Strana 3 z 4
Pro otestování základní desky jsem použil procesor Intel i9-13900K, tedy to nejlepší co je možné do této desky osadit. Procesor má vůči předchozímu, již otestovanému i9-12900K dvojnásobný počet méně výkonných jader, jsem tedy zvědav na porovnání těchto dvou procesorů mezi sebou. Pro co nejlepší testovací podmínky jsem použil teplo vodivou pastu Apex společnosti Alphacool, která poskytuje velmi slušných 17 W/mK.
Abych dokázal prověřit možnosti desky na maximum, zvolil jsem AIO vodní chlazení společnosti Alphacool Eiswand s velkým externím 280mm radiátorem, celo měděné konstrukce. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk Rocket 4 Plus 2TB od společnosti Sabrent s rychlostí 7000MB/s.
Paměti nakonec dorazily od společnosti G.SKILL na parádní frekvenci 6800MHz s extrémně nízkým časováním CL34. Mohl jsem tedy otestovat naprosté maximum, co deska momentálně oficiálně podporuje.
Referenční grafika byla nakonec GeForce RTX 2080 STRIX společnosti ASUS. Testovací sestava pak byla napájena 1000W zdrojem Be Quiet! Dark Power 13 s platinovou certifikací. Aby byly výsledky testů, co nejlepší rozhodl jsem se provést aktualizaci BIOSu základních desek. Tím byl BIOS verze 3.01 z 9. Ledna tohoto roku.
Pokud jde o to jak se i9-13900K na těchto desce chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul XMP profil na pamětech, tak zcela standardně. Při zatížení jednoho jádra se běžně frekvence pohybovala těsně pod hranicí 5800MHz. Co jistě zaskočí většinu majitelů, je spotřeba procesoru. Ta se na zcela základní nastavení BIOSU běžně pohybuje kolem 240-260W, značně tedy překračuje oficiální TDP 125W. A to stále není maximum, protože pokud vypnete omezení v BIOSu zcela tak může spotřeba dosáhnout až na 400W, jak nám ukázal již testovaný model Z790 Taichi od stejného výrobce.
Největším důvodem, proč o tolik narostla spotřeba, jsou takty při vytížení všech jader. Zde totiž i9-13900K drží frekvenci na 5300-5500MHz, což je o notný kus než procesory 12. generace. Pokud tedy potřebujete maximální výkon a nehledíte na spotřebu ani vysoké teploty, je nová 13. generace procesorů Intel ke zvážení.
Pokud jde o teploty procesoru, jak jsem už nakousl o něco výše, i s opravdu extrémně výkonným vodním chlazením jsem se běžné dostával těsně pod 90°C, naštěstí tuto hodnotu jsem nakonec nepřeskočil. Pokud byste chtěli teplotu procesoru srazit dolů, je jediná cesta natvrdo v BIOSU nastavit TDP na 125W. Vliv na výkon je kolem 5-10%.
Bohužel co jsem nebyl schopen zjistit je teplota VRM kaskády, teplotní čidla mi v programu HWinfo ukazovaly nesmysly kolem 6-18°C, zřejmě se jedná o nějaký BUG v aktuálním BIOSu a snad to bude do budoucna opraveno. Jediné, co jsem byl schopen vyčíst, byla teplota čipsetu, ta se pohybovala kolem 32-34°C, tedy na zcela běžné teplotě. Ohledně podpory vysoko taktovaných pamětí, je B760 odladěná ještě o něco lépe než B660, což jsem vyzkoušel s DDR5 pamětmi od G.SKILL na frekvenci 6800MHz, což dneska představuje asi to nejlepší, co momentálně seženete. Deska zde neměla jediný problém a naběhla na první dobrou. U této frekvence už tedy není problém pokořit rychlost 100GB/s v rychlosti čtení a velmi se této hranici přiblížit i u rychlosti zápisu a kopírování.
Pokud porovnáme výkon procesoru i9-13900K na základní desce Z790 a B760 je výkon na jedno jádro skoro totožný, kde ovšem B760 ztrácí je výkon všech jader, kde zaostává zhruba o 3-4%. Je to dáno tím, že již testovaná Z790 dokázala držet všechny jádra stabilně na frekvenci 5500MHz což bohužel B760 nedokázala. Nejedná se však o nějaký velký rozdíl a většina lidí si ho ani nevšimne.
(vlevo B760, vpravo Z790)
Nakonec jsem otestoval i možnosti integrované zvukové karty Realtek ALC897, která je na přítomna na obou testovaných deskách. To jsem prováděl pomocí reprobeden Tannoy Revolution Signature, zapojených do kvalitního zesilovače od společnosti Onkyo, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. Pozitivní je také dodávaný program Nahimic ve spolupráci se společností Steelseries, která je známá svými kvalitními sluchátky a DAC převodníky. Bohužel musím konstatovat, že úroveň zvukové karty není žádný zázrak, pokud by ASRock vsadil alespoň na ALC1200 udělal by asi mnohem lépe. Pokud jste tedy fanoušci kvalitního zvuku, koupi nějakého DAC externího převodníku se bohužel nevyhnete.
Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2,5Gbit, testoval jsem ji s novým switchem od společnosti Qnap s modelem QSW-2104-2T a vše fungovalo na jedničku a dosahoval jsem na síti na skoro maximální teoretickou rychlost zařízení.
Takže k závěrům …
|