Strana 1 z 4
- Vybíráme PC sestavu v ceně 10 000 - 20 000 korun
Dnes se podíváme opět na aktualizované návrhy počítačových sestav do 20 000 korun s DPH. Připravil jsem celkem tři odrazové můstky, tak se podívejme, co se dnes dá za tyto peníze sestavit. Nemělo by vás tak při nakupování PC čekat žádné nemilé překvapení a neměli byste se nechat nachytat na staré komponenty. Dnes opět začněme u novinek, která právě sestavy mezi 10 000 - 20 000 korunami ovlivní. Samozřejmě spousta z nich již zazněla v našich pravidelných aktualitách, takže si je vlastně jen lehce shrňme.
AMD nám konečně uvedl do obchodů i levnější procesory Phenom a to hned dokonce zajímavé X3 a X4 v B3 revizi. Zejména procesory Phenom X3 díky svým třem jádrům poskytují velmi dobrý poměr cena-výkon. Intel na vydání Phenom X3 reagoval vydáním procesoru Intel E7200, který je odvozen od E8200. Cenově a taktovacím potenciálem je velmi zajímavý. Dále Intel provedl několik úprav cen, které se ale jen minimálně dotkly levnějších modelů. Slevy se týkaly hlavně modelů Q6600 a Q670, kdy Q6700 slevil o 50% ze 13 000 korun na 6500 korun. Ohledně 45nm modelů se situace s dostupností zlepšuje jen velmi pomalu. Celkově je na procesorovém poli nyní klid a jako zákazníci se momentálně nemůžeme stěžovat. Novinky o procesorech najdete přímo zde.
Na platformě AMD chystá několik novinek. Mezi nimi je čipová sada AMD790GX, která nahradí 790X a jako bonus bude obsahovat integrovanou grafickou kartu HD3300, která nebude mít svým výkonem mezi integrovanými grafikami sobě rovného konkurenta. Cena základních desek s tímto čipsetem se očekává kolem 2000 korun. AMD také připravuje postupně osazení svých základních deske pokročilým jižním můstkem SB750. Ten přináší podporu RAID5, ale hlavně zvyšuje výkon některých částí desky a dokonce přináší lepší možnosti a podporu taktování. Na platformu AMD se také chystá NVIDIA s čipovou sadou AMD780a. Bohužel, NVIDIA asi už po páté posunula termín vydání. Nicméně celkově to bude nejdražší čipová sada na platformě AMD. Na platformě Intel vládne relativní klid. Intel X48 se dostávají na přijatelnější ceny, ale pořád za vlastně totožnou čipovou sadou jako je Intel X38, platíme nemyslně více. Jinak Intel připravuje k vydání P45, která nahradí P35. Oficiální vydání by mělo proběhnout v průběhu května. Zkrátka vývoj jde pomalu vpřed. Novinky o základních deskách máme zde.
Zde panuje napětí. Ceny grafických karet dosahují minima a na maržích výrobců to začíná být znát. Výkonné grafické karty stojí dnes od 2400 korun a výše a o levné dříve mainstreamové a low endové grafické karty není zájem. Takže například NVIDIA řeší problémy se zbytečným miliony vyrobených čipů pro karty GF8400/8500/8600. Snaží se je prodat na druhý pokus prostým přeznačením modelů 8500GT na 9400GS a model 8800GS přejmenovala na 9600GSO. I tak to bude mít těžké, protože mnohem výkonnější karty stojí jen o stokoruny více. Prozatím se GF9 série jeví jen jako přeznačování a vydávání starých GF8 v novém kabátě. To by snad mohlo brzy skončit - na přelomu června-července se představí high endový čip GT200 - obrovský monolitický čistě High endový čip na modelech GF9900GTX/GTS. Konkurenční ATI naopak připravuje již na tento měsíc vydání velice nadějných mainstreamových grafických karet HD4000 s jádry RV770. To značně posílí proti RV670, ale udrží si malé rozměry, nízkou spotřebu a nízkou cenu. V červnu se navíc objeví modely HD4870 osazené moduly GDDR5 na úctyhodné frekvenci 4,0GHz! Cena HD4850 a 4870 se očekává zhruba kolem od 4000 až do 6500 korun s DPH. Nvidia proti těmto modelům nasadí 55nm verzi jádra G92 na modelu 9800GTS. Jako zákazníci nemáme o grafický výkon za příjemné ceny nouzi a jen doufáme, že to vydrží. Spoustu stále zajímavých aktualit o grafických kartách najdete zde.
Zajímavou událostí je ukončení výroby výkonných pevných disků společnosti Western Digital, které nesou označení Raptor s 10000ot/min. Nicméně zoufat nemusíme, společnost již uvedla náhradu. Ta má velikost 300GB, otáčí se taktéž 10000ot a dokonce se jedná fyzicky o 2,5" pevný disk! Je však umístěn ve speciálním hliníkovém pasivu. Výkon nové Western Digital VelociRaptor narostl ve všech ohledech o třetinu a přesto se snížila spotřeba. Navíc je disk velmi tichý. Více o pevném disku WD VelociRaptor zde. Cena však převyšuje hodnotu 5500 korun s DPH.
Úvodní přehled novinek zakončeme zajímavou zprávou o poslední aktivitě firmy NVIDIA, která může mít výrazný dopad na situaci v PC. Tahle společnost se nevídaným způsobem, jako ještě snad žádná před ní opřela do společnosti Intel a současných procesorů obecně. Oficiálně dnes NVIDIA zastává názor, že procesory jsou překonané a doslova jim prý dochází pára. Procesory Intel QuadCore jsou překonány a to je důvod proč má prý Intel ze společnosti NVIDIA strach a utočí na společnost NVIDIA a zároveň je to důvod, proč je AMD se svými CPU dnes v problémech. Uživatelé PC již prý dále nepotřebují silnější procesory a potřebují jen jeden silnější čip a tím je podle společnosti Nvidia GPU. NVIDIA oficiálně prohlásila, že válka začala (pokud tedy ještě někdo nepostřehl, že vztahy mezi společnostmi Intel a NVIDIA jsou na bodu mrazu) a všichni pozorovatelé se shodují, že reakce společnosti Intel bude velmi zajímavá, stejně jako vše, co z toho vzejde. Sama NVIDIA totiž tvrdí, že tahle válka ovlivní další vývoj PC a nás všechny. Necháme se překvapit, co z toho vzejde. Intel samozřejmě bude na výzvu firmy NVIDIA reagovat, možná se teď trochu vzpamatovává ze šoku, protože není zvyklí, že se někdo pustí do jeho kritiky ve chvíli, kdy Intel vlastně udává krok na PC. Více o tomto tématu zde.
Přejděme teď ale k samotným sestavám. Připravil jsem si pro vás dnes tři tabulky, které se zaměřují na výběr vhodných komponent pro počítačový základ v cenové hladině 10 000 - 20 000 korun. Podívejme se tedy, co lze aktuálně pořídit ...
|