Strana 1 z 5
ASUS M2A-VM AMD690G HDMI:
- Best of best pod 2000?
ASUS M2A-VM AMD690G HDMI není novinka posledních dní, ba dokonce ani použitá čipová sada není taková novinka. Avšak i tak je tato základní deska pro platformu pro AMD sAM2 jedna z nejpopulárnějších základních desek v současnosti. Podívejme se tedy proč tomu tak je a zda je tomu oprávněně...
Začněme přímo představením čipové sady AMD 690G. Ta je zatím asi poslední svým způsobem nová čipová sada, která byla pro sAM2 představena. Ale už je to také nějaký čas. Současná situace v základních deskách pro AMD připomíná dlouhou klidnou řeku. Víceméně od vydání nForce5 pro tuto řadu a konkurenční ATI X3200 se nic neděje. Tedy kromě malého, ale významného rozčeření v podobě právě vydání čipové sady AMD690. Ta do té doby poklidné kralování firmy Nvidie a jejích čipových sad s integrovanými grafikami nF410/430 narušila v pravdě významným způsobem. Samozřejmě za rozčeření hladiny nelze považovat varianty na nForce5, kterých se vyrojila celá řada a které kromě nového označení nic nového nepřinášejí. Stejně tak nelze za nějakou událost hodnou zaznamenání pro běžné uživatele, považovat čipové sady NF680a apod. AMD 690, tak lze považovat za dlouhou dobu za to poslední zajímavé, co se v klidných vodách sAM2 událo ...
Sadu AMD690G lze charakterizovat jako vybavený low-endovou čipovou sadu, jejichž stavebními kameny jsou severní můstek s označením RS690 a jižní můstek značený jako SB600. Přídomek v podobě písmena G pak značí přítomnost grafické karty a tou je v tomto případě ATI Radeon X1250, jehož základem je vylepšené jádro Radeon X700(RV410).
V jeho dispozicích nalezneme podporu rozhraní directX9.0b spolu se SM 2.0, což je sice dnes poněkud zastaralé v záplavě karet s podporou SM3-4, či DX10, avšak více v tomto případě ani není netřeba. Mluvíme totiž o integrované grafice, nikoli herní grafice - souboj podpor možného a nemožného přenechejme právě do sféry herních GPU. Radeon X1250 plně podporuje AVIVO a HW dekódování MPEG-2 a WMV9. Navíc disponuje hned dvěma výstupy pro grafiku, které jsou na sobě nezávislé. Právě tato integrovaná grafická karta je hlavní devizou a ozdobou čipové sady AMD690G a celkem slušně vyniká nad konkurencí. Neláká na, pro integrované grafiky, nevyužitelné technologie, jako SM3.0 či dokonce DX10, ale nabízí komplexní a mnohem užitečnější HW vybavení.
Kromě AMD690G existuje ještě čipová sada AMD690V, ta však již neobsahuje integrované grafické jádro a jako taková do jisté míry nemá to, co je právě na sadě AMD 690 mnoha uživateli ceněno nejvíce.
- ASUS M2A-VM HDMI - parametry
Čipsetovou teorii máme úspěšně za sebou a tak se podívejme, jak dopadla praxe. A podíváme se rovnou na jedno z nejlepších řešení, co lze v obchodech dohledat. Společnost ASUS nám předkládá její zpracování desky s AMD690G.
Parametry jsou velmi zajímavé a nenacházím nic, co by se dalo desce vytknout, ohledně podpory, či nepodpory a chybějící výbavy. Navíc, pokud vám prozradím, že cena za to všechno je pouhých 1750 korun s DPH (ke dni dokončení recenze), tak asi nelze žádat po desce více. Čtenářům znalých poměrů jistě neunikne, že na trhu jsou dvě varianty základní desky ASUS s AMD690G. Ty se liší přídomkem HDMI a od toho se odvíjí ještě dvě maličkosti v rozdílu výbavy. To stěžejní - pohon a základní výbavu však mají obě stejné a cena levnější varianty se pohybuje už kolem 1450 korun s DPH.
- ASUS M2A-VM HDMI - balení
Základní deska k Vám dorazí v pěkné malé krabici. Ostatně, co byste také chtěli za kufr, když se uvnitř nachází deska formátu mini ATX. Balení je dostatečně nápadité, jednoduché a rozhodně neurazí. Svůj účel za danou cenu plní dokonale.
Z obou stran krabice je dostatek popisků s parametry a rozhodně tak nemůže dojít k omylu, cože se to v balení vůbec nachází. Uvnitř krabice pak je balení řešeno jednoduše s ohledem na co nejnižší náklady, takže nečekejme nějaké průzory oddělené chlívečky apod., které jsou výsadou exkluzivních balení dražších modelů základních desek. V tomto případě je deska zabalena v antistatickém igelitu a její oddělení od příslušenství slouží slabý kus nepříliš vzhledného kartonu. Svůj účel to i tak plní dokonale a alespoň nezůstane tolik odpadu k roztřídění a roznesení do příslušně barevných kontejnerů
Přibalené příslušenství desky je slušné - vše co čekáme, IDE a FDD kabel, dva SATA kabely + napájení SATA, TV kabel, výborný O-Conector , který si v každé recenzi základní desky ASUS nemohu vynachválit a je my záhadou, proč to není u základních desek standardem. Specialitou této desky je HDMI karta do slotu PCiex16, která obsahuje HDMI, digitální zvukové výstupy a TV out. Samozřejmě nechybí ani zadní plech, CD s ovladači a návod
Nyní, když už jsme se prohrabali všemi obaly, se podívejme podrobněji na samotnou základní desku.
|