Strana 3 z 6
ASRock ALiveNF5-eSATA2 - základní deska
Příslušenství je hodně. Otázka je, zda kvalita pokračuje i v podobě samotné základní desky. Ihned po otevření stříbrného pytlíku s deskou jsem věděl, kde bude největší kámen úrazu. Ano je to layout. Na barvách a atraktivitě desky na pohled nezáleží. Určitě to potěší, a i když deska není skoro vidět ani přes průhlednou bočnici, hodně kupujících právě na obrázky a vnější krásu dá.
Tato deska rozhodně atraktivní na pohled není. Místo živých barev byly použity základní, působící vybledle. Layout je po podrobnějším zkoumání nepovedený. Jediné, co by chyby mohlo částečně omluvit je výroba desky ve formátu miniATX. Rozměry jsou 334x245x54 mm.
Abychom nemluvili o chybách naprázdno, prohlédneme si desku podrobněji. Již uvedená výroba v menším formátu je určitě příjemnější. Motherboard se lépe umísťuje do skříně a zbývá více místa na kabeláž, připojení do desky a do mechanik není tak blízko, je pohodlnější. Zmenšení by se ale nemělo projevovat negativně jako zde. Mohlo by se najít lepší řešení rozmístění.
20pin zdrojový konektor není umístěný zrovna nejšťastněji. Je velmi blízko umělohmotného socketu procesoru. Pokud instalujeme boxový chladič, musíme si dát jen pozor a kabely zdroje odklonit. Problém nastává u větších chladičů, které jsou širší než chladiče boxové. Velký pozor jsem musel dávat už na můj Scythe Samurai Z, i když nepatří k největším. Zdrojové kabely se musí ohnout více a je nesnadné až skoro nemožné srovnat je přívětivě pro dobré proudění vzduchu ve skříni. Druhý 4pinový napájecí konektor je umístěn standardně v pravém horním rohu desky.
O chlazení chipsetu se stará hliníkový pasiv. Je vyšší než bývá na srovnatelných deskách. Ty bývají nízké a tím méně účinné, aby nebránily v zapojení grafické karty. Výška ovšem na škodu není, spíše naopak. Vysoká žebra se ve větrané skříni mnohem lépe chladí. Dosažené teploty jsou standardní. Pasiv je sice mimo pozici grafické karty, ale moc blízko dvěma PCI slotům. Není moc PCI karet, která by nebyly delší než je konektor. Výjimkou jsou snad jen wi-fi karty. Do prvního a možná i do druhého slotu například zvukovou PCI kartu nedáte, chladič tomu brání.
Čtyři SATA konektory jsou barevně odlišeny. Vedle SATA je 8 interních USB ve čtyřech headrech. Tři PCI sloty jsou postačující, horší je to jen s jejich umístěním a použitelností. Dva červené hadry nalevo jsou výstupní pro FireWire připojení. Kolem PCIe x16 slotu je dost místa i pro objemnější chladiče graf. karet. K čemu jsou dva PCIe x1 sloty snad nemusím ani psát... :)
Pod posledním PCI se nachází konektor FDD černé barvy.
Zde vidíte již zmiňované eSATA. Jde o vyvedení dvou SATA konektorů do zadního panelu. Určitě zajímavé řešení pro majitele externích pevných disků nebo mechanik. Je potřeba jen propojit kabelem příslušné SATA konektory na desce, viz. různé označení barvami.
Rozlišení paměťových slotů pro možnost dual channel zapojení je barevné. Pod těmito sloty je konektor IDE pro mechaniky nebo pevné disky. Jak jste si určitě správně všimli, na celé desce se nachází k základnímu 4pinu pro CPU chladič pouze jeden 3pin pro přídavný ventilátor. To je při dnešním standartu min. dvou ventilátorů skříně málo. Tento problém a další minus layoutu vyřeší jen dokoupení redukce.
Jediná změna v zadním panelu je vývod dvou SATA namísto dvou USB a jednoho FireWire. Tuto záměnu řeší velké příslušenství a v něm přidaný bracket. Zvuk z integrované audio karty je normální kvality, při větší hlasitosti trochu horší. Důvodem k diskuzi může být softwarová nepodpora audia v samostatném programu. Žádný speciální správce zvuku není, musíme si vystačit s nastavením Windows. Z mého pohledu je to dobře, nikdy jsem žádnou z přídavných funkcí nevyužil. Lehké nastavování mi proto tentokrát přijde vhod.
|