Strana 4 z 4
Intel Alder Lake procesory (Core 12000) jsou nepopiratelně mnohem lepší a zajímavější než jen o půl roku starší 14nm Rocket Lake (Core 11000). Nicméně neoznačil bych je za výborné, natož za jasnou volbu s doporučením. Naopak v mnoha směrech výrazně zaostávají za rok starou konkurencí AMD, která dokázala mnohde podobný výkon nabídnout už o více jak ro dříve s generací RYZEN 5000. Největší slabinou je pak rozhodně obrovská spotřeba, a tedy šílená neefektivita. Ovšem musím uznat, že dnešní testovaný procesor i7-12700KF je mnohem použitelnější procesor než i9-12900K.
Intel také konečně pořádně podporuje PCIe 4.0 a přináší i podporu pro PCIe 5.0, i když není to zatím na čem otestovat, natož jak využít v praxi. Grafické karty podporující tuto novou technologii, stejně jako rychlé SSD disky dorazí na trh až později v druhé polovině roku 2022. Stejně tak i podpora DDR5 je prozatím spíše nevýhodou, protože tyto nové paměti jsou velmi drahé a vůči běžným DDR4 pamětem nepřenáší až na velmi vzácné výjimky, prakticky žádný výkon navíc. Navíc ALDER LAKE má řadu kompromisů, aby vůbec DDR5 běžely, takže ani nemůže jejich potenciál využívat. A samo vyladění podpory na této platformy je hodně v plenkách. Osobně očekávám rozmach DDR5 až poté co na tento standard přejde i AMD s jeho novým soketem AM5. Pak budou mít výrobci pamětí mnohem větší motivaci tuto technologii ladit, zatím to moc velký smysl nemá, protože to bude kupovat naprosté minimum lidí.
Pokud se podíváme na cenu desky, tak Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4 je solidně vybavený Z690 Mini-ITX model, ale rozhodně není vyloženě high end. Přesto její cena činí zhruba 330 Eur v Evropě, tedy něco přes 8 tisíc korun. Takže poměrem cena/výkon rozhodně neohromí.
Její hlavní zajímavost spočívá v tom, že jde prostě o mini-ITX, kterých je na trhu hodně málo na výběr. Tahle je jednou z vůbec nejdostupnějších v rámci Z690 platformy speciálně. Všechny součástky jsou zde velmi nahuštěné, a i z hlediska chlazení se nejedná o nic jednoduchého na provedení, takže vyšší cena je celkem pochopitelná. Deska ovšem v tomto ohledu mile překvapila a během celého testování jsem s vysokými teplotami neměl žádný problém a dovolím si tvrdit, že by deska neměla problém ani s i9-12900K, který má spotřebu ještě mnohem vyšší jak testovaný i7-12700KF. Deska je také velmi slušně vybavena, nechybí kvalitní zvukový kodek, rychlá 2,5Gbit síťová karta Killer, Thunderbolt 4 a Wi-Fi 6E. Nemáme tedy problém ji doporučit, pokud se vám líbí, nenašli jsme žádné potíže ani problémy.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|