ASRock B550 PG Velocita – TEST a RECENZE dobře vybavené základní desky za solidní cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Monday, 17 January 2022
Přejít na obsah
ASRock B550 PG Velocita – TEST a RECENZE dobře vybavené základní desky za solidní cenu
Základní deska
Deska v praxi
Závěr a hodnocení
altPořídit dnes dobře vybavenou základní desku za rozumnou cenu je problém. Tahle ale dobrý poměr cena/výkon nabízí.

 

 

 

 

  • ASRock B550 PG Velocita – TEST a RECENZE

                                       dobře vybavené základní desky za solidní cenu

Základní desky stejně jako všechno dnes rychle zdražuje a zdražovat bude. Hlavně u nových generací platforem tak dnes za třeba 5 tisíc pořídíte na kost očesané modely, s jen základní výbavou, a ještě základnějším provedením. Přitom ještě nedávno na 5 tisících začínaly skvěle vybavené modely z vyšší třídy. Připomínkou starých časů je dnes testovaná deska ASRock B550 PG Velocita, která disponuje dobrým zpracováním i velmi dobrou výbavou a dá se do těch 5 tisíc pořídit.

V dnešní recenzi se tedy podívám na zoubek nižšímu modelu než minule testovaná B550 Taichi Razer, ovšem tím s mnohem lepším poměrem cena/výkon. Přece jenom většina lidí si kupuje základní desky kolem 4-6tis vč. daně a právě do této kategorie spadá model PG Velocita od ASRocku. Deska sice na první pohled nepůsobí tak luxusním dojmem jako právě Taichi, ovšem výbavou a kvalitou zpracování zas tolik nezaostává. Momentálně se prodává kolem 4990 korun vč. DPH, přičemž se nesoustředí nutně na co nejnižší cenu, ale naopak dobré zpracování a dobrou výbavu za rozumnou cenu.

Stále zde máme takové vymoženosti jako POST display, masivní chlazení na VRM kaskádě nebo dva chlazené M.2 sloty. Samozřejmostí je i pasivně chlazený čipset a najdeme zde i 2.5Gbit LAN, což nebývá v této ceně rozhodně pravidlem. Co jistě také potěší je integrovaný shield přímo na desce a celá instalace desky do skříně je tak díky tomu zas o něco rychlejší a jednoduší.

  • ASRock PG Velocita

Tahle konkrétní deska představuje střední třídu nabídky, avšak výbava je stále na velmi dobré úrovni. Rozhodně bych se nebál tuto desku provozovat i s výkonnější řadou procesorů Ryzen 9, kde jsou kladeny větší nároky na kvalitu desky, a hlavně napájecí kaskády, i když AMD procesory jsou i s PBO proti Core 12000 sérii výrazně úspornější a vlastně nenáročné.

ASRock tuhle desku vybavil rozumně silnou 60A 14 fázovou napájecí kaskádou a kvalitnějším PCB, ve kterém výrobce použil na dvě unce mědi pro každou vrstvu. Proto není žádný problém do této desky osadit i nejvýkonnější model Ryzen 9 5950X. Rozhodně nebude i problém tento procesor dále přetaktovat na limit jeho možností, či možností osazeného chlazení.

K celkovému dojmu dopomáhá i kvalitní chlazení napájecí kaskády a samotného čipsetu. Deska má 2x PCIe x16 4.0 slot a k tomu dva sloty M.2 PCIe, z nichž horní disponuje podporou PCIe 4.0, díky tomu dosahuje na přenosovou rychlost 7GB/s dle použitého modelu. Dolní slot je pomalejší s podporou PCIe 3.0, ten se tedy hodí spíše pro větší disky s nižším výkonem. Samozřejmě podporu a funkčnost PCIe 4.0 na B550 zajišťuje přímo odpovídající procesor AMD, samotný čipset je Gen3 řešení a Gen4 linky nemá. Dobrou zprávou je, že oba M.2 sloty chladí hliníkový plech.

Ve výbavě nechybí ani 2,5Gbit síťová karta, nechybí USB 3.2 Gen2 typu A i C. Jsou zde i základní prvky pro přetaktování, dostatek konektorů pro chlazení a RGB a k tomu samozřejmě odpovídající SW podpora. Deska nemá duální BIOS, ani nelze BIOS aktualizovat bez osazeného procesoru. Proto si dejte pozor, aby váš procesor byl se základním BIOSem podporován a případně si u prodejce zajistili jeho aktualizaci na poslední verzi. Pro lepší přehled, co se na desce během nabíhání děje slouží POST display. Ten je kolikrát velmi nápomocen, například pokud ručně ladíme procesor, nebo paměti.

 

Nechybí pochopitelně i kvalitní zvuková karta s pozlacenými konektory a optickým výstupem. Výrobce osadil desku kvalitním zvukovým čipem Realtek ALC 1220 který dokáže přehrát zvuk s odstupem od šumu 120dB, nechybí podpora pro sluchátka až s 600 Ohm, jsou zde i lepší Hi-Fi kondenzátory Nichicon a celá zvuková část je odstíněna od zbytku základní desky.

Tak se na ni pojďme podívat podrobněji …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1595x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1791x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3914x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 1