Strana 4 z 7
ASUS Blitz Formula - základní deska
Přejděme k základní desce samotné. Ta na první pohled zase tak něčím neohromí. Naopak bych řekl, že potěší. Na desce není přítomno žádné rozměrné chlazení, čímž se uživatelům neodpírá možnost osazení většího chladiče na procesor.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Začněme tedy tím, co nás zajímá předně a to je rozmístění jednotlivých prvků. Tomu vlastně není ani co vytknout. Rýpnul bych si snad jen do umístění napájení procesoru, které je tradičně nahoře na straně desky. Uvítal bych ho vedle hlavníku konektoru ATX, tak aby se daly schovat. Bohužel tohle není jen věc ASUSu. Jinak jsme skutečně usilovně přemýšlel, ale v rámci možností jsem nepřišel na nic, co lze této desce vytknout.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Sloty jsou umístěny skutečně maximálně ideálně, ostatně můžeme se na to podívat. Pokud osadíme zvukovou kartu a grafickou kartu, tak nám pořád mezi tím zbývá jeden volný slot PCI, bude to tam sice na těsno, ale je využitelný. Samozřejmě osazením dvouslotové karty ztrácíme jeden PCIex1 pod PCIex16.
(pro zvětšení kliněte na obrázek)
Pokud nastane situace s osazením dvou karet, kdy situace naznačená na fotografiií s ASUS 8800Ultra a HD2900XT v praxi asi nenastane :), ale pro ilustraci prostoru je to pro nás dostatečně názorné. Pokud tato situace nastane, tak osazením dvou takových karet vám zbude jednak (nepočítaje PCIex1 slot pro zvukový modul) jeden PCI slot nad prvním grafickým slotem a pak ještě jeden PCIex1 slot nad druhým grafickým slotem. Tohle uspořádání je tedy ideální.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Uspořádání dalších konektorů je také velmi dobré. Na tuhle desku od ASUSu již dorazila novinka v podobě natočení SATA a IDE. Ona je to zde spíše nutnost, kvůli grafické kartě, vidíte, kam takové HD2900XT, či 8800Ultra zasahují. Absence natočení jsem kritizoval u modelové řady ASUS P5K. zde už je vše v pořádku. Sloty jsou tam, kde mají být, včetně obou IDE.
Po osazení spodní karty nám také zbývá dost prostoru pro připojení dalších USB, jejichž vývody na desce dole nalezneme, Také je tam další specialita této desky (tato specialita není výsadou ASUSu, třeba DFI to samé používají již léta). Nalezneme dole tlačítka Power a reset. Ale to není vše ...
Pokud se podíváte pozorně na zadní stranu desky k zadním konektorům, pak zde zejména overclockeři naleznou velmi užitečnou věc. Tlačítko na Clear CMOS. Pokud se vám zadní strana zdá chudá, pak nezapomeňte, že ASUS umístil konektory zvuku na zvláštní kartu. Na zadní straně v parametrech výrobce chybně uvádí přítomnost zeleného PS2 pro myš. Na jeho místě jsou dva USB. Z vyvedených prvků by mi snad mohl chybět jedině eSATA konektor, který je na lepších deskách standardem.
Z dalších detailů stojí za pozornost snad jen rozdílné upínání pamětí, kdy na modrých slotech je Pojistka jiného tvaru a s jiným chodem než na slotech bílých. Bílé sloty jsou i o něco výše. Pokud na základní desku navěsíte většinu příslušenství, tak je toho kolem a kolem skutečně hodně. Naše deska navíc nebyla z Číny, ale Taiwanu a říkejte si, co chcete, desky z Číny a desky z Taiwanu se od sebe dají poznat :). Teda mimo toho, že je to na nich napsáno, je tu mnohdy ve zpracování a opracování kvalitativní rozdíl.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Přejděme k dalšímu zajímavému povídání a to je BIOS a taktování ...
|