Strana 4 z 4
Základní desky B650E jsou zajímavé tím, že mají plné Gen5 zpracování a jsou tak o něco zajímavější z hlediska budoucích verzí a generací procesorů a grafik, které to budou podporovat a využívat plně. AM5 desky navíc mají podporovat i budoucí ZEN 5 a možná ZEN 6 procesory, takže tam už bude PCIe 5.0 skutečně aktuální a na rozdíl od B650, které má jen Gen4 grafický slot a ani M.2 nemusí mít Gen5, B650E musí mít stejně jako X670E obojí. Hlavní rozdíl mezi B650E a X670E je rozsah výbavy a počet linek, ale B verze to kompenzuje cenou, kdy desky jsou mnohem levnější než X670E modely.
Tedy měly by být. ASRock stejně jako ostatní výrobci používá X670E jako základ pro B650E verze, jen je trochu očeše. Takže zatímco testovaná ASRock B650E Steel Legend WIFI stojí 6 899 korun vč. DPH, ASRock X670E STEEL LEGEND WiFi je za 8299 korun vč. DPH. Takže 1400 korun rozdíl, což není mnoho s ohledem na fakt, že ta X670E má lepší integrovanou zvukovku ALC1220 a trochu více výbavy. Upřímně, ta X670E edice za těch 1400 korun navíc dává větší smysl.
Na rovinu, cenový rozdíl je příliš malý, aby stálo za to ušetřit s ohledem na kompromisy B650E verze. I když pokud vám nevadí ten nepříliš kvalitní integrovaný zvuk, který je prakticky k ničemu, tak možná smysl má, i když pořád rozhodně nejde o levnou desku. Téměř 7 tisíc korun prostě není levné. Ano, má ten Gen5 grafický slot a k tomu jeden M.5 Gen5 SSD slot, což B650 modely nemají, ale ty jsou mnohdy očesané až na kost jen aby se vešly pod 6 tisíc. Naproti tomu testovaná ASRock B650E Steel Legend WIFI má až na solidní integrovaný zvuk a opravdu rychlé USB vlastně všechno, co může dnes i v dalších letech s další ZEN generací běžný uživatel potřebovat. A bohužel prostě tohle je dnes cena za takhle vybavenou desku. A konkurence nenabízí nic lepšího, dokonce ani žádnou B650E desku za tyhle peníze, všechny jsou dražší.
Hodnocení je tedy poněkud komplikované. Z hlediska rozdílu ceny mezi X670E a B650E verzí Steel Legend desky mě nepřijde ta B650E jako zajímavá úspora a ten příplatek na zjevně lépe vybavenou X670E není tak velký. Na druhou stranu ty ceny jsou dost vysoko v obou případech, pravda, konkurence je ještě dražší, speciálně v případě B650E, který je přitom asi nejzajímavějším čipsetem v rámci AM5 platformy. Tedy byl by, pokud by skutečně byl na cenově dostupnějších deskách. Jenže ASRock B650E Steel Legend WIFI je cenově dostupnější Gen5 deskou jen s ohledem na ceny Gen5 X670E a B650E desek, ale za bezmála 7 tisíc bych ji za cenově dostupnou základní desku rozhodně neoznačil. Kdyby stála 6 tisíc, to by bylo o něčem jiném.
Ale za současného stavu věcí je to asi jen zbožné přání, a to nám silná koruna kurzově hraje do karet a skomírající poptávka po PC také, kdy ceny HW jsou tak velmi nízko. Je prostě těžké se nadchnout pro „cenově dostupnější“ desku co stojí skoro 7 tisíc s poměrně velkými kompromisy ve výbavě za to. Ale ano, s ohledem na to, co nabízí a za kolik konkurence v B650E a X670E, to v tom Gen5 provedení cenově dostupnější je. Zda to bude stačit na oslovení potenciálních zákazníků ochotných akceptovat ty kompromisy za tu stále dost nekompromisní cenu, je druhá věc. Z našeho pohledu ASRock B650E Steel Legend WIFI funguje OK, žádné velké výhrady, samozřejmě propracovaní BIOSu a aplikací apod. není na úrovni některých (dražších) konkurentů, ale funguje dostatečně dobře pro běžného uživatele a vše zásadní tu je. A stále jde o solidně vybavenou desku (až tedy na ten zvuk).
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|