cenově dostupné pasivní desky i pro výkonné RYZEN 9
Výhodou AMD AM4 platformy proti Intel LGA 1700 jsou mimo jiného výrazně výhodnější podobně vybavené desky, které vychází pro AMD levněji, stejně tak fakt, že díky mnohem úspornějším a efektivnějším procesorům RYZEN, můžete i s levnější deskou bez extrémního zpracování dosahovat plného výkonu RYZEN 9 a nepotřebujete na to extrémně zpracování desky, chlazení CPU i desky apod.
V dnešní recenzi se podívám na zoubek cenově dostupné pasivně chlazené základní desce PG Riptide s čipsetem X570S. Ten se vyznačuje lepší efektivitou než X570, a není již tedy nutné chladit desku ventilátorem, jako to bylo u první generace základních desek s X570 čipsetem. Zatím však pasivní modely výrobci představily hlavně u vyšších a tedy dražších edic. Tohle je naopak jedna z nejdostupnějších pasivně chlazených X570 na trhu.
Jak víte, X570 byl dlouho doposud jedinou mainstreamovou platformu nabízející kompletní PCIe 4.0, tedy i ze strany samotného čipsetu. Až Intel Z690 přináší něco podobného, bohužel za podstatně vyšší ceny, kdy desky v podobných edicích s podobným stupněm výbavy stojí i o několik tisíc korun více, než X570 modely. Proti levnější B550 platformě má X570 výhodu v tom, že i ten čipset má prostě PCIe 4.0 takže všechny linky na desce jsou v této moderní verzi. B550 čipset samotný má stále jen Gen3 sám o sobě, PCIe 4.0 podporuje jen na 20ti linkách skrze procesory ZEN 2/ZEN 3. Zkrátka pořízení X570 má své výhody a teď konečně i levnější modely mají pasivní chlazení.
V případě ASRock X570S PG Riptide se nejedná o TOP model, což je zřejmé na první pohled. Deska nemá žádné obří chladiče táhnoucí se napříč celou spodní polovinou desky, jako má třeba edice Taichi od stejného výrobce. Také chlazení napájecí kaskády není rozhodně tak masivní. Ani zadní porty nemají již integrovaný krycí plech, ale ten klasický zacvakávací. Ovšem to neznamená, že by měla deska chudou výbavu. Nechybí rychlé USB porty s 10Gb/s rychlostí, jak v klasické USB-A formě, tak i moderní USB-C. Dále nechybí rychlejší síťová karta Killer E3100G s rychlostí až 2500 Mb/s. Výrobce také vybavil PCB základní desky více vrstvami a větším množství mědi. Pozitivní je také, že alespoň jeden ze dvou M.2 slotů má integrovaný chladič.
Na desce také najdeme speciální M.2 slot pro možnost si desku osadit Wi-Fi modulem, dokonce je zde speciální konektor pro rozšíření o Bluetooth modul. Cena této desky startuje na cca 5 tisících korunách, což z ní dělá nejlevnější pasivně chlazenou X570 na trhu. V obchodech jsou i dostupnější modely s cenami kolem 4000 korun, včetně ASRock Phantom Gaming 4 apod. ale ty mají ventilátory na čipsetu. Tahle tedy ne.
A jak si tedy základní deska vede v praxi? Pojďme se na to podívat …