Nedávno jsme se v recenzi podívali na podobnou limitku a to ATX desku ASRock Z790 PG SONIC, dnes se podíváme na znatelně levnější verzi ASRock B760M PG SONIC WIFI, což je limitovaná edice základní desky s novým levnějším čipsetem B760 a také tedy s motivem herní postavičky ježka Sonic od společnosti SEGA. Pokud se podíváme na základní desku jako takovou je velmi podobná již testovanému modelu ze stejné edice s dražím čipsetem Z790. Vůči ní je ovšem znatelně cenově níže, ačkoliv výbava zase tak výrazně osekaná není (vyjma tedy faktu že jde o mATX vs ATX fyzický formát). Dokonce tu najdeme WiFi v ceně, což Z790 PG nemá.
Pokud jde o zásadní rozdíly mezi čipsetem Z790 a B760. Tím největším je počet PCIe Linek, které byly zredukovány ze 46 na 28, ovšem hlavní PCIe slot zůstává i nadále PCIe 5.0 x16 (bohužel M.2 Gen5 není). Byl snížen i počet USB portů, kterých je cca polovina. Samozřejmě po vzoru předchozích generací „B“ čipsetu, ani zde nemůžeme taktovat procesor, lze ale taktovat paměti (což v minulosti u B série také nešlo). Deska se tedy hodí hlavně pro uživatele, kteří chtějí ušetřit a nepotřebují taktovat procesor ani nepotřebují velký počet USB portů a PCIe linek pro NVMe SSD disky. Mnoho změn zde tedy vůči staršímu B660 nenajdeme.
ASRock B760M PG SONIC WIFI
Zpracování je hodně podobné Z790 edici, což překvapí zejména s ohledem na znatelně nižší cenovku. Zatímco ke zpracování té dražší edice jsme s ohledem na cenu měli výhrady, u levnější B760M edice to zpracování mnohem lépe odpovídá ceně.
Zpracování této desky je na velmi dobré úrovni. Základní deska má 14 fázovou napájecí kaskádu s masivním chlazením bez aktivního dochlazování. Výrobce musel vůči řade B660 celkem zapracovat na chlazení, protože nová generace procesorů Alder Lake opět navýšila limit maximální spotřeby v případě i9-13900K. Dalším spíše evolučním krokem, je podpora pro paměti s frekvencí 7200+ MHz. To je ovšem podmíněno přítomností procesoru 13. generace, kde Intel vylepšil paměťový řadič. Toto si náležitě v recenzi otestuji díky společnosti G.Skill, která speciálně pro tento test poslala své paměti Trident Z5 RGB s frekvencí 6800MHz a podporou XMP profilu verze 3.0.
Co je jistě pozitivní je přítomnost rychlé 2,5Gbit síťové karty Dragon RLT8125BG a ve výbavě je i WiFi 6E. Pokud jde o integrovanou zvukovou kartu, spoléhá se na ALC897, což je tedy absolutní integrovaný základ dnes.
Na zadním panelu desky najdeme celkem osm USB portů, z nichž jeden je USB-C 3.2 Gen2, jeden USB-A 3,2Gen2, dva postarší USB 2.0 a čtyři USB 3.0 Gen1. Bohužel rychlé porty USB 4.0 zde chybí zcela, stejně tak i porty Thunderbolt, což ale s ohledem na cenu nepřekvapí.
Ohledně designu základní desky, jde v duchu postavičky Sonic. Dokonce se zde nachází holografický obrázek prstýnku, který se dle pozorovacího úhlu otáčí kolem své osy. Samozřejmě barevně sladěné jsou veškeré pasivy, a dokonce z druhé strany desky je v modré barvě vyvedena velká postava samotného Sonica. Výrobce si tedy s touto limitovanou edicí opravdu vyhrál. Po vzoru dnešní doby nechybí ani RGB podsvícení, dokonce výraznější než na Z790 modelu, ale stále poměrně decentní.