Strana 4 z 8
- Gigabyte MA790GP-DS4H - základní deska
Desku Gigabyte charakterizuje tradiční modrá barva PCB a již delší dobu tradiční barevné zpracování jednotlivých součástek. Ani Gigabyte MA 790GP-DS4H není v tomto směru žádným ústupkem. Na desce samotné je součástek více než dost a tím se dostáváme k samotnému rozmístění jednotlivých prvků ...
Na deskách pro procesory AMD nemáme na rozdíl od desek pro procesory Intel, nikdy obavu z nedostatku místa kolem patice procesoru. Vždy tu máme plastový rámeček, který ohraničuje socket v dostatečné vzdálenosti od okolí, a díky tomu výrobci desek osazují součástky napájení hodně daleko, takže sebevětší chladič procesoru s nimi na rozdíl u platformy Intel nemůže přijít vůbec do styku a dělat problémy s vlastním usazením. O něco horší je to v tomto ohledu s osazeným chlazením čipsetu od Gigabyte, kde u některých širších chladičů dochází při usazení ke styku plech na plech. Nicméně není to nijak závažný problém. Samotné chlazení čipové sady je rozměrově malé, protože více zkrátka není ani potřeba. Chlazeny jsou i napájecí mosfety desky, které dnes typicky topí více, než čipset desky samotný.
Umístění výbavy, která je mimochodem opravdu velmi bohatá, je poněkud obtížné. Místa opravdu není dost. Deska disponuje dvěma sloty PCIE 2.0 pro grafické karty a disponuje podporou CrossFire. Druhý slot má však místo 16 linek, linek 8, což ale v praxi zatím nic ohledně výkonu neomezuje a 8 linek je více než dost. Zbytek linek si bere grafické jádro + 3 sloty PCIex1. ty jsou umístěny dobře, i když všude je to trochu natěsno. První slot už zasahuje po osazení kartou do prostoru chladiče čipové sady, který je vykrojený. Je to tam natěsno ale zvuková karta se tam vejde.
Druhý slot PCIex1, který je pod hlavním PCIex16, je pak dlouhodobě nevyužitelný, protože dnes tichý hladič u výkonné grafiky je dvouslotový. Využitelný je tedy zase až třetí PCIex1, kam při osazení karty zasahujete do prostoru připojitelných USB konektorů. Ty tam jsou skutečně namačkány dosti zvláštně, ale při bližším pohledu na desku rychle odhalíte, že není kam jinam je dát. Spodní dva sloty jsou klasické PCI a i při osazení dvou grafických karet s dvouslotovými chladičem, vám tak zůstane alespoň jeden PCI slot a dva PCIe1x sloty, což je v pořádku.
Výbavy po desce je ale hodně, kromě možnosti připojit až dalších 8 USB konektorů, zde máme i možnost připojení COM a LPT portů. COM je poměrně tradiční, možnost připojit paralelní port už ne. Pokud byste ten konektor hledali, tak je to ten černý vpravo, co se tváří jako poloviční FDD. Kromě toho zde také najdeme hned 2 x IEEE 1394a a klasicky samozřejmě 1xIDE a 1FDD + 6xSATA. Deska dále disponuje 4x konektorem pro připojení ventilátoru pro chlazení. Napájení pamětí a čipové sady je dvoufázové. Integrovaná zvuková karta je klasický Realtek. Konkrétně se jedná o čip Realtek ALC889A codec. Samotná deska podporuje fyzicky výstupy 5.1, integrovaná grafika však prostřednictvím HDMI zprostředkuje 7.1 kanálový zvuk.
Kromě HDMI najdeme na zadní straně ještě VGA a DVI výstup grafické karty, 2x PS2 porty, FireWare, 4xUSB (+ 2xUSB prostřednictvím bracketu) a jednu síťovou kartu. Zde si dovolím trochu kritiky. Osobně bych k dokonalosti uvítal ještě jednu síťovku a eSATA porty. Nicméně pro běžného uživatele je výbava, kterou deska obsahuje, velmi bohatá a zcela dostačující.
V rámci možností je Layout povedený, snad jen malou výtku k SATA portům, kdy bych uvítal lepší osazení, otočením o 90° na bok. Celkově však deska působí dobrým dojmem, nedisponuje žádnými zbytečnými vylepšeními a v kvalitním provedení nabízí to, co kvalitní základní deska nabídnout má.
|