhodu pouze nižší spotřeby, ale má znatelně nižší výkon (kterého navíc ani jedna grafika nemá na rozdávání), brzdí ji i 128-bit sběrnice a podpora DX12 je horší. Vzhledem k tomu, že od grafické karty za skoro 6 tisíc chceme hlavně ten výkon, je Radeon R9 380 nejlepší volba a ten navíc na trhu neexistuje v referenci, pouze v kvalitních dobře chlazených a tichých nereferencích, často i se zvýšeným výkonem.

  • Operační paměti, pevné disky a další:

Výběr operačních pamětí je jednoduchý – minimálně DDR3 1600MHz, lépe pak 1866MHz (u AMD nativní využití). U Intel SKYLAKE platformy pak DDR4 2133MHz. Nežeňte se zbytečně za vysokou frekvencí, ta má přínos jen u výkonu integrované grafiky, kterou ale zde nebudete používat, takže oceníte spíše rozumnou frekvenci a co nejnižší časování. Jako minimum zde doporučujeme kapacitu 8GB, tedy 2x 4GB pro využití dvoukanálového řadiče, u dražších sestav ale dáváme už 16GB (2x8GB). Pozor na ty okázalé hřebenové pasivy u některých modelů RAM, počítejte s tím, že ne pod každý chladič procesoru se dají bez problémů nacpat, raději volte modely bez nich. Zajímavé jsou hlavně KINGSTON paměti, které lze zakoupit v několika různých barvách, takže můžete sladit design ;).  

U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita. V současnosti je to jednoznačně 3TB model, který pořídíte za 3000 korun, dáváme ale 1TB kvůli napnutému rozpočtu. U této cenové hladiny sestav už považujeme osazení systémového SSD za nutnost vedle klasického HDD na data. Nicméně doporučujeme vyhnout se 64GB diskům, nejsou o moc levnější než 120GB modely A ty už se rozumné dají koupit za méně než 1500. Ty opravdu dobré pak za zhruba 2 tisíce, takže jsme tomu výběr přizpůsobili. Optickou mechaniku již neosazujeme, do některých skříní ji už ani není kam dát, i když námi zvolený model prostor na ni stále má.

  • Zdroj, skříň a další:

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. U slabších variant stačí i 400W model, u silnějších je 500W jistota, i když PC nikdy tolik nepožere. Důrazně doporučuji pořízení alespoň modelu SEASONIC OEM apod., pokud vás zajímá co nejnižší cena. Nákup levného zdroje z hodně W není ušetřením. Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Na procesor určitě doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý chladič, protože BOX rozhodně tichem nevyniká – stačí, ale ty 4 stovky se na lepší rozhodně vyplatí, ovšem jen v případě, že nehodláte více taktovat. Pokud chcete taktovat, musíte pořídit lepší chladič, v sestavách verze 1, je pro tento případ jeden zajímavý a cenově dostupný navržen. Pokud jde o skříň – stačí i nějaká mATX, ale pozor na velikost vámi zvolené desky.

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude řada méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti, včetně hráčů, vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 879x
Komentářů: 1
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3808x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1180x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 0