Elegantní design, solidní výbava a rozumná cena. Jaká je základní deska ASRock X870 Pro RS v praxi?
ASRock X870 Pro RS – TEST a RECENZE
dobře vybavené pěkné bílé základní desky pro AMD RYZEN
Pod dvou letech přichází nová generace AM5 základních desek spolu s čipsety X870E a X870. Ty, jak víte, nejsou výrazně jiné proti X670E/X670/B650E předchůdcům, ovšem u samotných základních desek je řada novinek, protože za ty dva roky se věci v mnoha oblastech posunuly. ASRock uvádí několik nových modelů a jeho cenově rozumnější X870 Pro RS je jedna z prvních, na kterou se podíváme v praxi. Aktuálně se prodává ve dvou variantách, mnou testovaná levnější za cca 5900 korun včetně daně, a pak s Wi-Fi modulem, kde je příplatek kolem 300,-. Jinak jsou obě desky zcela identické. Jedná se v současné době o jedny z nejlevnějších základních desek s X870 čipsetem v obchodech. A tak aspiruje na vynikající volbu v poměru cena/výkon, kdy většina X870/X870E desek je výrazně dražších. A přesto se nezdá, že by ASRock nějak výrazně na této desce šetřil. Vše zásadní totiž má.
Máme zde kvalitní PCB i chlazení jak VRM kaskády, tak čipsetu. Máme zde ty rychlé porty USB 4.0 a nechybí ani rychlejší 2.5Gbit síťová karta. Kde dokonce výrobce vůči levnějším deskám předchozí generace zapracoval je integrovaný zvukový kodek, kde špatný ALC8xx nahradil mnohem lepším ALC1220.
Nechybí mnoho chytrých praktických detailů. Například hlavní pasiv pro chlazení M.2 Gen5 pozice se dá snadno sejmout bez šroubování. Jsou tu celkem 3 pozice pro M.2 disky, ten hlavní je tedy Gen5 x4, druhý je Gen4 x4 a třetí pak Gen3 x4. Zde je tedy vidět první velký ústupek od TOP modelů s čipsetem X870E. Pokud ovšem někdo nevyžaduje, aby všechny disky v PC jely na maximálních 14GB/s respektive 7GB/s tak proč ne, ušetřené peníze na základní desce za to rozhodně stojí, pokud to zákazník nepotřebuje a sloty by v tomto ohledu prostě ležely ladem. Pokud jde o spodní PCIe slot, sice vypadá jako x16 rychlostní, ovšem funguje jenom v x4 režimu PCIe 4.0, hodí se tak spíše pro méně náročné přídavné karty a rozhodně bych ho nedoporučoval používat pro grafickou kartu.
Deska také podporuje oficiálně rychlejší DDR5 moduly s frekvencí 8000+. Napájecí kaskáda zůstala sice stejná, a to v kombinaci 14+2+1 jako u X670E Pro RS, ovšem je zde větší chlazení a deska by tam měla mít lepší provozní teploty. Také zde přibyl Dr. MOS čip. Vůči vyšším modelům zde musíme oželet funkce jako je fyzické tlačítko pro zapnutí PC, POST display. Ovšem stále je zde tlačítko pro flash BIOSu bez nutnosti osazeného procesoru v základní desce.
Vše pak podtrhuje výrazný design, laděný do bílo-stříbrného provedení s černými prvky. RGB podsvícení je zde decentní. Kromě toho designu je tedy hlavním lákadlem zejména cena, kdy na poměry cen X870/X870E desek je tohle velmi dostupný model, a přitom nevypadá nijak „očesaně“. Jaká je tedy v praxi?