Strana 3 z 4
Pro otestování základní desky jsem použil skoro to nejlepší, co se nyní pro tuto desku nabízí. Procesor Ryzen 9 7900X je druhý nejlepší model pro tuto novou patici s 12 jádry a 24 vlákny. Také jsem desku vyzkoušel i s méně výkonným Ryzen 5 7600X. Pro co nejlepší testovací podmínky jsem použil teplo vodivou pastu Apex společnosti Alphacool, která poskytuje velmi slušných 17 W/mK.
Abych dokázal prověřit možnosti obou desek na maximum, zvolil jsem vodní chlazení Aorus Waterforce X společnosti Gigabyte s velkým 280mm radiátorem. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk KC3000 2TB od společnosti Kingston s rychlostí přes 7000MB/s. Všechny komponenty jsou pak nainstalovány v kvalitní PC skříni Lian Li O11 Dynamic Evo s ventilátory od Alphacoolu.
Ohledně pamětí, nakonec jsem desku osadil pamětmi DDR5 taktéž od Gigabyte s kapacitou 2x16GB a frekvencí 5200MHz. Referenční grafika byla nakonec Radeon RX 7700XT 12GB Steel Legend OC Edition od ASRock. Testovací sestava pak byla napájena 1300W zdrojem Be Quiet! Dark Power Pro 13 s titanovou certifikací.
Pokud jde o to jak se Ryzen 9 7900X na této desce chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul přednastavený profil na pamětech. Frekvence jednoho jádra se běžně pohybuje kolem 5706MHz, tedy o 100MHz více než garantuje přímo AMD. To je velmi dobrý výsledek.
Pokud jsem vytížil všechna jádra, klesla frekvence někam k 5050-5280MMz, což je opravdu krásný výsledek, zvlášť pokud to porovnám s předchozí generací. AMD v tomto ohledu udělalo obrovský pokrok.
Co se ovšem velmi negativně zvýšilo, jsou provozní teploty. AMD přešlo na model Intelu a pustilo limity teploty na 100°C. Procesor tedy běžně dosahoval na 80-88°C v maximální zátěži. Co je ovšem pozitivní, během velmi intenzivního testování se mi nikdy nepodařilo to, že by procesor začal snižovat frekvenci na jádrech, což i9-13900K dělala celkem běžně i s vodním chlazením. Zřejmě je to dáno tím, že i přes takto vysoké takty, neměl Ryzen 9 7900X spotřebu vyšší než 180W, což je vůči i9-12900K méně jak polovina, ten si řekne klidně i o 400W.
Kde jsem ovšem narazil vůči klasické edici Taichi byly teploty čipsetu. Jelikož je na desce opravdu malý pasiv, chladící tento čip, dosahovaly teploty až na 70°C, tedy o zhruba 25-30°C více než u plného modelu. Ale zas teploty na napájecí kaskádě byly více méně identické, zde tedy ASRock odvedl parádní práci v této cenové hladině.
Co se týče pamětí DDR5, nezaznamenal jsem jediný problém, XMP profil naskočil na první dobrou a paměti poskytly nějakých 75GB/s v případě rychlejších 6000MHz G.Skill a nějakých 62GB/s v případě 5200MHz pamětí od Gigabyte.
Pokud se zaměřím na taktování procesoru Ryzen 9 7900X, moc ho nedoporučuju. Procesor má opravdu velmi malé rezervy, a hlavně za to ani nestojí onen nárůst spotřeby a teplot. Většinou má smysl se spíše spoléhat na automatické taktování základní desky, nebo doprovodného programu přímo od AMD. I tak se nějakého velkého nárůstu nedočkáte a dočkáte se spíše jednotek procent výkonu navíc.
Pokud porovnáme výkon testovaného Ryzen 9 7900X proti Ryzen 9 5900X, je rozdíl celkem dramatický, i přes fakt že počet jader se nezměnil. Nová generace procesoru dokáže ve více vláknovém zatížení dodat o 35% více výkonu. Je to dáno novou architekturou a také tím, že procesor běží při vytížení všech jader na mnohem vyšší frekvenci. Ve výkonu na jedno jádro je sice nárůst menší, ale stále slušných 27%. V rámci rozdílu pouhé jedné generace je to ovšem nevídané. Pokud se ptáte na výkon procesoru Ryzen 7 7900X na desce s čipsetem X670E vs. B650E, naměřil jsem identický výkon, rozdíly jsou opravdu minimální v rámci odchylky měření.
Nakonec jsem otestoval i možnosti integrované zvukové karty Realtek ALC4082. To jsem prováděl pomocí reprobeden Tannoy Revolution XT 8F, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvuková karty stojí. Pozitivní je také dodávaný program Nahimic ve spolupráci se společností Steelseries, která je známá svými kvalitními sluchátky a DAC převodníky. Zde musím konstatovat, že úroveň zvukové karty společně s DAC převodníkem SABRE je na špičkové úrovni a momentálně budete lepší řešení na základních deskách hledat marně. Pokud jste tedy fanoušci kvalitního zvuku, mohu tuto základní desku vřele doporučit.
Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2,5Gbit, testoval jsem možnosti této síťové karty pomocí nového testovacího switche QNAP QSW-2104-1T který podporuje až 10Gbit přenos dat. Měření prokázalo, že deklarovaná rychlost je rozhodně reálná a během přenosu dat jsem data kopíroval zcela bez problémů rychlostí 250MB/s.
Takže k závěrům …
|