Strana 3 z 4
Pro otestování základní desky jsem použil procesor Ryzen 9 5900X. Ten jsem chladil novým výkonným vodním chlazením Celsius+ S36 Prisma od společnosti Fractal, Referenční paměti jsem použil 4x16GB 3 600 MHz Fury Renegate od Kingston. Ohledně testování schopnosti základní desky, jak si poradí s vyššími takty na pamětech, jsem použil moduly společnost Adata s XPG Spectrix D50 Extreme 2x8GB DDR4 4800Mhz. Referenční grafika byla nakonec Radeon GeForce GTX 980 Ti Poseidon. Jako operační systém jsem nainstaloval Windows 10 se všemi posledními záplatami, nainstalovaný na NVMe SSD disk Sabrent Rocket 4 plus 2TB s rychlostí přesahující 7GB/s. Celá testovací sestava pak byla napájena zdrojem Be Quiet! Pure Power 11 FM 750W s GOLD certifikací. Celou sestavu jsem následně nainstaloval do skříně Lian Li PC-O11 Dynamic.
V době psaní recenze byl poslední dostupný BIOS verze 1.30 z 8. Srpna 2021 včetně nové Agesy 1.2.0.3 Patch C. Po tomto zákroku jsem osadil základní desku procesorem Ryzen 5 5900X, který jsem dostal od EDSystem do nové testovací metodiky. Zkoušel jsem i procesor z nižší řady v podobě Ryzen 5 5600XT a ani zde jsem žádný problém nezaznamenal.
Pokud jde o to jak se Ryzen 9 5900X na této desce chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul XMP profil na pamětech nemůžu si stěžovat. Procesor se i v OCCT drží kolem 100 -108W spotřeby (dle utility Ryzen master), takže se celkem spolehlivě drží onoho limitu 105W, který překračuje sporadicky o jednotky wattů.
S tím je spojena i celkem slušná teplota, která s vodním chlazením od Fractalu pohybuje kolem 60-65°C v OCCT. Ovšem proč doporučuju chladit tento procesor vodou je fakt, že s tímto chlazením dokáže procesor držet maximální takty kolem 4850-4900MHz na více jádrech a díky tomu dostanete z procesoru o něco málo lepší výkon při stejné spotřebě a samozřejmě tišším chodem ventilátorů, u tohoto procesoru se prostě vodní chlazení vyplatí.
Pokud jde o to na jakých frekvencích X570S PG Riptide drží jednotlivé jádra procesorů, tak opravdu skvěle. Pokud jsem vytížil jedno jádro, byl procesor schopen běžet na 4900MHz, tedy celých 100MHz nad oficiální specifikace. Pokud jsem zatížil všechny jádra v programu OCCT, držela frekvence na 4500-4600MHz na všech jádrech.
Po celou dobu se teplota VRM kaskády pochybovala kolem 45-50°C, pokud jsem procesor přetaktoval ručně na 4800MHz na všech jádrech stoupla spotřeba o dalších 50W a teplota povyskočila na maximálních 55°C. Tedy stále přijatelné teploty, vzhledem k tomu že chlazení není nějak masivní. Pokud se ptáte, jaká byla teplota na čipsetu, zde jsem dosáhl na maximální teplotu 46°C, chladič je tedy naprosto dostatečný.
Pokud jde o test pamětí, nakonec jsem testoval hned dva modely. Všechny mi naběhly v XMP profilu od frekvence 3600MHz až po 4800MHz, nakonec jsem zkusil i přetaktovat ony 4800MHz moduly Spectrix D50 Extreme na frekvenci 5000MHz při napětí 1.5V a deska naběhla ihned na poprvé. Gigabyte tedy vůbec nepřehání, s tím že slibuje podporu pro paměti 5000MHz+, moje měření to potvrdilo.
Ohledně taktování, já osobně doporučuji se držet spíše automatického přetaktování skrze utilitu Ryzen Master. Nepřijdete totiž o maximální takt na jednom jádru, který povyskočil na 5000MHz, tedy o 100Mhz více než bylo v základním nastavení. Také teploty povyskočily jenom o 6°C protože procesor si sám řídil vše automaticky a viditelně efektivněji, než u manuálního nastavení v BIOSu.
Nakonec jsem otestoval i zvukový kodek Realtek ALC897 pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. V tomto ohledu jsem nečekal zázraky, sluchátka mam otestovaná s drahými zvukovými kartami do PCIe slotu. Bohužel se potvrdilo, že zvukový kodek je opravdu o dost horší než ALC 1220, který používá například model Taichi. Nejvíce to bylo patrné při poslechu hudby s vysokým datovým tokem, kde viditelně deska sluchátka dost brzdila. Pokud budete používat levná herní sluchátka v ceně do 1000,-, rozdílu si asi nevšimnete. Já osobně tedy radím se spolehnout na kvalitnější herní sluchátka s vlastním zvukovým kodekem, nebo dokoupit kvalitní zvukovou kartu. Toto mé doporučení samozřejmě platí, pokud si na kvalitní zvuk potrpíte.
Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2.5Gbit s čipem Killer, neměl jsem bohužel jak ji otestovat, stále nemám doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal. Jak jsem sliboval v úvodu, vyzkoušel jsem i novy USB port 3.2 Gen2x2 a opravdu jsem s diskem od Adata SE900G naměřil rychlost 2GB/s.
Takže k závěrům …
|