Strana 3 z 4
- Výkon a kvalita za rozumnou cenu – High end PC sestavy 07-2016
U high end sestav jsme připravili dvě varianty. Tu první cenově přijatelnější s lepším poměrem cena-výkon, a druhou, kde je výkon a kvalita až na prvním místě. V obou případech jde ale o platformu Intel. AMD v této cenové kategorii už nemá dlouho, co nabídnout a Intel X99 platforma je tak stále jediná High End PC platforma na trhu.
První varianta: Staví v podstatě na cenovém základu Intel X99, tedy cenově nejdostupnějších modelech. Má více než solidní výkon po všech stránkách a za docela rozumné peníze. Vejdete se i s Windows do 60 tisíc korun.
Druhá varianta: Tady jsme se rozšoupli a osadili ne nutně to nejdražší, ale to nejzajímavější. Nejvýkonnější CPU na trhu, který nemá žádnou levnější alternativu a zbytek prostě luxus, ale ještě ne za vyloženě šílené peníze. I když drahé to je. Stojí v podstatě 2x více než ta první varianta, ale 2x větší výkon mít bohužel nebude, tedy ne ve všem :).
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
Výběr v této kategorii se nám omezuje na Intel nebo Intel :). Samozřejmě vybírat budeme z Core i7-6000 procesorů, tedy nových 14nm BROADWELL-E. Opět se liší konfigurací jader a pak ještě počtem PCIe linek. Nejlevnější Core i7-6800K má 6jader/12vláken a 28 linek. Na 40 linek si musíte připlatit hodně, takže kupovat druhý nejdražší ale stále 6jádrový model Core i7-6850K se podle nás nevyplatí. Zajímavější je 8jádrový model Core i7-6900K stojící stejně jako předchozí TOP model stejné konfigurace.
Na vrcholu však dnes je 10jádrový/20vláknový Core i7-6950X. Opravdu skvělý procesor, který jsme pro vás otestovali.
Jenže Intel neví, co by si za něj řekl. Tedy přesněji řečeno ví a cena je opravdu mimořádná. Stojí 48 tisíc korun. Zda se vyplatí? Inu … výkon má bezkonkurenční :).
Intel X99 platforma nabízí velký výběr základních desek. Nejmenší běžně dostupné jsou mATX (existuje i jedna ITX), standardní velikost je ATX, ale hodně desek je i větších E-ATX apod. I ty nejlevnější desky mají hodně výbavy a kvality (všechna CPU mají v základu 140W TDP a XEON verze i víc). Vyšší verze desek jsou pak naložené výbavou až po střechu a prostě je to high end se vším všudy. Momentálně je v obchodech trochu horší výběr, pokud chcete opravdu kvalitu. Nejvíce nás tedy mezi levnějšími modely zaujala jedna mATX varianta.
Za to mezi dražšími modely nevíte co vybrat dříve. Pokud máte opravdu hodně peněz. A tím mslím hodně, tak výrobci desek nabízí monstrózní desky jako ASUS RAMPAGE V EDITION 10, MSI X99A GODLIKE GAMING CARBON a podobně, které stojí i přes 16 tisíc, ale výbava, zpracování a možnosti jsou prostě jiný level :). Pár zajímavý dalších desek máte v tabulce jako alternativy a testujeme pro vás stále nové modely.
Tak jsme se sice dočkali novinek, stojí jako high end, ale high end nejsou. Předchozí High end sice výkonově překonávají, ale ne o moc a to proto, že GTX 1070/1080 nejsou high end, ale zatraceně předražený performance segment a nástupci GTX 970/980! NVIDIA tomu nasadila ještě korunu a uvedla předražený referenční „founders edition“ model, kterému se opravdu obloukem vyhněte. Výrobci grafik postupně na trh dodávají nereferenční edice, ale protože stále nejsou úplně hotové, ne všechny jsou k dostání v obchodech. Jinak jsou mezi nereferencemi klasické vzduchem ale i vodou chlazené edice.
Samozřejmě včetně přetaktovaných verzí, i když GTX 1080 není z hlediska taktování a přínosu výkonu tak zajímavá, jako GTX 980Ti před ní. Bohužel ani GTX 1080 není tak výkonná, aby dávala na plné pecky 4K rozlišení, natož Eyefinity/Surround ze 4K monitorů a úplně ideální není ani VR. Nové NVIDIA grafiky navíc stále moc dobře neumí DirectX12/VULKAN takže sice mají výkon slušný, ale ve hrách s těmito novými API je povážlivě stahují o polovinu levnější grafiky AMD a horko těžko GTX 1070/1080 uniká i starším hiend Radeon R9 FURY modelům, které jsou na DX12/VULKAN zjevně architekturou připraveny lépe. GTX grafiky také nepodporují standard AdaptiveSync (FreeSync) ale pouze vlastní „nestandard“ G-Sync, což omezuje výběr monitorů, kdy G-Sync monitory jsou výrazně dražší než jinak stejně FreeSync verze.
V tuto chvíli však nelze doporučit nákup v tomto segmentu jiných grafik, než právě GTX 1070/1080 modelů, ačkoliv jsou předražené a nejsou vlastně moc zajímavé, pokud chcete opravdu high end. Na skutečný high end, tedy nástupce GTX 980Ti či Radeon FURY série, si však ještě počkáme. Pravda, je tu 28nm Radeon PRO DUO, s obrovským náskokem nejvýkonnější grafika na trhu, ale její cena je hrozná, navíc je to duální grafika a starší 28nm FURY generace. Ale do jednoho slotu není výkonnějšího řešení. Nicméně moc se nevyplatí.
- Operační paměti, pevné disky a další
Při výběru operační paměti pro X99 pamatujte, že je to 4kanálová platforma, takže potřebujete ideálně 4 moduly a hlavně pozor na to, že už to pochopitelně nejsou DDR3 ale DDR4! Proto volíme hned 16GB (4x4GB) DDR4 jako základ. U vyšší verze pak rovnou 32GB (4x 8GB) paměti.
U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita, ale víte jak to nyní je. 3TB model je rozumné maximum a vlastně i minimum, ale 6-8TB zní lépe ;). Mnohem důležitější je SSD, které do těchto sestav prostě už patří. Minimem je tady alespoň 250GB. A vybrat si můžete zda jej chcete ve formě klasického 2,5" SSD, nebo M.2 SSD karty, nebo PCIe. Druhá dvě řešení jsou dnes i extrémně rychlá.
Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. Udělal jsem vhodný výběr za vás a u každé platformy doporučil ideální chladič vzhledem k rozložení komponent. U zdrojů preferujeme kvalitní a maximálně účinné modely. 650W pro slabší variantu a extrémní 1000W, které pokryjí nároky i s případným rozšířením sestav. Zdroje také testujeme a osobně dávám přednost v high endu opravdu vysoce účinným zdrojům, protože tady už je znát každý watt, který musíte „chladit“.
Pokud jde o skříně, je tu velký výběr různých kvalitních modelů. Vybrali jsme zajímavá a podle nás celkem cenově rozumná základní řešení. NZTX Source 340 je hlavně pěkná skříň, se zvolenými komponenty se tam pěkně vejdete, ale není moc velká a odhlučněná, tak na to pozor. Samozřejmě jsou i lepší-větší skříně od NZXT a dalších výrobců. Druhou sestavu jsme osadili do Fractal Define R5, tedy rozumně prostorná a kompletně řešená skříň za slušnou cenu. Opět je na trhu řada dalších, i výrazně dražších a luxusnější, volba je na vás, co potřebujete-chcete.
přizpůsobili tomu i výběr chladičů CPU, což jsou v obou případech AiO vodní řešení, ale pozor na rozměry, ne do všech skříní se ideálně vejdou. Rozhodně osaďte i kvalitnější zvukovou kartu, která výrazně přidá na zážitku z filmů, her i hudby. Obě sestavy jsme podle toho náležitě vybavili.
Tyhle sestavy jsou tak nějak tím rozumným maximem, na co se běžnému i náročnému uživateli vyplatí připlácet. A jak vidíte, osadit lze i mnohem dražší komponenty, hlavně grafiky, což cenu sestav výrazně zvýší. Dnes pro vás ale máme ještě jednu speciální kategorii sestav ...
|