Strana 4 z 4
- Výkonné multimediální a herní PC základy
nad 20 000 korun
Stejně jako v minulém přehledu i dnes spojím sestavy nad 20 000 korun do jediné kapitoly. Ve skutečnosti se totiž dnes tyhle sestavy liší jen málo a platíte za vyšší výkon až nekřesťanské peníze. Pokud si chcete užít maximálního výkonu a kvality, tak na vás výrobci rozhodně nezapomínají.
Sestavy jsem v jednotlivých cenových kategoriích poskládal tak, jak se to vyplatí v daném segmentu. Vznikly tak tři cenové kategorie. Kolem 26 000, 35 000 a kolem 50 000 korun. Ta poslední je spíše o tom, co se ještě vyplatí, rozhodně mi dáte za pravdu, že postavit PC za 150 000 není problém :).
Nacházíme se v segmentu vyššího mainstreamu a high-endu. Nejdražší modely procesoru, jako jsou extrémní edice nebo FX edice, z výběru vynechávám. To je už vyloženě sponzorování výrobce. U AMD toho na výběr tolik nemáme. Kromě nejdražší sestavy ještě musíme osadit stará X2. Nové AMD Phenom totiž prostě stále nejsou. U nejdražší sestavy ale už osadíme AMD Phenom 9600. Ten nabízí o něco nižší výkon, než konkurenční Intel Q6600, ale také je levnější. Zvolit také můžeme model 9700. Obojí jsou přirozeně čtyřjádrové procesory.
U Intelu se nám na trh pomalu vydají 45nm varianty stávajících 65nm modelů Core 2 Duo a Core 2 Quad. Stále jsou ale aktuální z našeho pohledu jen 65nm modely, pokud sežente již dostupnou 45nm variantu, tak samozřejmě volíme tu. Ptáte-li se, zda zvolit AMD nebo Intel, tak je odpověď jednoduchá. Plánujete taktovat? Intel. Neplánujete taktovat? Výkonově nejsou velké rozdíly, přesto Intel ve vyšších cenových segmentech stále dominuje. AMD potřebuje nové Phenomy zrychlit aby se opět dalo mluvit o vyrovnané konkurenci.
Pozn. Pokud jste slyšeli o něčem, jako erata chyba v revizi B2 procesorech AMD Phenom, pak vám mohu s klidem sdělit, že se ji nemusíte obávat. Tato chyba se v běžných domácích i testovacích podmínkách nijak neprojevuje a funkčnost procesorů jako takových nijak nesnižuje. Případné problémy s touto chybou se týkají jen profesionální serverové platformy.
Kvalitních základních desek tu máme požehnaně. Ceny jsou však stejně vysoko jako kvalita těch desek. Z levného kraje výrobci prostě nejsou. U AMD bych doporučil vybírat dnes už jen socket AM2+ a ze současného výběru máme dvě možnosti. Čipovou sadu AMD790X nebo AMD790FX. Jediný rozdíl mezi nimi je, že AMD790FX má více slotů pro grafiky a některé desky tak podporují až QuadCrossFire. AMD790X má jen dva sloty pro grafiku.
- DFI LanParty UT 790FX-M2RV - AMD 790FX
- Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 - AMD 790FX
- Asus M3A32-MVP Deluxe/WiFi-AP - AMD 790FX
- Gigabyte MA790FX-DS5 - AMD 790FX
- Gigabyte MA790X-DS4 - AMD 790X
Platforma Intel
- DFI Blood Iron P35-T2RL - Intel P35
- Gigabyte GA-X38-DS5 - Intel X38
- Gigabyte GA-X38-DQ6 - Intel X38
- Asus P5E - Intel X38
- Asus Maximus Formula - Intel X38
- DFI LanParty LT X38-T2R - Intel X38
- Asus P5N32-E SLI - nVidia nForce 680i SLi
Výběr kvalitních desek je opravdu široký. Modelů je celá řada. Obecně bych ani do nejdražších sestav dnes nedoporučil DDR3 paměti. Pokud jde o jednotlivé čipové sady, tak u AMD 790X jasná volba. Pokud se mě ptáte na přesto nejlepší desku pro AMD, tak si troufám říci, že asi DFI 790FX M2RV. Ale cena je stejně královská, jako schopnosti téhle desky. Konkurenční Nvidia nové highendové čipové sady na 780/790a teprve chystá k uvedení. Na platformě Intel v levnějším segmentu samozřejmě P35 nebo 650i. Pro čtyřjádrové procesory je nejlepší volbou čipová sada X38 nebo novější X48, která ale teprve vyjde. Konkurenční Nvidia nabízí 680i a nově i 780i, což je bohužel ale jedno a to samé. 790i nás teprve čeká. Výběr čipové sady u dražších sestav je důležitý z hlediska toho, zda chcete provozovat vícerografických karet v systému Nvidia SLI nebo ATI CrossFire. ATI CF podporují čipové sady Intel a AMD-ATI. Pro Nvidia SLI potřebujete čipové sady Nvidia. Pořád ale platí, že pokud dnes chcete kvalitní desku, je na výběr ze čtyř značek. Gigabyte, ASUS, DFI a eVGA. MSI bych v současnosti ponechal raději stranou. Otázka panuje ohledně základních desek Abit, který pro rok 2008 slíbil návrat na výsluní.
Pozn. Existuje jedna platforma, která podporuje jak ATI CrossFireX, tak Nvidia SLI. Jedná se o speciální platformu Intelu zvanou Skulltrail. Její nevýhodou je značně vysoká cena, nicméně dalo by se o ni uvažovat v případě, že byste si chtěli nechat otevřená vrátka, nebo na čipové sadě Intel provozovat SLI.
Pokud hledáte grafickou kartu pro dražší počítač, tak dnes jen z těchto modelů:
- ATI Radeon HD3870 512MB
- Nvidia GF8800GT 512MB
- Nvidia GF8800GTS 512MB
- Nvidia GF88800GTX/Ultra
Reálné volby jsou ale jen tři. Starší GF8800GTX/Ultra jsou totiž výkonově vyrovnané modelu GF8800GT a 8800GTS 512MB, ale cena je o dost vyšší. Mají jen smysl pro ty, kteří plánují zkusit nové Nvidia 3-way SLI. To totiž fyzicky není s jinými modely dnes možné. Do dražších sestav tak volíme grafiku 8800GTS 512MB, která má jádro G92 s o něco více výpočetními jednotkami, než má 8800GT, ale jinak jsou tyto karty parametrově stejné. Výkon je vyšší jen o pár procent. 8800GTS 512MB je v současnosti nejdražší grafika, kterou se vůbec vyplatí pořídit. V plánech ATI i nvidie jsou duální grafické karty - GF9800GX2, což je vlastně dvě GF8800GTS 512MB jako jedna karta a ATI nabídne HD3870X2 (R680) což jsou dvě jádra RV670 na jediném PCB. Valný úspěch od těchto modelů nečekáme. Pár týdnů na to se totiž objeví GF9800GTX (bohužel to v jejím případě vypadá na jádro G92 s kartu se širší sběrnicí než má GF8800GTS 512MB a přibližně 20% nárůst výkonu maximálně proti 8800GTX). Pozornost se soustředí na R700 od ATI. Ta by jednak měla nabídnout konečně high end ATI a na R700 záleží další vývoj na grafickém trhu. Bude-li lepší než GF9800GTX, Nvidia uspíší plány s vydáním G100. Nebude-li, potrvá to déle, konkurence nebude ideálně ve vyšším cenovém segmentu fungovat a majitelé GF8800GTX tak možná skoro 2 roky po vydání téhle karty, stále nebudou mít na co smysluplného upgradovat. Nárůst výkonu grafických karet nám tak nepříjemně dlouho dobu stagnuje.
Pozn. V dohledné době jednoho až dvou měsíců se objeví duální karty ATI i Nvidie. Na nové silné jednojádrové modely si budeme muset počkat déle.
- Operační paměti, pevné disky a optické mechaniky
4-8GB paměti pro silnější počítače jsou vzhledem k cenám jasná volba. K tomu samozřejmě patří 64-bit operační systém. Vybírejte jen moduly DDR2 800MHz - 1066Mhz. Dražší a rychlejší DDR2 se nevyplatí a stejně tak se nevyplatí investovat do DDR3 pamětí. Značka je celkem jedno, ale doporučím obligátní A-DATA, Kingstone, Kingmax, Geil. Lepším časováním na AMD nic nezkazíte, ba naopak. Na Intelu vám takové moduly umožní při horším časování dosáhnout vyšší frekvence. Časování na Intelu nehraje roli.
Pozn. Mezi DDR2 a DDR3 není podstatný rozdíl. Srovnatelné moduly DDR2 800MHz a DDR3 1066MHz mají celkem podstatný rozdíl. Jedinou výhodou DDR3 je nižší spotřeba. Jinak 2GB DDR2 800MHz vás dnes vyjdou na 1250 korun, zatímco 2GB srovnatelně rychlých DDR3 1066Mhz stojí 5000 korun. Rozhodně tedy na nějaký rozumný upgrade na DDR3v dohledné době zapomeňte.
Otázka pevných disků je zajímavější. Poměr cena-kapacita je dnes vzácně vyrovnaná. Chybu neuděláte 320GB/400GB/500GB ani 750GB modelem. Zvolte tedy podle toho, kolik místa máte šanci reálně využít. Co se týká konkrétního modelu, pohlídejte si parametry SATA2 (SATA300), 7200ot/min a alespoň 8MB vyrovnávací paměti. Značky pak Western Digital, Seagate, Samsung nebo Hitachi. Tím ale nekončíme. Vybíráme pevné disky minimálně dva, záloha je důležitá. Kromě toho nám hodně výkonu přidá i skutečně výkonný systémový disk. U běžných disků máme jedinou možnost - Western Digital Raptor. Žádné RAID pole běžných disků vám neposkytne výkon tohoto 10 000 otáčkového pevného disku. Zmínit se musím i o tzv. SSD. To jsou pevné disky na technologii flash, nemají tedy mechanické plotny. Jejich výhoda je konstantní rychlost čtení a zápisu. Bohužel ne všechny modely jsou skutečně rychlé. Ty opravdu rychlé SSD stojí velmi mnoho a bohužel kapacita 32GB za 1200 dolarů není příliš výhodná.
U optických mechanik toho moc říci prostě nelze. Vybíral bych dnes jen plně vybavený model s rozhraním SATA. Tedy mechanika, která zvládá dvouvrstvá média, formát DVDRAM a disponuje i nějakou tou popisovací technologií ala LightScribe. Značka je dnes celkem jedno. Samsung, LG, ASUS, Sony. Do nejdražších sestav by se již dalo uvažovat i o HD vypalovačkách. Vzhledem k v podstatě vyřešené situaci v souboji HD-DVD a Blu ray, bych volil vypalovačku pro disky Blu ray. Třeba SATA model od firmy LG lze dnes již pořídit za nějakých 8000 korun.
- Počítačová skříň, napájecí zdroj a chlazení
Na počítačové skříni a počítačovém zdroji se nešetří a dost pochybuji o tom, že to v tomto cenovém segmentu vůbec musím říkat. Kam jinak si pořídit parádní skříně a výkonné kvalitní zdroje, než právě sem. Zde víme, že počítač je dnes doplněk vybavení bytu a jako takový musí i k něčemu vypadat a nějak fungovat. Doporučovat si zde moc netroufám. Přeci jen výrobců kvalitních skříní je celá řada. U počítačového zdroje bych se soustředil dnes jen na dvě značky - Enermax a Seasonic.
Chlazení je další položkou, na kterou se při výběru skutečně kvalitního počítače musíme zaměřit. Kvalitní, tichý a účinný chladič na procesor je úplný základ. Milovníci extrémního taktování pak vybírají i z palety vodních bloků a staví vodní chlazení. Ti ale také vědí, že různé instantní tovární vodní chlazení stojí za starou belu (výkonově).
Mimo uvedených komponent bych samozřejmě doporučil osadit i neintegrovanou kvalitní zvukovou kartu. Jednak kvalita zvuku je úplně někde jinde a pak také to přináší výkon a menší zátěž na procesor než při používání integrované zvukové karty. Takže bych doporučil nějakou kvalitní zvukovku. Vzhledem k situaci se softwarovou podporou máme volby dost omezené. Takže nějaký model od Audigy a nebo ASUS Xonar.
- Aby sestava sestavou byla ...
Dnes naposled se ještě podíváme na orientační výběr dalších věcí, které potřebujeme, abychom mohli mluvit o počítačových sestavách. Problémem ale opět je, že periferií je celá řada a individuálních požadavků také. Berte to tedy opět jen jako orientační připomenutí dalších nutných investic.
Opět se musím zmínit o operačních systémech. U těchto dražších sestav, které jsou orientovány na výkon, multimédia a tedy i hry, je bohužel situace velmi jednoduchá. 64bit systém Windows Vista a minimálně Home premium. Nic jiného nemá smysl a s ničím jiným nedokážete naplno využít všeho, co nový hardware nabízí. Pokud přemýšlíte, zda OEM nebo krabicovou verzi, pak bych se v tomto případě klonil k té dražší krabicové, kvůli možnosti snadného upgradu.
Pravidelné aktuality a novinky na DDWorld.cz
Pro měsíc leden jsme tímto vyčerpali vše, co se k výběru počítačových sestav a komponent dalo říci. Pár slov bych snad měl ještě uvést k možnosti výběru mobilních počítačů. Já osobně odděluji výběr notebooků a počítačových sestav. Nelze říci, že vám notebook nahradí stolní počítač a naopak, že vše, co nabízí stolní počítač, vám poskytne notebook. To zkrátka není pravda a obojí má své místo. Výběr notebooku je spíše o tom, jak moc velkou mobilitu si můžete dovolit. Výběrem notebooku se zabývají naše testy a recenze. Dnešní článek má za úkol poskytnout úplnou orientaci v současné situaci na trhu s počítačovými komponenty pro nejlepší výběr počítačové sestavy a připravit základní odrazové můstky ve výběru vaší individuální konfigurace. Pevně věřím, že je tento článek přínosem a pomůže těm, kteří právě nad výběrem tápají. Aktuálním přehledem se budeme pravidelně zabývat i tento rok.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|