Strana 3 z 7
ASUS Blitz Formula - speciality
Začněme tedy tam, kde jsme skončili. Ptáte se, k čemu jsou vám proboha součástky k vodnímu chlazení? Dámy a pánové, tuším že tu máme premiéru. Pokud se nepletu, pak je tohle první sériová základní deska se standardně dodávaným vodním blokem na čipsetu!
Asus toto nazývá jednoduše Fusion, není to vlastně nic jiného, že součástí jinak standardně vypadajícího měděného chlazení základní desky je vodní -pasivní blok na čipsetu. Pro extrémní pokusy a pro ty, kteří mají v PC vodní chlazení, přichází tedy ASUS s nabídkou využití vody pro chlazení bez nutné montáže jiných vodních bloků.
Avšak pokud stejně jako mi nevyužíváte služeb vodného chlazení, tak nemusíte zoufat. ASUS myslí i na nás a chladit tuhle základní desku vodou není nutné. Přesto si myslím, že i když potřeba vodního chlazení v dnešní době není tak velká, tak je to rozhodně zajímavý zlepšovák který si najde své uživatele.
O vnitřní stavbě bloku vám mnoho nepovím. Tedy nepovím vám, jak moc účinný, zda tam dochází k nechtěnému víření apod. Dodávané fitinky jsou na dva rozměry hadic.
Tato specialita je nedávno představenou specialitou jen některých základních desek společnosti ASUS a jen specialitou výrobků této firmy. Jak jsem již řekl v úvodu, tato deska podporuje zapojení ATi Crossfire. Ale jak víme z parametrů čipové sady P35, či přímého předchůdce i965, tak dva přítomné sloty PCie16 jsou ve skutečnosti zapojeny na 16 a 4 linky.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Přídavný čip, který na své desky vymyslela a montuje společnost ASUS s označením CrossLinx nedělá nic jednoduššího, než že oběma linkám dává stejný počet aktivních linek, tedy místo 16 ku 4 je to 8 ku 8. Asus nám samozřejmě slibuje zvýšení grafického výkonu při osazení CF. Otestování tohoto řešení může být tématem některého z budoucích článků.
Pro vaši informaci snad jen tolik, že podle mnohých měření není v současné době mezi zapojením CF 4x16 nebo jinak není většího rozdílu, lépe řečeno není to dnes změřitelné a tak méně linek není u CF a současných karet omezení (tedy uvidíme jak je tomu u R600, jejíž CF testy jsem moc neviděl). Každopádně CrossLinx je další z jednoduchých, ale funkčních zlepšováků této desky.
Poslední takovou specialitou je zvláštně řešená zvuková karta. O tom, že jsou základní desky, které nemají zvukový čip přímo na sobě, víme. Vzpomeňme lepší modely základních desek firmy DFI. ASUS šel ještě o kousek dále. K základní desce dodává jako integrovanou zvukovou kartu skutečně zvukovou kartu do slotu PCIex1!
Je to elegantní řešení a využití jinak prázdných slotů PCIex1. Nicméně nás samozřejmě zajímá, co je to za zvukovku. Čekáte-li něco extra, tak vás bohužel trochu zklamu. ASUS sice využil méně známý zvukový čip s označením SoundMax AD1988B o sedmi kanálech. Co je to za čip jsem zjišťoval a našel jsem následující parametry:
- Superior audio sound quality from Sonic Focus' audio enhancement technologies
- Realistic gaming experience with licensed EAX 1.0 and 2.0 from Creative Technology Ltd
- Improved VOIP and speech recognition experience with microphone noise reduction, beam forming, and echo cancellation technologies
- Supports 7.1 surround sound plus Independent Headphones
- Analog mixer supports recording and playback of signals from multiple sources
- Advanced Power Management Modes
- Drivers for W2K, W2K3, WINXP, Vista, and Linux (from ALSA); WHQL pre-qualified
- Analog and Digital PC Beep
- DAC - 10
- Dynamic Range (dB) - 101
- # ADC - 6
- ADC Dynamic Range (dB) - 92
- Type - HD audio (Recommended for integrated PC audio)
Poslechově jsem nezaznamenal žádný posun k lepšímu proti jiným běžným integrovaným zvukovým kartám. Lze tedy říci, že je to prostě jen karta s integrovaným zvukem, který by jinak byl na desce a místo na ní ji ASUS přidává v atraktivnějším balení. Navíc pokud nevyužíváte integrovanou zvukovku, můžete kartu neosadit a ušetříte místo.
|