Intel vydal procesory 13. generace Raptor Lake a s nimi uvedl na trh i „nové“ základní desky, které jsou mírnou evolucí těch předchozích z minulého roku. Jedná se teoreticky zároveň o poslední generaci základních desek pro soket LGA1700, který bude v další generaci procesorů nahrazen opět novým soketem a čipsetem, ale s ohledem na problémy Intelu a jeho METEOR LAKE, se tak nejspíše stane až během roku 2024. Každopádně současná LGA 1700 platforma to má spočítané, což je nevýhoda proti AMD AM5 platformě, která sotva začala a bude podporovaná roky a několika generacemi RYZEN procesorů. V dnešní recenzi se tedy podívám na to nejlepší, co se dá zakoupit od společnosti ASRock. Model Taichi je vrcholem nabídky a rozhodně se jedná o přímou konkurenci pro TOP modely ostatních výrobců jako je ASUS nebo Gigabyte.
ASRock Z790 Taichi
Zpracování této desky je prvotřídní a v mnoha ohledech se dost liší od modelu z minulého roku. Taichi Z790 má o 5 napájecích fází více a také bylo značně posíleno chlazení napájecí kaskády. Viníkem tohoto nutného posílení napájení je nový i9-13900K, který opět navýšil spotřebu o velký kus vůči minulému TOP modelu i9-12900K. Dalším spíše evolučním krokem, je podpora pro paměti s frekvencí 7000Mhz ze stávajících 6400MHz. To je ovšem podmíněno přítomností procesoru 13. generace, kde Intel vylepšil paměťový řadič. Toto si náležitě v recenzi otestuji díky společnosti G.Skill, která speciálně pro tento test poslala své paměti Trident Z5 RGB s frekvencí 6800MHz a podporou XMP profilu verze 3.0.
Co je jistě pozitivní je přítomnost rychlé 2,5Gbit síťové karty Killer E3100G s doprovodným programem Killer LAN software. Vedle ní je zde přítomna i druhá klasická 1Gbit Killer DoubleShot Pro s čipem Intel l219V). Samozřejmě nechybí Wi-Fi 802.11ax 6E s integrovaným modulem Bluetooth. Co jistě ocení fanoušci kvalitního poslechu je upgrade zvukového kodeku ALC1220 na ALC4082. Nechybí ani DAC převodník ESS Sabre 9218 a kvalitní WIMA audio capacitory. Nechybí ani 2 porty Thunderbolt 4 a jeden 40Gb/s USB-C port verze 4.0. ASRock se tedy opravdu snažil, aby byl rozdíl mezi Z690 a Z790 co největší a měl pro lidi vůbec smysl.
Na zadním panelu desky přibyly dva starší USB porty, protože se uvolnilo místo po odebraném tlačítku pro Flash BIOSu rovnou z USB disku bez nutnosti mít v desce osazený procesor. Tento krok je ovšem velmi logický, protože do této desky už nikdy žádný lepší procesor nedáte, takže je toto tlačítko z tohoto pohledu zcela zbytečné.
Ohledně designu základní desky, jde v duchu minulých modelů Taichi, kde je kladen důraz na tmavé barvy a zlaté ozubené kolečka. Vůči předchozímu modelu Z690 je deska masivnější jak chlazením, tak i velikostí. Deska narostla z klasického formátu ATX na EATX, dejte si tedy pozor, aby se vám do skříně vůbec vešla. Je zde také kladen o něco větší důraz na RGB osvětlení, k němuž výrobce dodává svůj vlastní program Polychrome SYNC pro jeho další nastavení.