Pro recenzi této desky jsem měl k dispozici i3 6100 řady SkyLake a grafickou kartu ASUS R9 380X 4GB řady STRIX. Další HW komponenty ukazuje následující tabulka.
Původně jsem chtěl použít zdroj od beQuiet!, ale vzhledem k jeho větším rozměrům jsem nakonec sáhl po menším zdroji od Seasonic.
ASUS B150i Pro Gaming Wifi Aura – Instalace chladiče a složení sestavy
Na procesoru jsem mohl nechat klidně BOX chladič, na uchlazení té základní i3 by to stačilo. Ale rozhodl jsem se nainstalovat na desku mojí testovací Noctua chladič NH-12S a z celé montáže udělat video.
Deska osazena chladičem Noctua NH-U12S:
A zde již celá deska osazená v malé skříni Fractal Define S Nano (recenze brzy).
Technologie ASUS v praxi
Jako první technologie, kterou jsem chtěl vyzkoušet je ASUS Ram Cache, která dokáže z vašeho disku vymačkat lepší datové přenosy skrze klasickou RAM počítače, kterou začne využívat jako velmi rychlou vyrovnávací paměť. Ve spojení s rychlým SSD diskem lze tedy dosáhnout na velmi úctyhodné hodnoty v přenosu dat.
Rozhodl jsem se tedy nejprve změřit SSD v programu ATTO s vypnutou Ram Cache a dosáhl na celkem normální hodnoty u SSD disků do SATA 3 konektoru, které se pohybují kolem 500-550MB/s pro čtení a 450-480MB/s pro zápis.
Poté jsem nastavil 2000MB z klasické RAM jako vyrovnávací paměť a spustil test znova
Hodnoty vylétly celkem dost nahoru a přenosové špičky dosáhly až na 4,2GB/s, což je znatelně více, než bez této technologie. Pokud máte tedy dostatek RAM v počítači, rozhodně doporučuju si tuto technologii zapnout, vliv na přenosovou rychlost je značný.
Další technologii, která tuto desku celkem odlišuje, je podpora RBG podsvícení na pravém boku desky u ATX napájecího konektoru. Tento pásek ledek je totiž plně ovladatelný skrze dodávaný SW Asus Aura. V tomto programu lze měnit barvu podsvícení, jeho intenzitu a také zapínat různé efekty samotného podsvícení.