Strana 1 z 4
- ASRock AMD X870E Taichi Lite – TEST a RECENZE
dobře vybavené, výborně udělané desky pro RYZEN
Pod dvou letech přichází nová generace AM5 základních desek spolu s čipsety X870E a X870. Ty, jak víte, nejsou výrazně jiné proti X670E/X670/B650E předchůdcům, ovšem u samotných základních desek je řada novinek, protože za ty dva roky se věci v mnoha oblastech posunuly. ASRock uvádí několik novinek a jeho X870E Taichi Lite je první, na kterou se podíváme v praxi.
Ta aktuálně představuje druhý nejlepší model celé nabídky výrobce a tomu odpovídá i cena produktu. Na TOP verzi se na DDworld.cz podíváme někdy jindy, také ji už máme v redakci. Odlehčená verze „lite“ je zajímavá, protože je cenově dostupnější. Oba modely jsou si ale podobné. Liší se nejvíce asi ve vizuálu, protože testovaná Lite edice má skromnější provedení a neobsahuje žádní RGB prvky. Výbava je stále bohatá vč. nejnovějších prvků jako WiFi 7 a USB 4.
Stále se tedy jedná o špičkový a nekompromisní model, minimálně pokud jde o kvalitu provedení, VRM a většiny výbavy. Poměr cena/výkon tedy nebyl něco, na co se ASRock ohlížel, což nikdy nebyla hlavní doména této modelové řady. Deska má tak špičkově udělané PCB, napájecí kaskádu, dokonce i oba sloty PCIe jsou fyzicky posílené a celé oplechované.
Nechybí mnoho chytrých praktických detailů. Například ty pasivy pro chlazení M.2 pozic se dají snadno sejmout bez šroubování. Jsou tu hned 4 pozice pro M.2 disky z toho jeden Gen5x4 a zbylé tři pak Gen4x4 verze. ASRock desku osadil dvěma sloty PCIe, kdy oba podporují x16 rychlostní což může potěšit ty, kteří mají více rozšiřujících karet, na které už dnes spousta desek nemyslí.
Z hlediska inovací má X870E Taichi vůči předchozímu X670E modelu rychlejší 5Gbit LAN a rychlejší Wi-Fi 7. Deska také podporuje oficiálně rychlejší DDR5 moduly s frekvencí 8200+. Napájecí kaskáda zůstala stejná v kombinaci 24+2+1. Dále nechybí fyzické tlačítko pro zapnutí základní desky, POST display. Co mě osobně trošku zamrzelo je absence mechanického uvolňovače pro grafickou kartu. Tím je totiž vybavena jenom ona dražší verze, kterou jsem zmínil v úvodu, právě tento malý detail je jeden z mála rozdílů mezi oběma modely.
Mírného vylepšení se dočkali i fanoušci kvalitního zvuku, protože je zde osazen novější ESS SABRE9219 DAC převodník. Tomu sekunduje Realtek ALC4082 Audio kodek. Takovou třešničkou na dortu jsou pak vynikající WIMA audio kondenzátory pro výstup na předním panelu PC skříně. Celá část PCB kde jsou tyto audio součástky naletované je pak fyzicky odděleno od zbytku PCB základní desky a není zde tak žádné nežádoucí rušení. Další novinkou je pak schopnost této celé zvukové části dodat až 600 Ohmů pro kvalitní audio sluchátka, což předchozí X670E Taichi neuměla. Bohužel i u tohoto modelu jsou jen dva klasické 3,5mm porty ale je tu alespoň optický výstup.
Tak se na desku podívejme podrobněji.
|