ASRock B550 Taichi Razer Edition – TEST a RECENZE nejluxusnější základní desky AMD B550? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 20 prosinec 2021
Přejít na obsah
ASRock B550 Taichi Razer Edition – TEST a RECENZE nejluxusnější základní desky AMD B550?
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASRock B550 Taichi Razer Edition – TEST a RECENZE

                                                nejluxusnější základní desky s AMD B550?

AMD B550 základní desky máme zapsané jako cenové dostupnou platformu se solidní výbavou a solidním zpracováním, které stojí pod luxusními X570 modely. Jenže několik výrobců se rozhodlo pořádně nazdobit a vybavit i některé své B550 a tak se dnes podíváme na jednu z vůbec nejluxusnějších desek s tímto mainstreamovým čipsetem.

Podíváme se na zoubek nejlepšímu modelu základní desky od společnosti ASRock pro procesory RYZEN od AMD. Model Taichi Razer Edition je speciální edice již dříve uvedené standardní ASRock B550 Taichi, ovšem výrobce tuto desku dále vylepšil a předělal do výrazného designu ve spolupráci se společností RAZER. Deska na trh dorazila v kusově limitované edici, a proto jsem velmi rád, že se jeden kousek dostal i ke mně na recenzi a budu tedy náležitě otestovat její potenciál s procesorem Ryzen 9 5900X chlazený vodním chlazením od BeQuiet!.

Pokud se podíváme na to, čím se liší tato speciální edice od té standardní B550 TAICHI, není toho tolik jako v případě modelů X570, který jsme testovali dříve. Největší změny se udály hlavně kolem vzledu a provedení. Je to dáno hlavně tím, že B550 přišel na trh mnohem později než X570, a tak už zde není tolik věci k vylepšení. I když pár drobných změn po stránce HW se najde i zde.

ASRock vyměnil síťovou kartu i Wi-Fi čip původně od Intelu za čipy od společnosti Killer. Dle výrobce tím došlo ke zlepšení odezvy pro hraní online her. Nutno dodat, že protože Intel koupil před časem KILLER, tak je to pořád Intel řešení dnes :). K tomu samozřejmě patří i notně předělaný SW. Také na desku přidal PCIe 4.0 Clock Generator, což není dnes obvyklá výbava.

  • ASRock B550 Taichi Razer Edition

Tahle konkrétní deska představuje špičku nabídky společnosti ASRock v řadě modelů s B550. Určitě není zaměřena na co nejlepší poměr cena/výkon, ale naopak na co nejlepší výbavu, kvalitu zpracování atd. Pokud ji srovnáme s modelem X570 Taichi, jsou desky celkem rozdílné. Ano PCB je hodně podobné ovšem celkový design byl dost překopán a mě osobně se líbí o dost více, než klasická Taichi.

ASRock tuhle desku vybavil na poměry B550 desek velmi silnou 60A 16 fázovou napájecí kaskádou a kvalitnějším PCB, ve kterém výrobce použil na dvě unce mědi pro každou vrstvu. Proto není žádný problém do této desky osadit i nejvýkonnější model Ryzen 9 5950X. Rozhodně nebude i problém tento procesor dále přetaktovat na limit jeho možností, či možností osazeného chlazení. K tomu bude dopomáhat i masivní napájením, skrze dva plechem vyztužené 8pinové konektory.

K celkovému dojmu dopomáhá i masivní chlazení napájecí kaskády a samotného čipsetu. Celá deska je doslova obrněna, a dokonce má i kovovou výztuž z druhé strany, která zároveň dopomáhá k nižším teplotám. Toto řešení není u desek s levnějším čipsetem B550 až tak běžné a používá ho jenom málo modelů na trhu. Deska má 3x PCIe x16 4.0 slot a k tomu dva sloty M.2 PCIe, z nichž všechny mají podporu pro ultra rychlé NVMe SSD disky podporující PCIe 4.0, díky tomu dosahuje přenosová rychlost přes 7GB/s dle použitého modelu. Dobrou zprávou je, že všechny disky se chladí skrze hliníkový plech, který kryje celou spodní část základní desky.

 

Ve výbavě nechybí ani WiFi 6 s Bluetooth 5.1, 2,5Gbit síťová karta, nechybí USB 3.2 Gen2 typu A i C. Jsou zde i základní prvky pro přetaktování, dostatek konektorů pro chlazení a RGB a k tomu samozřejmě odpovídající SW podpora. Deska sice nemá duální BIOS, ovšem není problém provézt aktualizaci i bez procesoru v soketu, díky speciálnímu tlačítku „BIOS Flashback“ který se nachází hned vedle dalšího speciálního tlačítka pro nastavení BIOSu do defaultního nastavení. Pro lepší přehled, co se na desce během nabíhání děje slouží POST display. Ten je kolikrát velmi nápomocen, například pokud ručně ladíme procesor, nebo paměti.

Nechybí pochopitelně i kvalitní zvuková karta s pozlacenými konektory a optickým výstupem. Výrobce osadil desku kvalitním zvukovým čipem Realtek ALC 1220 který dokáže přehrát zvuk s odstupem od šumu 120dB, nechybí podpora pro sluchátka až s 600 Ohm, jsou zde i lepší Hi-Fi kondenzátory Nichicon a celá zvuková část je odstíněna od zbytku základní desky.

Tak se na ni pojďme podívat podrobněji …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1546x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1764x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3904x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1