ASRock Phantom Gaming Z790 Riptide WIFI – TEST a RECENZE solidní desky pro náročné Intel CPU Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Monday, 04 March 2024
Přejít na obsah
ASRock Phantom Gaming Z790 Riptide WIFI – TEST a RECENZE solidní desky pro náročné Intel CPU
Základní deska
Deska v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • ASRock Phantom Gaming Z790 Riptide WIFI – TEST a RECENZE

                                                 solidní desky pro náročné Intel CPU

Intel nedávno uvedl na trh „novou generaci“ procesorů Core 14000. Což jsou ale jak víte jen přejmenované Core 13000 s vyššími takty i spotřebou, žádné velké změny zde bohužel neočekávejte. Pozadu samozřejmě nemohli zůstat i výrobci základních desek, ovšem zde se naštěstí nějaké ty změny přece jenom udály. Stále však můžete Core 14000 osadit i do základních desek předchozí generace, procesory z této řady zde samozřejmě budou fungovat také. Výrobci základních desek tak uvádí nové vylepšení Z790 modely desek. A dnes se na jeden takový podstatně posílený model podíváme.

Samotná platforma samozřejmě není vůbec nová, je to stále Z690/790 a LGA 1700 patice, podporující Core 12000/13000 a „nově“ tedy i Core 14000 procesory. Tato stará platforma má bohužel nevýhodu, že má jen 16 PCIe Gen5 linek, které jsou ovšem zbytečně přiřazeny jen do grafického slotu, kde je dnes nijak nevyužijeme a všechny M.2 SSD sloty, jsou tak jen PCIe 4.0, ačkoliv Gen5 SSD na trhu už jsou. To se tedy prostě nezměnilo a nezmění u této platformy. Výrobci desek tak vylepšovali zejména fyzické zpracování desek a některou vedlejší výbavu. A to je přesně případ i této desky.

  • ASRock Phantom Gaming Z790 Riptide WIFI

Zpracování testované desky je prvotřídní a v mnoha ohledech si nezadá s již testovanou ale o dost dražší Z790 NOVA. Deska má 18fázovou VRM kaskádu s masivním chlazením s heatpipe pro co nejlepší odvod tepla z napájecí kaskády. Tato deska tedy nebude mít problém ani s hodně přetaktovaným i9-14900K, který po odemčení všech TPD limitů může mít spotřebu přesahující i 400W. Dalším spíše evolučním krokem, je podpora pro paměti s frekvencí 8000MHz+. To je ovšem podmíněno přítomností procesoru 14. generace, kde Intel mírně vylepšil kompatibilitu paměťového řadiče. Toto si náležitě v recenzi otestuji díky společnosti G.Skill, která speciálně pro tento test poslala své paměti Trident Z5 RGB s frekvencí 7600MHz a podporou XMP profilu verze 3.0.

Co je jistě pozitivní je přítomnost rychlé 2,5Gbit síťové karty Killer E3100G s doprovodným programem Killer LAN software. Co je u této desky novinka je podpora Wi-Fi 7 802.11be s integrovaným modulem Bluetooth v nejnovější verzi 5.4. Co jistě ocení fanoušci kvalitního poslechu, je zvukový kodek na ALC1220, sice to není poslední model jako u modelu NOVA nebo TAICHI ale i tento kodek se pyšní certifikací Nahimic Audio, takže se stále jedná mezi základními deskami spíše o nadprůměr. Stejně jako u již testovaného modelu NOVA i zde chybí konektory USB 4.0 ani Thunderbolt. Ovšem tohle je výrazně levnější deska než jsou TOP modely Z790 série.

Ohledně designu základní desky, je celkem nový. Vůči již vydanému modelu Z790 Riptide bez ono přídomku WIFI, který vyšel před rokem, se toho změnilo opravdu hodně. Deska dostala mnohem masivnější opláštění a je tedy mnohem lépe chlazená. I dizajn se mnohem více blíží higendovým modelům předchozí generace, deska na první pohled působí mnohem dražším dojmem. Deska má také silnější napájecí kaskádu a podporuje mnohem rychlejší DDR5 paměti a samozřejmě má i WIFI7, dřívější model neměl WIFI vůbec. Masivní vylepšení dostala i zvuková stránka, kde opravdu obstarožní kodek ALC897 byl nahrazen již zmíněným ALC1220, který má mnohem lepší kvalitu zvuku. Ve všech ostatních parametrech se až tak velké změny neudály.

Osobně bych třeba ještě uvítal POST display, ale naštěstí deska disponuje celkem přehledným POST Status Checkrem. Co bych ještě zmínil u této desky jako celkem unikátní je speciální eDP konektor na připojení externího 13“ displeje, který lze u ASROcku také zakoupit. Ten znáte například z notebooků, kde je skrze něj zapojen LCD panel. Ten si pak tedy můžete například připevnit na bok PC Skříně a mít na něm třeba základní údaje o PC jako třeba teploty procesoru, grafické karty apod.

Podívejme se tedy na desku podrobněji …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 277x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 195x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 823x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1466x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6