Jaké jsou další rozdíly ukazuje schéma obou chipsetů. Jediným výraznějším rozdílem kromě použitého severního můstku je podpora 2x PCIe x16 u i975X. To není nic divného, protože Intel sám staví i975X do role výkonového leadera.
Pro běžného uživatele ale bude mnohem vhodnější nová sada 965. Intel si totiž nechává za i975X pořádně zaplatit a cena hotových základních desek se pohybuje v rovinách, které jsou těžko opodstatněné. Navíc dle posledních testů je výkonový rozdíl mezi 975X a 965P veškerý žádný!
Samozřejmě výrobci základních desek také raději sází na 965, jako na novinku za méně peněz, kterou si ale pořídí mnohem více lidí. Takže to s i975X tak růžové není. Ano existuje ještě i955X, ale ten potichu zmizel a základní desky s ním nejsou pomalu k mání. Navíc ani podpora Core2Duo u nich není oznámena.
Dnes se tedy budeme spoléhat na služby chipových sad 945, 965 a 975. Jak jsem již řekl v úvodu testy již probíhají. Máme k dispozici všechny tři chipové sady, takže se na srovnání určitě podíváme také. Prioritou je ale test nové Intel Core2duo (Conroe) na který jistě všichni čekáte. Mám k dispozici první data a i vzhledem k ceně pro nás bude nejzajímavější nejlevnější E6300 a to vypadá opravdu velmi, velmi schopně.
U samotného dnes představeného 965 mám starost o dostatek základních desek. V současnosti se objevuje až příliš zpráv o zdržení. Poslední jsme uvedli zde a hovoří o zdržení 965G, kvůli chybě. Snad se to brzy vyřeší.