Strana 1 z 4
- ASRock B550 Pro 4 – TEST a RECENZE
základní a cenově dostupné RYZEN desky pro nenáročné
V nabídkách výrobců desek a také ve většině recenzí se to jen hemží zejména luxusními dražšími modely, které všichni rádi ukazují. Mohutná PCB, předimenzované napájecí kaskády s propracovanými chladiči, obrovská porce výbavy a funkcí, o kterých drtivá většina uživatelů ani neví že existují natož a jak a k čemu je využít atd. Až na výjimky velká část uživatelů PC od základní desky nepotřebuje, aby zvládala 500W procesory, nabízela 5 slotů pro SSD, mohutná chlazení, 3 síťovky, 30 USB portů a měla světýlka i na zadní straně :).
Většině stačí solidní základní deska, kam osadí procesor, paměti, jednu grafiku a většinou jeden M.2 SSD a prostě to pojede bez nějakého nastavování něčeho, taktování apod. I pro takové výrobci desek mají širokou nabídku, jen se s ní v testech a recenzích moc nechlubí :). A tak se dnes na jednu takovou opravdu základní základní desku podíváme.
Základní deska Asrock B550 Pro 4 je zaměřena hlavně na co nejlepší poměr cena/výkon s cílem nabídnout vše, co je třeba. Není zdaleka tak vyšperkovaná vůči dříve testované edici B550 Taichi. Ovšem stále nabízí vlastně všechny možnosti nové platformy AMD a sice základní ale rozumnou výbavu pro nenáročné.
Čipset B550 je tedy nástupce čipsetu B450, vůči němu přináší konečně podporu PCIe 4.0 i do levnějších desek a hlavně nevyžaduje aktivní chlazení na čipsetu jako mnoho X570. Nicméně je nutné dodat, že X570 má nativně PCIe 4.0 i ze strany čipsetu, B550 je nadále jen PCIe 3.0 čipset. Fakt že má podporu PCIe 4.0 věcí souvisí čistě s procesory architektury ZEN 2 a ZEN 3 (mimo APU variant), které pokud osadíte, tak máte díky nim 20 PCIe 4.0 linek. Ty jsou tak obvykle rozděleny 16 pro hlavní grafický slot a 4 pro hlavní M.2 SSD slot. Základní desky B550 tedy obvykle mají právě kvalitativně udělané tyto dva sloty tak, aby v PCIe 4.0 režimu fungovaly. Samotná deska a čipset je ale stále Gen 3 řešení jako Intel Z590 apod. Jediné mainstreamové PCIe 4.0 řešení v kompletní platformě tedy včetně čipsetu, je stále pouze AMD X570. Nicméně většině běžných méně náročných uživatelů právě bude úplně stačit ten jeden grafický a jeden M.2 slot ve verzi Gen4 ….
Výrobci desek si jsou vědomi významu B550, která je už nějakou dobu nejprodávanější novou PC platformou v retailu. B550 je postavena jak pro RYZEN 3000 (ZEN 2) procesory, tak pro již uvedené RYZEN 5000 (ZEN 3) a určitě bude podporovat i další modely, pokud pro AM4 vyjdou, což by měly být ještě ZEN 3D a ZEN 3XT modely. Takže bude na trhu plně aktuální ještě delší dobu. Konkurenční Intel platforma nedokáže nabídnout nic podobné, zejména nemá k dispozici tak výkonné a současně efektivní procesory a rovnou několika generací …
Tahle konkrétní deska představuje prakticky základ nabídky ASRock. Takže cílem je hlavně nabídnout dobrou kvalitu a vše co je třeba, ale za dostupnou cenu. Výrobce tak osadil desku rozumnou 50A 8 fázovou napájecí kaskádou a kvalitnějším PCB, ve kterém použil dvě unce mědi pro každou vrstvu. Není to zdaleka tak robustní řešení, jako na výrazně dražších deskách AM4, ale zde je štěstí, že AMD procesory, včetně RYZEN 9 série, jsou tak nenáročné, že jim tohle úplně stačí k bezproblémovému provozu.
Proto není žádný problém do této desky osadit i nejvýkonnější model Ryzen 9 5950X. Rozhodně nebude i problém tento procesor dále přetaktovat na limit jeho možností, či možností osazeného chlazení. K tomu bude dopomáhat i masivní napájením, skrze jeden 8 pinový a jeden 4 pinový konektor.
K celkovému dojmu dopomáhá i velký pasiv na napájecí kaskádě a samotného čipsetu. Dokonce zde máme i pasiv pro horní pozici na M.2 disk. Deska tedy rozhodně není tak „obrněná“ jako edice Taichi, ovšem chlazení má zcela dostatečné. Deska má 1x PCIe x16 4.0 slot a k tomu dva sloty M.2 PCIe, z nichž ten horní má podporu pro ultra rychlé NVMe SSD disky podporující PCIe 4.0, díky tomu dosahuje přenosová rychlost přes 5GB/s dle použitého modelu. Pozor na ten druhý M.2, má podporu už jen 2 linek Gen3, takže přenosovka je u něj omezena na nějakých 1600MB/s, což nestačí pro plné využití ani Gen3 SSD disků, ale většinu uživatelů to trápit nebude, osadíte třeba jen SATA řešení. Dále zde máme prostřední M.2 Slot určený pro Wi-Fi modul (ten u testovaného modelu osazen není).
Ve výbavě nechybí 1Gbit síťová karta s čipem Realtek RTL8111H, nechybí USB 3.2 Gen2 typu A i C. Jsou zde i základní prvky pro přetaktování, dostatek konektorů pro chlazení a RGB a k tomu samozřejmě odpovídající SW podpora. Vzhledem k ceně nemá deska ani duální BIOS, ani možnost flash biosu skrze funkci „Flashback Button“ jak u tohoto výrobce známe z luxusnějších modelů Taichi. Nenajdeme zde ani post display, ovšem pro rychlou detekci chyb se na desce nachází čtyři diagnostické diody, kde se ihned dozvíme kde je v desce případně problém, pokud nebude chtít nastartovat.
Nechybí pochopitelně i kvalitní zvuková karta. Výrobce osadil desku kvalitním zvukovým čipem Realtek ALC 1220 a celá zvuková část je odstíněna od zbytku základní desky. Bohužel zcela chybí optický výstup a konektory nejsou pozlacené.
A jak si tedy deska vede v praxi? Pojďme se na to podívat …
|