Strana 2 z 4
Balení není sice tak honosné jako u modelu Taichi, ale zas o tolik pozadu není. Deska je velmi dobře chráněná vůči poškození. Je na 4 místech zafixovaná k polstrování skrze rohové díry pro šrouby, kterými se deska montuje do skříně. Samotná deska je formátu ATX a je vybavena poslední revizi AM4 patice.
Uvnitř najdeme dvě kartonová patra. V horním patře je uložena samotná deska mezi dvěma polstrovanými výlisky. V dolním patře je pak veškeré příslušenství. Zde najdete instalační DVD, manuál, čtyři SATA kabely, tři M.2 šroubky a dva distanční šroubky pro M.2 disky, které se šroubují do základní desky.
Samotná deska je ATX formátu, má patici AM4 a čipset B550, což znamená, že je kompatibilní se všemi současnými procesory od AMD. V případě procesorů ZEN3 je ovšem kompatibilní až od zhruba třetího BIOSu v řadě. Dejte si proto pozor pokud budete desku kupovat, možná bych popřemýšlel o tom si pro jistotu nechat od prodejce udělat flash na poslední verzi. Deska dále nabízí 4 sloty pro DDR4 paměti, až to až 128GB s frekvencí 4733+ MHz.
Oba PCIe 16x sloty mají podporu 4.0 s tím, že jsou i vyztužené proti prohnutí či vytržení ze základní desky. Zbylé dva jedno-rychlostní porty mají pak tradičně podporu pouze standardu 3.0. Pokud jde o diskovou kapacitu, lze zapojit až 6 disků do konektorů SATA a další dva disky do slotů M.2. S touto deskou tedy nebude problém vybavit počítač opravdu velkým datovým úložištěm. Ještě upozorním že je zde třetí M.2 slot ale je určený pouze pro Wi-Fi/Bluetooth modul.
Nechybí ani konektor pro přední USB-C ve verzi 3.2 gen2 konektor pro počítačové skříně. Nebude tedy problém si například i toto velké diskové pole rozšířit o rychlý USB disk. Možnosti připojení jsou tedy u tohoto modelu vynikající, nemám desce v tomto směru co vytknout.
Deska disponuje také integrovanou síťovou kartou o rychlosti 2,5Gbit LAN s čipem RTL8125BG. ASRock také osadil kvalitní zvuk ALC 1220 s posílením a pozlacenými konektory i optickým výstupem. Na desce najdete bohatou konektorovou výbavu pro ventilátory a chlazení všeho druhu, nechybí ani monitoring atd. Pouze škoda že ASRock nevsadil i na duální BIOS, nebo alespoň na možnost si aktualizovat BIOS bez nutnosti mít procesor v soketu. Pokud totiž zakoupíte desku novou s procesorem Ryzen 5000 generace, je velká šance, že vám tam procesor nebude jako mě v testu fungovat. Většina desek totiž má BIOS původní a ten bohužel tuto řadu procesorů nepodporuje. Proto všem zájemcům o tuto desku doporučuju si nechat u prodejce nahrát BIOS nejnovější.
A jak tedy deska funguje v praxi?
|