Strana 1 z 4
- ASRock B650E Taichi – TEST a RECENZE
luxusní verze mainstreamové desky
AMD AM5 platforma bude sloužit několika dalším generacím RYZEN procesorů, počínaje aktuální ZEN 4 architekturou. Jako taková tak musí počítat i s podporou nových technologií, jako je PCIe 5.0, i když dnes to není využitelné. Bohužel podpora zejména této novinky, vyžadující o poznání robustnější a kvalitnější zpracování PCB a elekroniky desky, sebou nese významné náklady. AMD tak vedle špičkového X670E čipsetu a lehce očesaného B650E, kdy desky s nimi musí mít povinně minimálně PCIe x16 + x4 M.2 slot ve verzi Gen5, nabízí i X670 a B650, které se vystačí s GEN 4 podporou. Samozřejmě pro ty, kteří počítají s upgradováním a nechtějí kvůli tomu měnit desku, si pořídí X670E/B650E a mají vše, co je třeba pro nadcházející generace SSD i GPU.
Zatímco nabídka X670E desek je poměrně solidně bohatá, nabídka B650E desek, které by měly být dostupnější variantou kvůli lehce osekané výbavě, je bohužel dost chudá. Dnes se tedy podíváme na jednu z mála, která na trhu je, a to ASRock B650E Taichi, jež je odvozená od X670E Taichi, kterou jsme již testovali. Je mezi nimi několik tisíc korun rozdíl.
Pokud jde o zásadní rozdíly mezi X670E a B650E čipsetem, tím hlavním je počet PCIe linek, kterých je 36 vůči 44. Rozdíl tedy není nějak propastný. Největší rozdíl je v počtu rychlých USB portů, kde došlo k ponížení někam na polovinu. Ovšem stále zde máme 6 portů USB 3.2 10Gbps a jeden s rychlostí 20Gbps. Také počet nativních SATA konektorů byl zredukován z 8 na 4. Vše ostatní je identické, včetně podpory DDR5, PCIe portů páté generace a ochuzeni nebudete ani o možnost taktování procesorů Ryzen i samotných DDR5 pamětí. AMD je tedy v tomto ohledu mnohem vstřícnější než Intel u svých nižších modelů pro soket LGA1700.
Zpracování této desky je prvotřídní a v mnoha ohledech se dost liší od podobného modelu založeném na předchozím soketu. Deska disponuje 24+2+1fázovým napájením procesoru, má tedy o 11 fází více, než měla předchozí B550 ve stejné edici. Výrobce musel zřejmě značně posílit napájení desky, aby zvládala obsloužit i nadcházející generace RYZEN procesorů, které u současných 16jader a jen 170W asi nezůstanou. S tím je spjaté i nové a mnohem masivnější chlazení napájecí kaskády i čipsetu. Předchozí model podporoval starší DDR4 do frekvence 5200+MHz, nový model už podporuje aktuální DDR5 i na taktech 6400+MHz (samozřejmě funkčnost záleží na osazeném procesoru a děličce).
Další novinkou je přítomnost rychlého portu USB 4 na zadním panelu. Ten přináší rychlost 40Gb/s, tedy dvakrát tolik než USB 3 Gen2x2. Tento port je zde samozřejmě také. Co se týče celkového počtu USB portu, máme jich zde celkem 19, což je až neskutečné číslo. Vylepšena byla i Wi-Fi, kde výrobce vsadil na nejrychlejší Wi-Fi 6E s dvěma externími anténami. Ohledně klasické síťové karty je zde stále 2.5Gbit LAN port KILLER série.
Potěším také příznivce rozumně kvalitního integrovaného zvuku, výrobce osadil desku kodekem Realtek ALC4082, přidal i DAC ESS SABRE 9218 s luxusním odstupem od šumu 130db SNR. Samozřejmě nechybí podpora Nahimic Audio.
Podívejme se tedy na tuhle zajímavě vyhlížející desku podrobněji ...
|