Strana 4 z 4
Po mnoha letech jsme se tedy dočkali konečně nového soketu od AMD a dopadlo nad očekávání dobře. Nový soket je velmi moderní, základní desky podporuji všechny nové funkce a AMD opět přislíbilo dlouhou podporu pro další generace procesorů, co dorazí následující roky. To jistě ocení hlavně lidé, kteří s jednou deskou mění jenom procesory, což byl krásný příklad právě s předchozím soketem AM4, kde se vystřídalo opravdu hodně generací procesorů ZEN. V tomto přístupu vidím hlavní rozdíl mezi AMD a Intelem. U Intelu je tento interval mnohem kratší a jak vidíme u soketu LGA1700, podporuje nakonec jenom dvě generace procesorů a na další už budeme potřebovat opět novou základní desku.
Dnes jsme se podívali na novinku od ASRock, který je v našich obchodech hojně zastoupen. Jeho X670E Steel Legend není TOP modelem v jeho nabídce, kdy se přeci jen ASRock snaží o cenově dostupnější řešení v rámci jinak velmi drahých X670E desek. Ty jsou drahé kvůli špičkové výbavě a zpracování, která myslí na budoucí generace CPU, GPU a SSD, jež na trh v dalších letech dorazí. I ASRock X670E Steel Legend není levná, ale na poměr X670E modelů je docela cenově přístupná a patří k nejlevnějším, speciálně když stále nese plnou výbavu včetně Wi-Fi modulu.
Aktuálně se její cena pohybuje kolem 8800 korun vč. DPH. Nicméně konkurence nespí a má pár podobných modelů za podobné peníze také. Hlavní rozdíly jsou tak v určitých prvcích výbavy a hlavně celkovém vyladění a SW/BIOS podpoře. ASRock se i zde docela snaží, takže byť je tohle „základnější“ X670E model, má vše zásadní, co i náročnější PC uživatel chce a očekává. Pokud bych měl něco vyčítat, tak je to absence USB4, což je asi jediná věc, která mě zásadně chybí. ASRock také šetřit, kdy jen jeden ze 4 slotů pro M.2 SSD je Gen5, ostatní jsou „pouze“ Gen4, ale většině uživatelů to asi ještě dlouho bude stačit, zejména s ohledem na obavy z vysokého zahřívání, a tedy nutnosti extra chlazení prvních Gen5 SSD.
Samozřejmě za stále vysokou považujeme cenu, což je problém všech nových desek, speciálně X670E. Za téměř 10 tisíc jsme bývaly zvyklí pořizovat TOP modely, ne střední varianty. Takže rádi bychom podobnou X670E desku jako je testovaná ASRock X670E Steel Legend, viděli tak kolem 7 tisíc maximálně. Obecně nemám důvod ji nedoporučit, má vše, co je třeba, funguje velmi dobře a je kvalitní v základních ohledech i se slušným vyladěním. Cena je sice níže než u jiných X670E, ale stále je vysoká, takže poměrem cena/výkon žádná z těchto desek neohromí. Nicméně pokud má vydržet fungovat řadu let a podporovat následující nevydané generace CPU, GPU a SSD, tak tomu prostě musí zpracování odpovídat. A v tomto případě nemám vážné obavy, že by neodpovídalo. Pravda, za téměř 9 tisíc korun by bylo smutné, kdyby v kvalitě nějaké zásadní kompromisy byly. Každopádně už pracujeme i na recenzi vyšší modelové série TAICHI, která je mnohem méně kompromisní a fakt je, že vůči ní má dnes testovaná X670E Steel Legend verze vlastně skvělý poměr cena/výkon ;).
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|