ASUS CROSSHAIR VI HERO X370 – TEST a REVIEW základní desky a AMD AM4 vs LGA 1151 a AM3+ Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 08 March 2017
Přejít na obsah
ASUS CROSSHAIR VI HERO X370 – TEST a REVIEW základní desky a AMD AM4 vs LGA 1151 a AM3+
Základní deska - ASUS ROG CrossHair VI HERO (AMD X370)
Testy a výkon desky a srovnání X370 vs Z270 a 990FX
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO X370

     – TEST a REVIEW základní desky a AMD AM4 vs LGA 1151 a AM3+

Dnes se podíváme poprvé na test základní desky s AMD AM4 paticí a také na novou platformu AMD. S uvedením nových procesorů AMD RYZEN přináší AMD po letech také zbrusu novou platformu. Už je tomu opravdu hodně let, co jsme viděli naposledy novou platformu od AMD. Tou poslední byla FM2+ a A88X, která je poměrně moderní. Ale jako taková byla určena jen pro jeden typ procesorů (APU) a souběžně vedle ní pro FX procesory byla AM3+ s čipsety řady 900. A ty se na trhu objevily už v roce 2011 a fakticky jsou to vylepšené čipsety řady 800 a 700, které jsou ještě o několik let starší. AMD však nyní novou AM4 platformou nahrazuje jak AM3+, tak FM2 platformy. Od této chvíle bude pro procesory AMD bez grafiky i s grafickou kartou už jedna mainstreamová patice.

  • AMD AM4

Nová mainstreamová platforma přináší mnoho potřebných novinek. Asi hlavní změnou je přesunutí (integrace) další výbavy z klasického čipsetu, do samotného procesoru. Nové čipsety jsou tedy výrazně jednodušší a v praxi se to asi nejvíce projevuje snížením spotřeby, kdy je rozdíl mezi 990FX a novým X370 až 20W. Samozřejmě AM4 je také výrazně modernější, má PCIe 3.0 podporu, procesory mají DDR4 řadič pamětí, čipsety mají nativní USB 3.1 podporu, M.2 atd.

Samotná patice AM4 se také od AM3+ fyzicky odlišuje. Zatímco stará AM3+ měla 942 pinů (ty jsou v případě AMD vlastně na samotném procesoru), tak nová AM4 má 1331 pinů. To je tedy o něco více, než konkurenční Intel a jeho LGA 1151. Fyzicky se liší i rozteče děr kolem patice, samotný referenční způsob upínání (plastový „rámeček“) zůstal stejný. Nicméně na řadu chladičů budete potřebovat novou upínku pro AM4. A s novou platformou přichází i nové čipové sady (i když to je už docela přehnané označení pro to málo, co ještě čipset zahrnuje).

  • AMD X370, B350 a A320

Oficiálně jich je celkem 5, ale pro běžný trh jsou dostupné tři verze, které se liší výbavou, určením pro trh a v konečném důsledku se tedy objevují v různých cenových hladinách a kvalitativních provedeních základních desek.

Nejnižší verzí je A320, která má jen 1x PCIe x16 slot, nepodporuje taktování procesorů a má i méně ostatní výbavy. Tento čipset je tak určený na nejlevnější základní desky. Mainstreamem je B350, který nese o něco více výbavy, podporuje také taktování a bude se tak objevovat na základních deskách nižší a střední třídy s odpovídající cenou i zpracováním. Tím nejlepším čipsetem je zatím AMD X370.

Ten nese zdaleka nejvíce výbavy, nejvíce PCIe linek a procesory i vše ostatní má neomezené možnosti taktování. Tento čipset by vás tedy měl ponejvíce zajímat, hlavně proto, že se bude objevovat u základních desek střední a vyšší třídy s odpovídajícím zpracováním a kvalitou. Všechny čipsety se mohou objevit na základních deskách různých ATX velikostí. AMD pak má ještě X300 a A300 čipsety určené pro mini-platformu SFF, což je tedy řešení pro speciální platformy a běžně se s ní základní desky prodávat nebudou. Budou ale součástí různých OEM řešení a stále populárnějších mini PC.

  • Shrnutí AMD AM4

Nová platforma přináší hlavně pořádek a nutný technologický posun. V první řadě nahrazuje dvě (vlastně tři) stávající patice AMD. Tedy AM3+, FM2 a AM1. Nová patice tak pojme jak výkonné 8jádrové RYZEN 7 procesory, tak chystané 4jádrové APU procesory s grafikou (ZEN+VEGA) i ještě nižší modely procesorů, které dorazí v dalších měsících. To je rozhodně velký přínos.

Nová platforma znamená také již kompletní přechod celého PC trhu od DDR3 na aktuální DDR4 paměti. Stejně tak přináší nejnovější technologie, kdy kromě PCIe 3.0 umí také USB 3.1 Gen2 nativně (Intel to stále neumí), SATA + x2 NVME atd. (tedy M.2) atd. Zkrátka vše, co je dnes třeba. No a nová platforma a čipsety jsou také výrazně úspornější a jednodušší než starší generace. Spolu s tím tak na trh míří nové a moderní základní desky a dnes se podíváme na první recenzi takové AM4 základní desky.

  • ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO (AMD X370) 

Jako první se podíváme v současnosti na jednu z nejlepších AM4 desek, které jsou vůbec v nabídce. Novou ASUS ROG CrossHair VI HERO s vrcholným čipsetem X370.

Tohle je nástupce jedné z nejpopulárnějších AM3+ základních desek, tedy ASUS CrossHair FORMULA-Z (a její starší verze) s čipsetem 990FX, která byla na trhu opravdu mnoho let.

A ještě dnes ji máme v jedné z našich hlavních testovacích sestav pod 220W procesorem AMD FX-9590 a stále šlape jako hodinky :)! Není tedy divu, že jsme velmi zvědaví na novou CrossHair pod nový RYZEN 7 procesor.

Jestli se vám při pohledu na desku zdá, že už jste ji někde viděli, tak se vám to nezdá. Vyměňte čipset X370 za Z270, patici AM4 za LGA 1151 a přidejte jeden M.2 slot a kromě několika dalších drobností je tohle vlastně ASUS MAXIMUS IX HERO (Intel Z270), kterou jsme testovali nedávno. Velká část těchto desek je zcela identická. Drobné rozdíly tu ale jsou.

AMD verze například neobsahuje grafické výstupy, ač je AM4 určený i pro APU procesory, ASUS se rozhodl, že na tuto desku na rozdíl od Intel verze je nedá a místo toho tu tak máme 4x USB 3.0 vzadu navíc. Trochu nás ale mrzí, že AMD verze nemá dva M.2 sloty (i kdyby ten jeden byl jen v SATA režimu). Na druhou stranu, ASUS nechal ten podstatný, tedy umístněný dole. Dále už rozdíly fakticky nejsou.

Top špičkové zpracování, extra OC výbava, silné a kvalitní napájení, parádní chlazení, decentní RGB podsvícení s dalšími možnostmi rozšíření, špičkový integrovaný zvuk a skvělá SW podpora všech funkcí.

U ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO (AMD X370) desky také sluší zmínit jednu praktickou věc. Pokud řešíte čím budete chladit váš nový RYZEN 7 procesor, protože váš starší univerzální chladič nemá upínku na AM4 a i když se dá od výrobců často získat zdarma, chce to chvíli to řešit, u této desky to řešit nemusíte! ASUS byl natolik pohotový, že otvory kolem patice jsou dvojité, a tak kromě AM4 obsahují i rozteče AM3+. Na tuto základní desku tak namontujete všechny starší univerzální chladiče, které běžně AM3/AM3+ patici podporovaly. Šikovné.

Podívejme se na tuto desku tedy podrobněji. Samozřejmě nebude chybět test všech obvyklých oblastí, ale dnes si otestujeme tuhle desku s RYZEN 7 1800X procesorem i proti Intel Z270 platformě, protože nás přirozeně zajímá, zda jsou zde nějaké výraznější rozdíly ve výkonu atd. Do srovnání jsme zařadili i „historickou“ AMD platformu tedy ukončenou AM3+ a 990FX.

Podívejme se na to …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 283x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 201x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 823x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1153x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1466x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6