Strana 1 z 3
- ASUS AI Overclocking – TEST AI taktování v praxi
na ROG Crosshair X670E
Není pochyb o tom, že technologie roku 2023 je bezesporu AI (nebo umělá inteligence). Ačkoliv AI algoritmy a strojové učení není zdaleka novinkou roku 2023, tak v něm nastal skutečný boom. Do AI investuje prakticky každý, masivní nárůst výpočetního výkonu znamenal také masivní zlepšení schopností, které AI má a současně jsme viděli v praxi použití, jaké tu ještě nebylo. A především, mnoho z těch AI nástrojů je k dispozici široké veřejnosti.
Jak jsem ale řekl, AI funkce nejsou novinkou roku 2023. Vlastně už řadu let existují a fungují u mnoha věcí, ovšem příliš velké pozornosti se jim nevěnovalo, nebo o nich uživatelé ani nevěděli. Asi vás tedy nepřekvapí, že AI už nějakou dobu ovlivňuje i taktování a funkce kolem overcklockingu. Dnes se tedy podíváme, v jakém stavu tyhle funkce jsou. A to na příkladě taktovací funkce společnosti ASUS, kterými vybavuje své základní desky, včetně samozřejmě aktuálních modelů jako je dnes velmi populární ROG Crosshair X670E HERO.
Test této základní desky jsme už dělali, když vyšla, a jak víte, tak ji široce používáme v našich testech a benchmarcích. Máme s ní tedy velké zkušenosti. Stejně jako s mnoha jinými. Čemu jsme se ale nijak podrobně nevěnovali, je ta AI funkce pro taktování. Tu přitom ASUS používá už několik generací, poprvé se objevila u Z390 generace. Samozřejmě za ty roky ASUS hodně vylepšil.
Její zásadní přínos je samozřejmě v tom, že jde prakticky o automatické taktování. Jinými slovy, pokud nepatříte mezi fanoušky taktování a ladění, nevyžíváte se v testování limitů a projíždění sáhodlouhých menu propracovaných BIOSů, což samozřejmě drtivá většina uživatelů nedělá, je „automatické taktování“ zajímavé. Zajímavé v tom, že můžete mít přínos výkonu prakticky zadarmo a bez toho abyste museli umět taktovat nebo aby systém byl nespolehlivý apod. Funkce AI Overclocking je totiž velmi jednoduchou možností, jak dosáhnout zvýšení výkonu jediným kliknutím myši v BIOSu základní desky, nebo dokonce i z aplikace AI Suite 3 ve Windows
AI za vás vyzkoušení různá nastavení závislá na všem konkrétním systému, chlazení, aktuálních teplotách atd. Vše současně otestuje. Celý ten automatický proces přitom zabere kolem hodiny a máte hotovo. Výsledek automatického přetaktování už se pak odvíjí jenom od toho, jak dobré chlazení máte, či jak dobrý kousek křemíku se ukrývá ve vašem procesoru. Další výhodou tohoto procesu, vůči manuálnímu přetaktování je v tom, že nepřicházíte o maximální boost jednoho jádra (tedy výkon na 1 jádro).
Dnes, kdy se takty procesů liší podle zátěže jader a CPU s více zatíženými jádry má nižší takt a výkon než procesor s méně zatíženými jádry, což je samozřejmě zásadní pro výkon v některých aplikacích, je klasickým ručním taktování potíž. S ním jste obvykle zvyšovali takty na všech jádrech, to znamená že jste ve specifických situacích o výkon vlastně přišli, protože většinou na všech jádrech není možné dosáhnout tak vysokých taktů jako na jednom jádře. Moderní OC funkce jako je ASUS AI OC, na tohle pamatují a přetaktování celého CPU tak už nesnižuje výkon při méně zatížených jádrech.
Jak to tedy funguje v praxi? Podívejme se …
|