Strana 1 z 4
- ASRock X570 Taichi Razer Edition – TEST a RECENZE
základní desky pro RYZEN pro fandy RAZER
V dnešní recenzi se podívám na zoubek nejlepšímu modelu základní desky od společnosti ASRock s čipsetem X570 pro procesory RYZEN od AMD. Model Taichi Razer Edition je speciální edice již dříve uvedené stadnardní ASRock X570 Taichi, ovšem výrobce tuto desku dále vylepšil a celou ji navrhnul ve výrazném designu a SW spolupráci se společností RAZER. Deska na trh dorazí v kusově limitované edici, a proto jsem velmi rád, že se jeden kousek dostal i ke mně na recenzi a budu tedy náležitě otestovat její potenciál s procesorem Ryzen 9 5900X chlazený vodním chlazením od Enermaxu.
Pokud se podíváme na to, čím se liší tato speciální edice od té standardní, je toho opravdu hodně. Nedá se říci, že by tak šlo jen o jinou barvu chladiče. Ty desky se od sebe vzhledově diametrálně liší, ale překvapivě jsou tu i parametrové rozdíly.
ASRock například posílil napájecí kaskádu, kde navýšil počet fází ze 14 na 16. Vylepšil jak klasickou síťovou kartu, tak i Wi-Fi. Klasickou 1Gbit Intel i211AT nahradila Killer E3100G s rychlostí 2.5Gbit. Pokud jde o bezdrátovou kartu, je zde přítomen také čip Killer AX1650 s podporou WiFi 6. Co ovšem potěší fanoušky kvalitního zvuku je o mnoho kvalitnější zvukový kodek, než měla klasická Taichi. Zde výrobce vsadil na Realtek ALC1220 společně s ESS Sabre HiFi převodníkem. Samozřejmě nechybí ani HiFi kondenzátory Nahimic, po této stránce tedy výrobce nic nepodcenil a já se v testu zaměřím i na kvalitu zvuku skrze velmi kvalitní Audio sluchátka HyperX Cloud Orbit S.
Tabulka výše krásně ukazuje, v čem je síla nejvyššího čipsetu od AMD, je jím počet PCIE 4.0 linek, který je notně vyšší jak u levnějšího B550. Bohužel to sebou nese vyšší nároky na chlazení čipsetu, které musí být aktivní, ovšem dobrou zprávou je to, že výrobce vybavil ventilátor semi-pasivním chodem a pokud se čišet nehřeje, je chlazen pasivně. A vzhledem k tomu, že konkurenční Intel platforma nemá prozatím nic srovnatelného a konkurenceschopného (ani Z590 na tom nic nemění, protože sama o sobě nemá PCIe 4.0 linky na rozdíl od X570), je jasné, proč výrobci desek na X570 a B550 sází a jdou do ní naplno.
- ASRock X570 Taichi Razer Edition
Tahle konkrétní deska představuje špičku nabídky společnosti ASRock. Určitě není zaměřena na co nejlepší poměr cena/výkon, ale naopak na co nejlepší výbavu, kvalitu zpracování atd. Pokud ji srovnáme s modelem X570 Taichi, jsou desky celkem rozdílné. Ano PCB je hodně podobné ovšem celkový design byl dost překopán a mě osobně se líbí o dost víc, než klasická Taichi.
ASRock tuhle desku vybavil velmi silnou 60A 16 fázovou napájecí kaskádou a kvalitnějším PCB, ve kterém výrobce použil na dvě unce mědi pro každou vrstvu. Proto není žádný problém do této desky osadit i nejvýkonnější model Ryzen 9 5950X. Rozhodně nebude i problém tento procesor dále přetaktovat na limit jeho možností, či možností osazeného chlazení. K tomu bude dopomáhat i masivní napájením, skrze dva 8pinové konektory.
K celkovému dojmu dopomáhá i masivní chlazení napájecí kaskády a samotného čipsetu. Celá deska je doslova obrněna, a dokonce má i kovovou výztuž z druhé strany, která zároveň dopomáhá k nižším teplotám. Toto řešení není u desek X570 běžné a používá ho jenom málo modelů na trhu. Deska má 3x PCIe x16 4.0 slot a k tomu tři sloty M.2 PCIe, z nichž všechny mají podporu pro ultra rychlé NVMe SSD disky podporující PCIe 4.0, díky tomu dosahuje přenosová rychlost přes 5GB/s dle použitého modelu. Dobrou zprávou je, že všechny disky se chladí skrze hliníkový plech, který kryje celou spodní část základní desky.
Ve výbavě nechybí ani WiFi 6 s Bluetooth 5.1 + High speed clas II, 2,5Gbit síťová karta, nechybí USB 3.2 Gen2 typu A i C. Jsou zde i základní prvky pro přetaktování, dostatek konektorů pro chlazení a RGB a k tomu samozřejmě odpovídající SW podpora. Deska sice nemá duální BIOS, ovšem není problém provézt aktualizaci i bez procesoru v soketu, díky speciálnímu tlačítku „Flashback Button“ který se nachází hned vedle dalšího speciálního tlačítka pro nastavení BIOSu do defaultního nastavení. Pro lepší přehled, co se na desce během nabíhání děje slouží POST display. Ten je kolikrát velmi nápomocen, například pokud ručně ladíme procesor, nebo paměti.
Nechybí pochopitelně i kvalitní zvuková karta s pozlacenými konektory a optickým výstupem. Výrobce osadil desku kvalitním zvukovým čipem Realtek ALC 1220 který díky ESS Sabre dokáže přehrát zvuk s odstupem od šumu 130dB, nechybí podpora pro sluchátka až s 600 Ohm, jsou zde i lepší Hi-Fi kondenzátory Nichicon a celá zvuková část je odstíněna od zbytku základní desky.
Tak se na ni pojďme podívat podrobněji …
|