Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to – aktuální přehled doporučených konfigurací Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 02 February 2010
Přejít na obsah
Vybíráte počítačovou sestavu? Poradíme vám jak na to – aktuální přehled doporučených konfigurací
Aktuality, komponenty a ceny
Historické okénko
PC Sestavy do 12000 - do kanceláře i domácnosti
PC Sestavy do 25 000 - multimediální domácí PC
PC Sestavy nad 30 000 - kvalita a výkon
Doporucení a závěr

 

 

  • Počítačové sestavy do 25 000 korun – multimediální domácí PC

A jsme u nejpopulárnější cenové kategorie. Tedy u běžných domácích uživatelů. Sestavy kolem 16 000 – 25 000 korun nabízejí skvělý poměr cena-výkon po všech stránkách.

Začněme u konfigurací kolem 17 000 korun. Ty jsou určeny pro náročnější běžné uživatele a nabízejí hodně výkonu a kvality za rozumnou cenu pro všechny myslitelné činnosti. Z hlediska konkurence tu mámě poměrně zajímavou situaci.

Pak tu máme sestavy lehce přes 20 000 korun. Ty už nabízejí opravdu hodně a to vysokou porci výkonu i kvality a jako takové slibují solidní výdrž na pár let.

  • O výběru podrobněji …

V této cenové kategorii je souboj platforem AMD a Intel dost vidět. Bohužel od 32nm procesorů Intel jsme si slibovali něco, co nepřišlo. Realitou je, že AMD nabízí pod 4000 korunami vždy za stejné peníze vyšší výkon a tak v podstatě není nad čím dumat. Nové 32nm Core i3 a Core i5 procesory jsou zklamáním. Výkon sice mají, ale jen do chvíle, než přijde aplikace (které se stávají standardem i na poli her) využívající bez problémů více procesorových jader. Pak se prostě tahle dvoujádra nevyrovnají čtyřjádrům. Realitou je, že za šílenou cenu nabízí v podstatě stejný výkon (bez HT a Turba), jako stejně nataktovaná Core 2 Duo, která máte někteří už roky doma. U některých modelů je vyšší jen proto, že třeba Core i3 a Core i5 mají funkci, která lehce CPU v závislosti na zatížení zvýší frekvenci a Core i5 mají i hyperthreading, který simuluje procesorová jádra, ale i v těch nejlepších případech je jeho přínos velmi malý a skutečným jádrům se zdaleka nevyrovná. Absurditu nových CPU pak dokonává fakt, že 32nm dvoujádro Intel Core i5-660 stojí stejně jako čtyřjádrové Core i5-750 a to přes 4500 korun. Dvoujádra prostě už na trh CPU mezi 2000-4000 korun nepatří a naše nejlepší doporučení tak je, kupovat tří nebo čtyřjádrové procesory se skutečnými jádry. Doménou 32nm CPU je vysoký základní takt a vysoký potenciál. Nicméně pravdou je, že i stejně drahá čtyřjádra jdou skvěle taktovat a pořád mají dvě jádra navrch za srovnatelné ceny.

 

Aktuální testy komponent na DDWorld.cz

Navíc pokud jde o modely Core i3/5 jejich výkon není zase tak vysoký a konkurenční procesory AMD Athlon/Phenom II nabízejí dokonce více a často za nižší cenu. Například nejlevnější nové čtyřjádro intel Core i5-750 se výkonově vyrovná jen procesorům AMD Phenom II X4 945-955, ale je o 1000 korun draží a není o nic úspornější ani chladnější (nová revize C3 u AMD dokonce snižuje napětí a tak 2,6GHz X4 bude mít TDP pouze 65W). Samo Core i5-750 není dnes moc zajímavé a pokud to s tak drahým CPU myslíte vážně, jděte rovnou do Core i7-920 a platformy X58. Je sice drahá ale nabízí skutečně více, včetně brzy možnosti osadit 32nm šestijádro. U AMD půjde šestijádrový Phenom II X6 do stávajících AM3 desek.

Při výběru platformy musíte vzít do úvahy i základní desku a zjistíte, že srovnatelně vybavené kvalitní desky stojí u AMD méně než u Intelu. Kde se u Intelu musíte spokojit se střední třídou, u AMD máte high end. V podstatě u AMD desky cenově končí na 4000, kde Intel začíná se střední třídou. Intel je nezpochybnitelný vládce high endových platforem, ale poměr cena-výkon při stejně kvalitních komponentách mu je poněkud cizí. Nevýhodou nových 32nm procesorů Intel Core i3/5 s integrovanými jádry je právě to integrované jádro. Na desktop si procesor za 3000-5000 korun nebude kupovat do sestavy s Integrovanou grafikou. Bohužel, jinak to Intel neprodává a tak vlastně většina platí za něco, co nepotřebuje. Pokud byste rádi integrované GK v CPU využili, musíte mít odpovídající desku s grafickými výstupy a to jsou ty s H55/57 čipsety. P55 je nemá. Ze značek desek vybírejte mezi modely ASUS, Gigabyte a novými MSI.

Na poli grafických karet je pořádně veselo. Tedy v uvozovkách veselo. Ve skutečnosti je tam trochu smutno. Pokud chcete dnes herní grafickou kartu, pak máte jedinou volbu. ATI Radeon HD 5750/5770 nebo nejlépe HD 5850/5870. Tyto grafiky vlastně nemají konkurenci. HD 5700 jen výkonově, ale svými kolibřími provozními vlastnostmi mají několikanásobně nižší spotřebu než HD 4800/GTX 260. Nemluvě samozřejmě o výhodách jako ATi Eyefinity nebo Directx11, DirectCompute 11 a OpenCL. U HD 5850/5870 pak ze strany NVIDIA není ani náznak konkurence. V podstatě dnes NVIDIA nemá na trhu nic dražšího než GTS 250 a GTX 260/275/285/295 modely se dávno nevyrábějí, protože se společnosti NVIDIA přestaly vyplácet, jenže NV nemá, čím by je nahradila.

Nová generace FERMI postavená na čipech GF100 ještě není ani ve výrobě a půjde do ní možná v únoru a míří do nejvyšších cenových hladin. Realitou je, že přes všechny sliby (kterým už dnes po těch extempore stejně nikdo nevěří), bude mít „GTX 360/380“ jen stejný, nebo o málo vyšší výkon než HD 5870. Aktuálně u GTX 360 to vypadá na vyrovnanou partii a u GTX 380 na +20% proti HD 5870. Ale při vyšší ceně a vyšší spotřebě výrazně přesahující 250W (HD 5870 má necelých 190W). To vše půl roku po příchodu ATI HD 5850/5870 na trh! V nevelkých počtech čekejte nové NVIDIA, první její DX11 grafiky na trhu, v březnu-dubnu, ale jen v cenových relacích kolem 10 000 korun. Bohužel neustálé odklady a falešné sliby kolem FERMI zhoršily situaci kolem dostupnosti HD 5800 grafik, které dnes prostě hráči chtějí, pořadníky jsou stále, skladem většinou nejsou, a když, tak s extrémními přirážkami obchodníků, kdy se raději vyplatí stoupnout si do fronty na modely s oficiální cenou. Bohužel situace se zlepšuje jen pomalu a jde o to, že ATI má u TSMC méně výrobních 40nm kapacit než NVIDIA a přitom by právě ATI měla aktuálně nakrmit celý grafický trh, což logicky nejde. Takže naše doporučení je jasné – kupovat cokoliv jiného než ATI HD 5700/5800 je blbost, ale zároveň je situace v obchodech taková jaká je a můžeme jen krčit rameny. AMD sice už brzy překročí 5 000 000 hranici HD 5000 grafik dodaných grafik, ale vzhledem k poptávce a situaci je to prostě málo. Bohužel nikdo jiný než TSMC zatím 40nm čipy nevyrábí.

U operačních pamětí pozor na výběr desky, pokud máte DDR2 desku musíte použít DDR2 paměti. Samozřejmě dnes už rozhodně doporučujeme kupovat aktuální DDR3 platformy – těmi jsou výhradně AM3 u AMD a Intel LGA1156/1366. Bohužel ceny operačních pamětí létají nahoru a dolu (teď zrovna nahoru). Optimem jsou 4GB a běžnou kapacitou 6-8GB. 64bit software a operační systém je pak samozřejmostí a ani neuvažujte o jiném. U pevných disků je situace taková, že kapacitu vybíráte podle toho, co využijete. Platí, že nejvýhodnější jsou disky kolem 2000-2500 korun tedy dnes 1-1,5TB modely. Ze značek dávejte přednost novým řadám dnes asi nejpopulárnějších Western Digital nebo Samsung – alternativami jsou Hitachi nebo Seagate. U levných SSD disků si prosím uvědomte, že levné jsou proto, že jsou pomalejší než klasické HDD. Výkon něco stojí a tak nejlevnější výkonově akceptovatelné SSD dnes začínají na 4000 korunách. Doporučujeme osazovat disky v párech a samozřejmě nezapomeňte na optickou mechaniku, kde prostě vezměte nějaké DVDRW se SATA, stejně až na pár výjimek při instalaci už ji dnes v době digitální distribuce moc nevyužijete. 

Nezapomínejte, že důležité jsou všechny komponenty a tedy i počítačová skříň a hlavně napájecí zdroj. Skříň dělá hodně, mimo fyzické ochrany komponent slouží i jako uzemnění a pokud vám dává skříň „pecky“ asi něco není ok. Dále napomáhá chlazení a hlavně celkové kultuře chodu PC. Když vám skříň vibruje a dělá lomoz, nevybrali jste si dobře. Napájecí zdroj pak nepodceňujte. Věděli jste, že 90% problémů se stabilitou PC (neprávem svedených na Windows) má na svědomí nekvalitní zdroj? Nevybírejte jen podle Wattů, hodně wattů za nízkou cenu je podezřelých. Vybírejte podle účinnosti a kvality. Nápovědou může být, že zdroj se slibovanou účinností 80% a 550W nemůže stát 1000 korun ;). Když máte dva zdroje, jeden slibuje 80% a 550W a druhý 80% a 550W, ale stojí 2x tolik, ve skutečnosti většinou ušetříte nákupem toho dražšího. Ten první totiž kecá. Vybírejte zdroje kvalitních značek, třeba SEASONIC, ENERMAX, TAGAN. Pokud vyberete kvalitně všechny komponenty, v podstatě se nemusíte zabývat výběrem chlazení, protože je vyřešeno. Maximálně chladič na CPU. Objevily se pochybnosti některých čtenářů nad nutností výměny BOX chladičů. Je vidět, že si necení svého klidu a neznají ty výhody, doporučuji těch 220-250 korun obětovat na Arctic Cooling Alpine chladič a ten rozdíl proti běžnému BOX chladiči vyzkoušet – podívejte se i na teploty CPU a hlučnost v klidu i zátěži. Možná budete překvapení. Ve vyšší cenové hladině pak už vybíráme pořádné chlazení automaticky a naše doporučení jsou v tabulkách. Pozor na to, když zvolíte operační pamětí s hřebenem, aby se vám pod chladič vešly. Kvalitnější sestavy nezapomeňte doplnit pořádnou kvalitní zvukovou kartou – poskytne vám s pořádným audiosystémem zcela novou dimenzi hraní.  

Jako operační systém doporučujeme samozřejmě Windows 7 Home Premium a 64bit. Zvolit můžete buď OEM nebo „krabicovou verzi“. To už je na vás. Tímto bychom naše doporučování ohledně konfigurací do 12 000 korun uzavřeli a podívejme se na nejvyšší cenovou hladinu, high endových počítačů … 



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 473x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 309x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1481x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6