Strana 1 z 4
- ASRock B650E Steel Legend WIFI – TEST a RECENZE
vybavené cenově dostupnější Gen5 desky
V dnešní recenzi se podívám na základní desku B650E Steel Legend od společnosti ASRock s aktuální AM5 platformou. Steel Legend série je základní páteří nabídky této značky, vyznačující se vynikajícím poměrem cena/výkon a u tohoto modelu to není jinak. Jedná se totiž o jednu z nejlevnějších základních desek na trhu s B650E řešením, které nabízí stejně jako X670E plné Gen5 zpracování, tedy 16linkový grafický slot a minimálně jeden M.2 Gen5 pro SSD k tomu.
Pokud jde o zásadní rozdíly mezi X670 a B650 sérií čipsetů, tím hlavním je počet PCIe linek, kterých je 36 vůči 44. Rozdíl tedy není nějak propastný. Největší rozdíl je v počtu rychlých USB portů, kde došlo k ponížení někam na polovinu. Ovšem stále zde máme 6 portů USB 3.2 10Gbps a jeden s rychlostí 20Gbps. Také počet nativních SATA konektorů byl zredukován z 8 na 4. Vše ostatní je identické, včetně podpory DDR5, PCIe portů páté generace a ochuzeni nebudete ani o možnost taktování procesorů Ryzen i samotných DDR5 pamětí. AMD je tedy v tomto ohledu mnohem vstřícnější než Intel u svých nižších modelů pro soket LGA1700. Samozřejmě jak víte, tak B650 a B650E se liší tím, že „E“ verze musí mít PCIe 5.0 zpracování a podporu, což ji samozřejmě prodražuje proti B650, kde stačí jen ta Gen4 a alespoň pro jeden M.2 SSD slot je doporučeno mít Gen5, ale není to povinné na rozdíl od B650E, kde to parametrově povinné je.
- ASRock B650E Steel Legend WIFI
Zpracování této desky je rozhodně solidní (musí být) a v mnoha ohledech se dost liší od podobného modelu založeném na předchozím AM4 soketu. Deska disponuje 19fázovým napájením procesoru, má tedy o 5 fází více, než měla předchozí B550 ve stejné edici. Výrobce musel zřejmě značně posílit napájení desky, aby zvládala obsloužit i nový procesor Ryzen 9 7950X, který přinesl vyšší spotřebu než předchozí TOP model Ryzen 9 5950X, ale také budoucí ZEN 5 a možná ZEN 6 generace, se kterými by měla být kompatibilní. S tím je spjaté i nové a mnohem masivnější chlazení napájecí kaskády i čipsetu. Předchozí model podporoval starší DDR4 do frekvence 4733+MHz, nový model už podporuje aktuální DDR5 do frekvence 6400+MHz.
Další změnou je přítomnost rychlého portu USB 3,2 s rychlostí 20Gb/s na zadním panelu. Bohužel USB 4.0 zde vzhledem k ceně nenajdeme, ten je přítomen na mnohem dražších modelech, jako třeba již testovaná B650E Taichi od stejného výrobce. Co se týče celkového počtu USB portu, máme jich zde celkem 8 a dalších 5 lze zapojit přímo do desky formou externích USB portů na PC skříni. Výrobce na tento model osadil i WiFi modul 6E společně s Bluetooth 5.2. To je vítaná změna, protože B550 ve stejné edici WiFi ani Bluetooth neměla. Ohledně klasické síťové karty je zde rychlejší 2.5Gbit LAN port od Intelu.
Další změny jsou spíše kosmetického rázu, například nový model má mnohem víc RGB LED diod přímo integrovaných na základní desce, což ocení hlavně fanoušci RGB osvětlených počítačů. Co jsem ovšem tak trochu nepochopil je volba zvukového kodeku ALC897, který je dneska silně podprůměrný. Zvlášť pokud přihlédnu k faktu, že B550 Steel Legend byla vybavena mnohem lepším ALC1220. Z tohoto hlediska se tak jedná o velký krok zpět a tento krok výrobce si dokážu jenom těžko vysvětlit.
Pokud jde o diskovou kapacitu, lze osadit až 2xSATA klasické disky a 3 disky do slotů M.2. Jeden z nich podporuje nový standard PCIe Gen5x4, další dva pak Gen4x4.
Podívejme se tedy na desku podrobněji …
|