Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to
– aktuální přehled doporučených konfigurací
Co aktuálně pořídit a neprohloupit? Přehled aktuálních tipů v jednotlivých cenových relacích.
Co by největší uživatelský IT magazín v ČR, se samozřejmě soustředíme na aktuální rady a návody na výběr a nákup vhodných komponent. Nemůžeme ale ani vynechat komplexní rady a doporučení na výběr vhodných počítačových sestav. Vaše oblíbené doporučené sestavy jsou zde a v plné síle v novém provedení, poprvé v roce 2010.
Než začnete nakupovat PC …
Stojíte před otázkou výběru nového počítače a přemýšlíte, jaký by to měl být? V první řadě se budete asi rozhodovat, zda mobilní počítač zvaný notebook, nebo desktopový počítač – stolní PC. Tímto dilematem jsme se podrobně zabývali v našem článku:
Nebudeme tedy zabředávat do podrobností a odkazuji vás na výše uvedený článek. Zopakujeme jen to nejpodstatnější.
Výhody notebooku: Mobilita, baterie – provoz bez elektrické sítě, design vše v jednom (klávesnice, LCD, case)
Nevýhody notebooku: za stejnou cenu výrazně nižší výkon než stolní PC, snížený komfort používání, minimální možnosti upgradu, vyšší nespolehlivost daná snahou o maximální miniaturizaci (20% notebooků jde do tří let na reklamaci – čím levnější NB, tím více nespolehlivý) ….
Výhody desktopového PC: maximální výkon po všech stránkách, lepší poměr cena-výkon než NB, komfort užívání, neomezené možnosti upgradu, statisticky vysoká spolehlivost současných kvalitních komponent, větší možnosti individualizace a variabilita
Nevýhody desktopového PC: Snížená mobilita
Zkrátka pokud neplánujete často cestovat, nemá pro vás nákup mobilního počítače do domácnosti žádný význam a je po všech stránkách horší volbou. Ostatně od mobilního PC si většina žádá právě tu mobilitu a to dnes poskytnout stroje kolem 10 000 korun. Doma si ale chceme užívat komfortu, výkonu a spolehlivosti. Desktopové počítače navíc dnes nejsou dávno jen ošklivé šedé bedny, ale mohou být vkusnými designovými doplňky vašeho bytu. Vzhledem k současným možnostem PC nemusíte při jeho užívání sedět na židli za stolem, ale díky bezdrátovému příslušenství a možnosti připojit PC k moderním TV nebo projektorům si klidně můžete vše ovládat z pohodlí vašeho gauče nebo postele a stejně tak hrát hry. Možnosti PC jsou téměř neomezené a záleží jen na vás, čím si PC vybavíte a co si k němu pořídíte a jak to bude vypadat. V tomto článku se tedy budeme zabývat čistě desktopovými stroji, pokud ale plánujete nákup mobilního PC, pak vás již brzy potěšíme podobným článkem zaměřeným právě na ně …
V našem případě doporučených sestav se proto soustředíme na funkční část, tedy samotnou skříň s komponenty. Výběr periferií necháváme díky velkým možnostem individualizace, na vás. Nám jde hlavně o to, ukázat a doporučit v daných cenových relacích ty nejlepší sestavy a komponenty – takový univerzální aktuální odrazový můstek, abyste nemuseli nad výběrem komponent dlouho váhat anebo abyste měly s čím porovnat nabídky prodejců. Zkrátka co by měly samostatné PC konfigurace bez periferií za danou cenu ideálně obsahovat.
Snad jen pro úplnost dodáme, že ceny jednotlivých komponent, které uvádíme, jsou ceny orientační, koncové, tedy vřetně DPH a jsou to ceny běžné v našich internetových obchodech. Ty se samozřejmě výší ceny mohou často i podstatně lišit a výběr toho správného obchodu je tedy také jednou z věcí, kterou byste se měly zabývat. Ne vždy je nejlevnější výhoda, ale naopak nejdražší je také špatně. Hledejte vždy spíše zlatou střední cestu. Mnoho výrobců také nabízí buď v ceně, nebo za poplatek možnost sestavení vámi vybrané sestavy, na což dává záruku. Pokud se tedy necítíte dostatečně technicky zdatní, měli byste této možnosti využít a předem se na podmínky této možnosti informovat …
A nyní už rychle k našim sestavám, začněme tím, jaké novinky si pro nás trh připravil a co ovlivňuje aktuálně ceny a výběr komponent pro naše PC …