Strana 2 z 4 I965 bude existovat v několika variantách: Intel Q965 Express Intel Q963 Express Intel 965G Express Intel 965P Express
Intel Q965 a Q963 Chipsety označené Q, tedy Q965 a Q963 jsou určené pro firmy a podniky. Intel tento segment označuje platformou vPro. Obě obsahují grafický akcelerátor GMA 3000, ke kterému se dostanu později. Tabulka obsahuje informace tak, jak je předkládá Intel. Rozdíl mezi Q963 a Q965 je tedy v tom, že Q963 obsahuje jen integrované grafické jádro a neumožňuje již rozšíření pomocí PCIe x16, protože tento slot neobsahuje. Q965 obsahuje mimo GMA 3000 i slot pro rozšíření PCIe X16. Další rozdíly jsou na poli zabezpečení tedy Q963 nedisponuje systémem Management Technology 5. A podle tabulky Q963 nedisponuje ani oficiální podporou DDR2 800MHz. Oba tyto chipsety nás však příliš zajímat nemusejí, protože pro náš, běžné uživatele jsou určeny chipsety 965P a 965G. Rozdíl můžete porovnat na dvou diagramech.
965G je určený pro sestavy, kde upotřebíte integrovanou grafickou kartu. A grafická karta to není ledajaká. Intel sám ji označuje GMA X3000. Proti dnes osazované GMA 950 je to opravdu velký krok kupředu. GMA X3000 obsahuje plnou podporu dx 9.0c a Sharder Model 3.0. hlavně obsahuje jednotku T&L a grafický chip by měl podporovat HDR. Nově je přítomna i funkce hardwarové akcelerace videa – Intel Clar Video. Nutno ale k tomu všemu dodat, že přes veškeré nové technologie se prostě stále nemůže ani tato integrovaná grafika rovnat Grafické kartě. Stále zůstává největší brzda výkonu v podobě značně omezené systémové sběrnice a také samotná integrovaná grafická karta ubírá výkon celému systému, protože se s paměťovým systémem dělí o paměť. Ale 965G disponuje i plnohodnotným PCIe x16 pro rozšíření grafickou kartou a pak se chová, jako 965P. 965P bude pro nás nejzajímavější chipset. Nedisponuje integrovaným grafickým jádrem GMA X3000. Jinak se jedná o to samé v bledě modrém . Severní můstek ICH8 Co je na chipsetu stěžejní je samozřejmě severní můstek. Nový chipset 965 byl osazen novým můstkem tentokrát již s označením 8. Samozřejmě i nyní je přítomno několik verzí. ICH8 R – R jako RAID tedy je obsažena plná podpora Intel Matrix Storage Technology, která vám umožní vytvářet disková pole RAID 0, 1, 5 a 10. ICH8 DH – DH jako Digital Home a tedy je obsažena podpora technologií pro multimediální PC – Intel to označuje jako ViiV. Intel samozřejmě má v rukávu ještě další verze jmenujme například zajímavou ICH8 DO – Digital Office a samozřejmě se postupem času objeví spousta dalších. Otázka která vás jistě napadá je, jaké změny přináší ICH8 proti ICH7 …. První velkou změnou je větší podpora USB 2.0 a to hned 10 zařízení. Dále je obsažen nový řadič s rozhraním AHCI – což umožňuje rozšíření o SATA disky za chodu a hlavně je obsaženo i externí SATA. Zůstává však nutnost přeinstalovat systém, pokud si AHCI zapnete dodatečně. Čí je to chyba, zda Intelu nebo WinXP těžko soudit, nicméně pro nás běžné uživatele to určitě není vítané. A dostávám se asi k nevětší novince u ICH8. neobsahuje totiž vůbec ATA rozhraní!!! Já jen nadšeně tleskám, bohužel zjevnou snahu Intelu posunout vývoj dál stále nabubřele hatí výrobci optických mechanik, protože valná většina jejich výrobku stále disponuje pouze prehistorickým PATA. A důvod ? Lenost ! Nic jiného za tím nehledejte. Vyrobit SATA mechaniku je stejný problém, jako vyrobit SATA disk. Prostě není to problém a někteří to i začínají dokazovat. Bohužel tak musel Sám Intel a další výrobci základních desek sáhnout po řešení, kdy osadí dodatečně čipem všechny desky s 965, protože prostě SATA mechaniky nejsou :( .
|