Vybíráme PC - od teorie k praxi - Kapitola II Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Středa, 12 duben 2006
Přejít na obsah
Kapitola II
Kapitola II
Kapitola III

 

 

 

¨

35392m.jpg

Grafická  karta:

     Opět tu máme neustálou přetahovanou dvou výrobců (ATI a nVidia). A opět bych se vyvaroval rad od flamerů a lidí, co se budou do krve hádat (bez argumentů), že jejich karta je ta nej. Grafické karty jsou jednou z nejvíce testovanou komponentou, takže nenajít testy je věc nemožná. Situace se zde velice rychle mění, co bylo před pár měsíci TOP, to je dnes stěží high end, nebo už to vůbec není. V mainstreamu se to točí ještě rychleji. U grafických karet si budeme zejména všímat poměru cena-výkon, (ten je nejlepší u GK od 5000-10000,-) a výkonu ve hrách, kam jsou běžné grafické karty určeny. Do kanceláří bohatě postačí grafická karta integrovaná na základní desce. Nemá smysl koukat po grafice do 1500,- ty jednak mají k integrovaným velice blízko a jejich výkon je za danou cenu opravdu malý. Taktéž tu byla již řeč o tom, že AGP karty už do nové sestavy opravdu ne, nejde ani tak o výkon, ale i ten je nižší, ale karet PCIe se dělá daleko více, daleko větší výběr (čemuž pak odpovídá i cena) a jsou dnes už i mnohem výkonnější, protože většina dnešních výkonných PCIe karet už nemá AGP variantu.   

    V low endu (to je kategorie grafik do cca 3500,-) už se dají najít kousky, na kterých je možno i vcelku obstojně si ledascos zahrát. Dnes bych zmínil zejména ATI X1300pro, která toho za danou cenu nabízí opravdu hodně navíc do 3500,- se dá sehnat už i výkonnější X1600pro. U nVidie je v této cenové hladině momentálně mrtvo a 7300 je příliš slabá 7600 zase nová a drahá. Ano jsou tu starší záležitosti v podobě 6600, ale ty bych již v dnešní době vynechal.        

    V střední třídě, která je poměrně rozsáhlá od dejme tomu 3500-10000,- (pokud bereme rozdělení: nižší střední třída, střední třída, vyšší střední třída). Tak v nižší je dnes zajímavá ATI X1600pro - XT (pro technologickou pokročilost), nezajímavé nejsou ani starší X800 a u NV 6800GS ovšem tyto všechny karty jsou staršího data vývoje a postrádají některé technologie, které nové hry budou obsahovat. Ale výkon pro dnešní hry mají více než dostatečný. Ve středu pole dnes leží nová nV 7600GT, která toho, na své parametry, nabízí opravdu hodně, ovšem je otázka, jak na ní poběží chystané hry, ztrácet bude zejména díky 128bit sběrnici. Jako konkurence se velmi zajímavá ukazuje X1800GTO, která má velké předpoklady i pro nové hry. Test těchto karet uvedeme v nejbližší době.

    Ve vyšší střední třídě tu máme zajímavou 7900GT (7800GT už opravdu ne) a proti ní více než zajímavou, ale dražší X1800XT 256MB nahrazovanou pomalu ještě zajímavější, ale o něco dražší X1900XL.

    V high endu je situace vcelku jasná, jako favorita na koupi zde můžu doporučit x1900XT, která se dá nataktovat na opravdu závratné hodnoty, kdy dosahuje vysokých výkonů a má velké rezervy pro přicházející generaci her. Konkurence v podobě 7900GTX sice nabízí také skvělý výkon a skvělou spotřebu, ovšem do nových her jí její parametry proti ATI X1900 nefavorizují. Jak si tyto karty stojí se můžete dočíst například v našem nedávném testu X1900XTX vs 7900GTX.

    Samostatnou kapitolou jsou zapojení nV SLI a ATI Crossfire. To jsou zapojení dnes už dvou či dokonce 4 karet. Výkon sice rapidně roste, ale každý si jistě umí představit cenu takového kompletu a nároky na zdroj a napájení. Pro 99% lidí jsou obě tyto možnosti nezajímavé, tato zapojení má smysl provozovat jen na nejvýkonnějších dostupných kartách, jelikož při zapojení dvou slabších karet je zpravidla stejně překoná jedna silnější navíc s nižší spotřebou, nároky na chlazení a konec konců i pořizovací cennou. Tato zapojení dvou GK totiž zdaleka neznamenají 2x takový výkon. 

Obecné rady na výběr GK jsou:

1, důležitější než počet MB paměti na grafické kartě je velikost sběrnice … tj. pod 128bit nechoďte (to je také oblíbený trik obchodníků, kdy právě důležitější velikost sběrnice neuvedou).

2, 256MB RAM na grafické kartě má smysl jen pro ty které to jsou schopny využít, tj. dnes většinou pro karty mající 256bit sběrnici (až na malé vyjímky). Nemá smysl připlácet na 256MB kartu v low endu, to výkon nejenže nepřidá ale dokonce mnohdy naopak, ale dnes se dělají často kvůli nákladům levné GK s 256MB DDR2 pamětí takže prostě není zbytí, ale pokud existuje varianta karty se 128MB DDR3, tak berte ji, zpravidla je výkonnější a hlavně je tady šance na přetaktování.   

3, chlazení karty co nejlepší, móda malých uřvaných větráčků je opravdu pryč a  pokud můžete, tak slabé karty se prodávají s pasivními chladiči, které v dobře chlazené case v pohodě uchladíte.

4, Vyhněte se u ATI modelům SE a u NV modelům XT,LE to jsou osekané karty vycházející z výkonnějších v dané řadě, mají jen spousty nevýhod. Pozor na označování např. u ATI je XT super produkt, ale u nVidie je to často označení nejhoršího produktu v dané řadě. Výrobci také rádi označování čas od času mění ;) – oblíbeným trikem nepoctivých obchodníků je uvedení názvu karty bez onoho podstatného LE, korunované tvrzením, že tato karta je připravená na všechny moderní hry.

 

34390m.jpg

Pevné disky:

    Pevný disk je dnes dosti limitujícím faktorem výkonu PC, je to totiž mechanická součást a ta naráží na určitá fyzikální a výrobní omezení. Jako dnes dobrou věc beru dva disky v PC, nejen že pro komfort práce na PC je to vítaná věc, ale hlavně z důvodů zálohy je to opravdu užitečné.

    Opět při výběru disku bych se nejvíce zaměřil na poměr cena-kapacita. Dnes jsou nejvýhodnější 250GB+ kapacity. Důležité je také rozhraní. Zastaralá ATA100/133 už pomalu končí (Intel dokonce v nových chipsetech už ani s ATA zařízeními nepočítá) , velikost výkonu těchto disku právě naráží na omezení rychlosti ATA. Dnes hrají prim SATA disky, a to buď starší SATA150 , nebo novější SATA300 (zcela nesprávně SATA2, SATA2 je název organizace nikoli název rozhraní disku, bohužel se tento zcela špatný název vžil. Správně je to SATA300, je to jen rozšíření staršího SATA150, obohacené nativně o funkci NCQ (i když její přínos do normálních PC je takřka žádný) nic víc nic míň.) Dnes bych, ale jednoznačně volil novější SATA300, jednak je plně zpětně kompatibilní se SATA150 a přitom stojí stejně. Určité problémy jsou s kompatibilitou některých disků na některé chipsety základních desek. Aktuální situace se kolem toho stále mění, brzy se na to v nějaké aktualitě blíže zaměřím. Každopádně na možné problémy s kombinacemi, bych se před koupí raději informoval.   

Dalším důležitým parametrem je vyrovnávací paměť disku, stále jsou na trhu disky s 2MB, těm se opravdu radím vyhnout, minimem a standardem jsou dnes 8MB a u větších dnešních disků se pomalu, ale jistě, prosazuje velikost 16MB.

     Další často diskutovanou záležitostí je možnost zapojení disků do tzv. RAIDpole. Vzhledem k náročnosti takového zapojení a jeho užitečnosti bych se s ním v domácích podmínkách vůbec nezabýval. K RAID polím se vrátím v některém z budoucích článků.

    Velké souboje jsou opět mezi výrobci disků,  testů na internetu je opět požehnaně, opět musím zdůraznit, že disk a výrobce, který byl dobrý před nějakou dobou, už dnes zdaleka tak dobrý být nemusí, takže je třeba sledovat situaci a nenechat se napálit, či vycházet ze starých informací. Při stejné ceně není dnes problém pořídit lepší produkt.

36825m.jpg

Zdroj a PC skříň:

    Zdroj je velice často podceňovanou součástí PC, přitom se vlastně jedná o kritickou součást každého počítače. Bez něj by byl všechen ten drahý hardware úplně k ničemu. A tak na zdroji leží velká odpovědnost a na majiteli odpovědnost vybrat dostatečný a kvalitní zdroj. Dnes je standardem zdroj formátu ATX 2.0 s 24 pin napájením, dvojitou 12V větví a chlazením pomocí 120x120mm větrákem. Co se týká počtu Wattů, tak to je bohužel často udávaná hlavní hodnota, ve skutečnosti je to však takřka nic neříkající hodnota, jelikož tu si každý výrobce může defacto vymyslet v závislosti na způsobu, jak to ,,naměří“. Pro většinu sestav je tak dostatečný zdroj víše uvedených parametrů o výkonu 350W s cenou okolo 1000,-. Ano na trhu existuje spousta rádoby zdrojů za malé peníze. Opět vám v brzkém testu ukáži v testech, jak podstatný je mezi nimi rozdíl za nepříliš podstatného cenového rozdílu. Není totiž 350W jako 350W, důležitější než Watty jsou hodnoty na napájecích větvích, jejich stabilita a počet ochran (funkčních), kterými je zdroj vybaven. 

   Pro výkonnější sestavy jsou tu zdroje v cenové hladině 1500,- s výkony nad 400W. Pro opravdu výkonné PC, nebo pro zájemce o kvalitu jsou tu zdroje kolem i nad 3000,-, za což dostanete to nejlepší, co si můžete ve zdrojích pořídit, s neporovnatelně kvalitnějším zpracováním, kvalitnějšími součástkami, ochranami a vůbec vším ostatním.

   Podhodnocený nebo nekvalitní zdroj je jednou z nejčastějších příčin potíží se stabilitou počítače a spoustou dalších problémů (pískající disky, pruhy na obrazovce, restarty atd. atd.). Mnoho z těchto problémů je zcela neprávem přisuzováno jednomu operačnímu systému, přitom je ale chyba úplně někde jinde.

   Kvalitní PC skříň je také opomíjenou záležitostí, protože si bohužel lidé neuvědomují, kolik dobrého, jim za těch pár korun navíc, může kvalitní case přinést. V době, kdy jsou na trhu kvalitní a levné produkty, jmenujme například Thermaltake mambo, lidé stále pořizují papírové krabice EuroCase,KME atd.(které navíc obsahují onu parodii na zdroj). Malé představení zajímavých a cenově dostupných case máme také naplánováno na nejbližší týdny. Nekvalitní case jsou dělány levně, z měkkých a tenkých plechů, které hluk příliš netlumí, naopak ho často vydávají ve formě vibrací. Nevhodně řešené chlazení a kryty v podobě malých otvorů před místy na větráky, jsou dalším častým neduhem těchto case. V neposlední řadě i celkové zpracování case, bohužel zcela odpovídá ceně.

37070m.jpg

     Součástí PC jsou samozřejmě i další věci jako periferie, optické mechaniky a další věci. Jejich výběr je však poněkud složitější, jelikož u nich se modely mění opravdu rychle a jejich parametry také. Čas od času se vyskytne nějaký ten zajímavější produkt a mi vám samozřejmě přineseme jeho otestování v samostatném článku. Dále jsem se v tomto prakticko-teoretickém přehledu o výběru PC nevěnoval důležité kapitole – chlazení. Tu si totiž nechávám na samostatný a větší článek.

     Doufám, že vám informace zde obsažené pomohou trochu se z orientovat a při výběru vašeho počítače vám budou k užitku. Náš server  bude ještě pravidelně každý měsíc přinášet konkrétní přehledy situace na trhu v oblastech grafických karet, základních desek, procesorů a pamětí. Také vám nabídneme každý měsíc, námi doporučené ukázkové sestavy. Uvítám v diskusi pod článkem jakékoli relevantní a doplňující informace k dnešnímu článku. Prosím spíše více teoretické věci na které jsem mohl zapomenout. Rady, co konkrétně za součástky apod. budou předmětem právě měsíčních přehledů. 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.
Komentáře
Přidat Nový
beagless [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - konečně užitečné info 2006-04-12 06:33:17
avatar
Děkuji týmu DDW za zajímavý článek a info, které je konečně srozumitelné i pro nás neznalé Kéž bych něco takového četla před výběrem PC :p
Treglis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - dobre 2006-04-12 09:04:22

Myslim ze pro nezkuzeneho uzivatele, ktery hodla koupit nove PC je tento clanek bezesporu velice prinosnym a nasmeruje ho spravnym smerem.
Osobne, jelikoz situace kolem HW docela sleduju, me clanek utvrdil v mych domnenkach.
Ale jelikoz je tento clanek doporucen spise tem mene znalym a neznalym, mozna bych se vyhnul zkratkam jako nV, TT nebo GK apod. a nazyval je celym nazvem. Clovek, ktery se zabyval myslenkou kejsu od KME nebo EC asi moc o vyrobcich Thermaltake nevi, tudiz nemusi ani vedet, ze TT je zkratka pro zminenou firmu.
Milius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pekne 2006-04-12 09:19:35

Hezky clanek pro laiky. Rad bych jen uvedl, ze mnoho recenzi je delano na zaklade PR (placena reklama vyrobcu) a proto je neberte az tak moc vazne a konfrontujte je s praktickymi zkusenostmi na forech. Druha vec je nazvoslovi v recenzich. Napr. Mainstream = zlata stredni cesta, se nam nejak posouva zbytecne nahoru (napr. Graficka karta za 9000kc
Autorovi bych rad podekoval za zdurazneni kvality Zdroje. Letos me kontaktovali jiz 3 znami co si poridili levne pocitace (cti levny case se zdrojem) a vsude problemy vyresila prave vymena za kvalitnejsi zdroj. Jednomu cloveku take umrel a vzal ssebou integrovanou zvukovku a vsechny USB.
Opravdu plati "nejsme tak bohati, abychom mohli kupovat levne veci"
Jeste jednou dik za recenzi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AUTOR 2006-04-12 11:23:56
avatar
[B]Děkuji za připomínky , článek jsem přesně myslel více pro laiky, ti potřebují pomoci nejvíce. Opravím a zkonkrétizuji ty názvy věcí.

Co se týká recenzí, tak některé jsou na objednávku, ale na nich se to většinou pozná, stále je tu valná většina těch poctivějších.

Mainstrema je podle mě opravdu tak obsáhlý, Grafická karta za 9000,- je vyšší mainstream do High endu ji totiž stále něco chybí. A pro opravdu herní PC je grafická karta za 9000-10000,- ideální, není ještě tak drahá a přitom na ní můžete hrát většinou v její době vše na plno.[/B]
stana21 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pochvala 2006-04-17 10:46:04

Děkuji za opravdu moc dobré články na tomto webu.
shaggy89 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - teda toto sme potrebovali 2006-04-20 23:00:49

Velmi Ti dakujem DD tento clanok je naozaj pre orientaciu ludi ktory sa s pojmom "pc" nestretavaju tak casto a myslim ze im velmi pomoze. Dalej som velmi rad ze nase nazory sa stotoznuju a to nielen v tomto ale aj v inych velmi kvalitnych clankoch. Musim priznat ze hned jak som si tento clanok precital tak som sa zaregistroval, pretože tvoje clanky su kvlalitne, prehladne, jednoducho take ako maju byt. Ja ti len prajem nech ti to vydrzi co najdlhsie a tymto si si u mna vysluzil nevydany obdiv. Myslim si ze vies o problematike pc velmi vela a tvoje clanky su velmi smerodajne a poucne. Najviac si na recenziach vazim objektivnost, ktora niektorym individuam chyba a pisu co nemusia a comu sa nerozumeju. Taky nech si to radsej pisu vo wordovskom dokumente a nie na forach! No nist zhrnem to dvoma slovami "klobuk dolu"!
romanh2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Už bolo na čase 2006-04-21 02:20:07

Zatiaľ je to velmi zaujímavé čítanie aj pre nás laikov. Už nejakú dobu sledujem rôzne fóra pretože plánujem zložiť nové PC. Na podobných tiež obchodníkov som narazil aj ja. Konkrétne je to f. Shark(www.shark.sk) Vlani som si vzal mesiac dovolenky a šiel do Prahy na brigádu. Po návrate domov som za zarobené peniaze ako úplná lama kúpil neden z najlepších PC ktoré ponúkali v reklame. A64 3200+ MB Faxcon(NF4), HDD 160Ghz, RAM 512, DVD RW, GK X600, čítačka kariet. Celkove za 24 990.-SK. Od leta som menil zdroj, povodny bol slaby a PC sa reštartovalo a samozrejme RAM-ky, V reklame bolo sidce DUAL ale z jednou 512-kou to akosi nefunguje. Box chladič reval tak, že mi to pripadalo ako pristávanie lietadla takže som tam dal AC64. Takže RAM 4300.-SK(CL2.5), zdroj 1300.-SK, chladič 1200.-SK, zvuková karta 1400.-Sk.(integrovaná hrala hrozne) Záruka mi samozrejme padla lebo som porušil plomby. Takže spolu 8200.-SK. Ked si teraz predstavým, že čo som si za tie peniaze mohol zložiť tak...(33190,-Sk)... Syn hráva závodne CoD2 takže sa k PC dostanem už, len sem tam. Tak čítam a hľadám čo by som si zložil a čakam na leto na ďalšiu brigádu :grin
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AUTOR 2006-04-24 11:53:51
avatar
přesně tak jsem to myslel, článek jako vodítko pro normální lidi, stále je spousta obchodníčků, co využívají neznalosti lidí, ale je i spousta poctivých, takže myslím že i pro člověka co se o PC nezajímá by se zajímat když ho půjde kupovat měl alespoň o základní věci ... jinak záruka na sestavu to je taky dobrej trik, jo záruku na sestavení máš, ale i když to otevřeš tak ti zůstane záruka na jednotlivé komponenty, přijdeš o záruku na sestavění - samozřejmě časy se změní až se změní zase nějaké věci na trhu tak takový článek udělám zase nový
Marus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jen par poznamek 2006-09-12 22:33:06

Ja bych se primluvil za clanek pro porovnavani noname(ECK,KME...) zdroju v levnych bednach spolu s nejakymi zdroji s cenou do 1000Kc. Takovy test jsem v cestine nenasel. I test levnych beden, z hlediska teploty, vnitrni ergonomie a vibraci v nejake prumerne sestave(pocitac do tech 20k co je v sousednim clanku treba) by byl velice prinosny. Ono se potom blbe vysvetluje znamym nutnost zaplatit 2500Kc za bednu se zdrojem, kdyz "v tom starem kompu sem mel bednu i se zdrojem za litr a fachcil dokud jsem to neprodal!" Takze asi tak...

//EDIT BY DigitalDooM: Podívám se na to uvidím co se dá dělat, jak říkám námětů mám haldu chybí ruce
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dobrá recenze 2006-12-03 17:13:42

Obecně shrnutá doporučení bez konkrétnějších doporučení, to na mnoha webech chybí, nicméně je těžké vybrat si ten správný výrobek z hlediska kvalita/výkon/cena a to je třeba zvážit vlastní priority.
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dobrá recenze 2006-12-03 17:13:43

Obecně shrnutá doporučení bez konkrétnějších doporučení, to na mnoha webech chybí, nicméně je těžké vybrat si ten správný výrobek z hlediska kvalita/výkon/cena a to je třeba zvážit vlastní priority.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Doom: The Dark Ages se přiřítí už brzy! Vypadá skvěle.
Doom: The Dark Ages se přiřítí už brzy! Vypadá skvěle.Sobota, 25 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!Středa, 22 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 650x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 999x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2139x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2383x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4066x
Komentářů: 0