Strana 3 z 4
Pro otestování základní desky jsem použil skoro to nejlepší, co se nyní pro tuto desku nabízí. Procesor Ryzen 9 7900X je druhý nejlepší model pro tuto novou patici s 12 jádry a 24 vlákny. Je to tedy přímá konkurence pro nejlepší procesory nové 13. řady Raptor Lake od Intelu.
Abych dokázal prověřit možnosti obou desek na maximum, zvolil jsem vodní chlazení společnosti Alphacool s velkým 280mm radiátorem, celo měděné konstrukce. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk Rocket 4 plus 2TB od společnosti Sabrent s rychlostí přes 7000MB/s.
Ohledně pamětí, nakonec jsem desku osadil pamětmi DDR5 TridenZ5 Neo RGB 2x16GB 6000MHz od společnosti G.Skill. Jedná se momentálně o nejlepší paměti na trhu speciálně naladěné pro soket AM5 s extrémně nízkým časováním CL30, které dokážou potrápit základní desku v tom, zda v ní budou bez problému fungovat.
Referenční grafika byla nakonec Radeon RX 6800XT 16GB Gaming od společnosti Gigabyte. Testovací sestava pak byla napájena 1500W zdrojem Be Quiet! Dark Power Pro 12 s titanovou certifikací. Aby byly výsledky testů, co nejlepší rozhodl jsem se provést aktualizaci BIOSu základní desky. Tím byl BIOS verze 1.11.
Pokud jde o to jak se Ryzen 9 7900X na těchto dvou deskách chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul přednastavený profil na pamětech. Frekvence jednoho jádra se běžně pohybuje kolem 5700MHz, tedy o 100MHz více než garantuje přímo AMD. To je velmi dobrý výsledek.
Pokud jsem vytížil všechna jádra, klesla frekvence někam k 4950-5200MHz, což je opravdu krásný výsledek, zvlášť pokud to porovnám s předchozí generací. AMD v tomto ohledu udělalo obrovský pokrok a více méně překonalo INTEL.
Co se ovšem velmi negativně zvýšilo, jsou provozní teploty. AMD přešlo na model Intelu a pustilo limity teploty na 100°C. Procesor tedy běžně dosahoval na 80-96°C v maximální zátěži. Co je ovšem pozitivní, během velmi intenzivního testování se mi nikdy nepodařilo to, že by procesor začal snižovat frekvenci na jádrech, což i9-12900K dělala celkem běžně i s vodním chlazením. Zřejmě je to dáno tím, že i přes takto vysoké takty, nemel Ryzen 9-7900X spotřebu vyšší než 180W, což je vůči i9-12900K skoro polovina.
Co je, ale velmi pozitivní jsou teploty obou testovaných základní desek, čipová sada se hřála na maximálních 60°C a další čidla na základní desce ukazovala kolem 34-36°C. I přesto, že obě desky nedisponují žádným super chlazením, byly tedy teploty zcela optimální.
Co se týče pamětí DDR5, je to pro AMD naprostá novinka. Zřejmě se ale vyplatilo počkat cca rok od uvedení na trh, protože jsem neměl jediný problém ani s nejlepším modelem DDR5 pamětí pro tuto platformu od G.Skill. Paměti naskočili na první najetí, což se u prvních rychlejších pamětí na soketu LGA1700 rozhodně říci nedalo.
Pokud se zaměřím na taktování procesoru Ryzen 9 7900X, moc ho nedoporučuju. Procesor má opravdu velmi malé rezervy a hlavně za to ani nestojí onen nárůst spotřeby a teplot. Většinou má smysl se spíše spoléhat na automatické taktování základní desky nebo doprovodného programu přímo od AMD. I tak se nějakého velkého nárůstu nedočkáte a dočkáte se spíše jednotek procent výkonu navíc.
Pokud porovnáme výkon procesoru Ryzen 9 7900X proti Ryzen 9 5900X, je rozdíl celkem dramatický, i přes fakt že počet jader se nezměnil. Nová generace procesoru dokáže ve více vláknovém zatížení dodat o 35% více výkonu. Je to dáno novou architekturou a také tím, že procesor běží při vytížení všech jader na mnohem vyšší frekvenci. Ve výkonu na jedno jádro je sice nárůst menší, ale stále slušných 27%. V rámci rozdílu pouhé jedné generace je to ovšem nevídané. Pokud se ptáte na výkon procesoru Ryzen 7 7900X na desce s čipsetem X670E vs. B650, naměřil jsem identický výkon, rozdíly jsou opravdu minimální v rámci odchylky měření.
Nakonec jsem otestoval i možnosti integrované zvukové karty Realtek ALC897, která je na přítomna na obou testovaných deskách. To jsem prováděl pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. Pozitivní je také dodávaný program Nahimic ve spolupráci se společností Steelseries, která je známá svými kvalitními sluchátky a DAC převodníky. Bohužel musím konstatovat, že úroveň zvukové karty není žádný zázrak, pokud by ASRock vsadil alespoň na ALC1200 udělal by asi mnohem lépe, zvlášť dražší Steel Legend by si tento lepší zvukový kodek rozhodně zasloužil. Pokud jste tedy fanoušci kvalitního zvuku, koupi nějakého DAC externího převodníku se bohužel nevyhnete.
Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2,5Gbit u obou modelů jsem bohužel nemohl, jak ji otestovat, stále nemám doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal.
Takže k závěrům …
|