Strana 2 z 5
- Základní deska - ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO (AMD X370)
ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO dorazí v aktuálním stylu balení ASUS ROG. Ty se balí lehce odlišně, než ostatní levnější desky ASUS. Nicméně je to dostatečně jednoduché a přehledné.
Nechybí všechny potřebné informace ze všech stran, takže zajíce v pytli nekupujete. Deska navíc není balena v igelitu, krabici lze otevřít a deska je pod tlustým plastovým krytem kompletně k nahlédnutí.
Pokud jde o příslušenství, tak nechybí nic podstatného, i když ASUS u stávající ROG generace na některých věcech ubral. A naopak přidal na nálepkách všeho druhu, takže můžete klidně vytapetovat ROG celou skříň.
To hlavní, co nás zajímá, je základní deska. Proti staré CrossHair FORMULA-Z je to úplně jiná generace. ASUS vlastně přeskočil v rámci AMD platformy několik generací (hodně), takže technicky a výbavou je stará FORMULA-Z už hodně zaostalá. Design je však jiná věc, starší výrazně červenější ROG mělo něco do sebe. Současná generace ROG desek je černo-šedá a barevné prvky obstarává decentní podsvícení pasivu na čipsetu a loga nad výstupy desky.
Pokud už jste četli naší recenzi na MAXIMUS IX HERO, tak desku do velké míry vlastně znáte. Samozřejmě se liší hlavně ve věcech platformy. Takže CROSSHAIR VI HERO má AM4 patici pro RYZEN a APU procesory poslední 28nm (7.generace) a chystané nové 14nm generace. K tomu 4 sloty pro až 64GB paměti DDR4. Aktuálně už jsou podporovány funkčně i 3200MHz, ale specifikace se bude ještě nejspíše měnit a podpora téměř jistě poroste i výše.
Pokud jde o sloty, tak jsou tu tři PCIe X16, dva jsou fyzicky zesílené (ty šedé), ale jen ten první má plný počet 16 linek. Podpora se ale liší dle osazeného procesoru. RYZEN mají oba sloty ve verzi 3.0 a jeden ze 16 a druhý s 8 linkami. Další sloty jsou 3x PCIe x1 a 1x PCIe x4. Na desce najdeme 1x M.2 slot (SATA i PCIe x4).
Druhý M.2 slot, který obvykle mají Z270 desky tu už není, nicméně ten hlavní nechybí a ASUS se správně rozhodl nechat ten spodní, který je z hlediska chlazení M.2 disky nejlepší. Je zde ještě jeden speciální slot pro WiFi/BT modul a to nahoře u výstupů, kde je tak udělána příprava. Bohužel vlastní komunikační modul ASUS už do základu neosadil.
Dále máme na desce 8x SATA, 3x USB 3.1 (včetně type C), 6x USB 3.0 a 6x USB 2.0. Nechybí LAN (Intel) a 8kanálový zvuk založený na ALC 1220, ovšem tady s dalším vylepšením ASUS SupremeFX atd.
Deska nese řadu speciální výbavy. Kromě dvou konektorů pro LED RGB pásky jsou zde další konektory pro chlazení včetně speciálních konektorů pro vodní chlazení, senzory atd. Vše je samozřejmě monitorováno dodávaným SW. Nadstandardní je výbava i v oblasti taktování, kde nechybí základní ovládací prvky, ale také rozšířené prvky pro taktování klasickým i extrémní způsobem. Nechybí měřící body, ROG porty atd. Samozřejmostí je kvalitní zpracování PCB a veškeré elekroniky, jak z hledisky díly i jištění napájení, tak monitoringu a ochrany jednotlivých částí. Kromě decentního RGB AURA podsvícení má deska také podporu 3D tisknutelných komponent a jejich montáže na určitá místa.
A jaká je v praxi?
|