Strana 4 z 4
Největším problémem současných Intel LGA 1700 desek je existence AMD AM5 platformy. Ta má totiž zajištěnu podstatně delší životnost, a tedy možnost udržovat PC spousta let aktuální. Protože do současných AM5 desek půjde určitě osadit kromě RYZEN 7000 i RYZEN 8000 a pravděpodobně i RYZEN 9000 a možná i další generace. To je něco, co u současné Intel platformy prostě nebudete mít, protože stávající LGA 1700 patice je v pozici AMD AM4 patice. Tedy nic lepšího a nového pro ni už nebude. Z790 desky nejsou ani o nic levnější než AM5 desky a nekonkurenceschopnost procesorů Intel v efektivitě je také problém. AM5 je na tom lépe i z hlediska výbavy, kdy Intel nabízí Gen5 linky jen pro GPU ale ne pro M.2, což AMD u X670E/B650E nabízí v kompletním provedení. Zkrátka pozice LGA 1700 není ideální, ale výrobci desek za to nemohou.
To je podle mého názoru asi největší bolístka těchto desek obecně. Mezi čipsety Z790 a Z690 je pochopitelně minimální rozdíl, jak ukázaly testy, tak i jako upgrade jsou tyto nové desky pro stávající majitele Z690 desek totální nesmysl.
Pokud se ale vrátím k dnešním základním deskám od ASRocku. U edice Steel Legend je vidět obrovský pokrok vůči předchozí generaci založené na čipsetu Z690. Deska je mnohem lépe zpracovaná, má mnohem lépe vyřešené chlazení a také podporuje DDR5 paměti. Až na velmi slabý integrovaný zvukový kodek nemám desce co vytknout. Momentálně ji u nás zakoupíte kolem 8500,- vč. daně.
U levnějšího modelu se ovšem šetřilo, kde se dalo. Z790M PG Lightning tedy neumí DDR5 (má jen DDR4, což při cenách pamětí dnes už není moc výhoda, výkonem jsou prostě jasně slabší), nepodporuje NVMe disky s PCIe Gen 5 a nemá ani rychlé USB porty s přenosovou rychlostí 20Gb/s. Stále navíc stojí kolem 5000,- vč. daně, což není málo. Obecně bohužel základní desky podražily, takže takto osekané modely s vyšší verzí čipsetů jsou nyní takto drahé. U Intelu je ale potřebujete, pokud chcete oficiální podporu taktování u odemčených CPU. U AMD a AM5 nepotřebujete nutně nejvyšší verzi čipsetu a OC je plně podporováno i u nižších variant. Zde má tedy AMD AM5 výhodu. Nemluvě samozřejmě o nárocích procesorů Intelu, kdy deska s takto jednoduchým napájením a hlavně jeho chlazením rozhodně nebude vhodná pro taktování současných procesorů Intel. Obecně to bude mít Z790M PG Lightning podle mě dost těžké dnes, konkurence je velká, včetně starších Z690 modelů, o AM5 nemluvě. DDR4 už nejsou výhodou ani zajímavé dnes a zkrátka to stojí a padá se zajímavostí samotné Intel platformy, které se s dalšími a dalšími novými Ryzen 7000 procesory od AMD, rychle propadá.
ASRock nicméně odvedl slušnou práci, a samozřejmě musí mít nabídku pro oba výrobce procesorů, což má. Na jeho B650/X670 desky jsme se již také dívali, a ještě se podíváme i na jiné. Dnes to tedy bylo o ASRock Z790 Steel Legend a Z790M PG Lightning. Obojí solidní funkční desky, ale smysl dává asi jen ta Steel Legend, která je dostatečně robustní ty nenažrané topivé procesory Intel zvládnout.
Levnější model je očesaný na kost, takže pro ty náročné CPU běžící bez omezení TDP apod., vhodná rozhodně nebude, a tedy výhoda Z790 co by odemčeného čipsetu pro taktování „K“ procesorů Intel je zde víceméně k ničemu. Za tu cenu se také dají pořídit lepší AM4 desky pro úspornější RYZEN 5000 procesory, kdy AM4 stejně jako LGA 1700 jsou vlastně mrtvé platformy z hlediska možností budoucího rozšíření na rozdíl od AM5. Obecně tedy naše doporučení dostane ASRock Z790 Steel Legend, pokud z nějakého důvodu LGA 1700 platformu chcete, má vše, co je třeba.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|