Strana 3 z 7
Asus M2N-E - nForce 570 Ultra - základní deska
Podívejme se, zda nám ASUS dokáže, že na nějaké „obálce" nezáleží, když je kvalitní vnitřek. Zjistíme, jak se firma vypořádala z rozmístěním nutných i možných (nadstavbových) součástí.
Na první pohled Vás jistě zaujme efektní heatpipe chlazení chipsetu nebo netradiční černá barva desky. Obojí je dle mého názoru povedené a nemám k tomu výhrady. Na první pohled vypadá deska opravdu lákavě. Barvy použité na různé sloty nekřiklavě korespondují s použitou základní černou a punc celému uskupení dodává již zmiňovaná měděná heatpipe. To celé by bylo zřejmě k ničemu, kdyby nenásledoval i velmi kvalitní layout. Zdá se, že letité zkušenosti se projevily kladně.
Layout je hezky symetrický a účelovost rozestavení taktéž vysoká. Rozměry desky jsou k tomu přizpůsobené - velikost je standartní ATX. Uchycení ve skříni je provedeno devíti šroubky (3 na každé straně + jeden veprostřed), drží pevně. Revize desky je 1.02G. Z PCB desky vidíme, že se používá i pro modely vyšší třídy (SLI modely). Je tu pár prázdných míst pro případné další čipy a místo druhého PCIe 16x slotu je jeden menší, černý PCIe 4x. Deska nepodporuje SLI zapojení, nemá druhý PCIe 16x slot - není ke škodě.
Standardní PCI sloty na přídavné karty jsou tři, což je postačující počet. Sloty PCIe 1x a 4x zůstávají jen na zaplnění místa. Jejich využití je prozatím nulové. PCIe 16x slot modré barvy je umístěn mezi dvěma menšími PCIe 1x = je kolem něj dost místa i pro největší grafické karty a zároveň pasivní heatpipe chladič je velmi nízký a také neruší pohodovému zasunutí delších karet.
I detaily nám napovídají o kvalitě. Modré a označené USB konektory, např. pro vyvedení do předních pozic na case, jsou lehce identifikovatelné. CMOS baterie i s jumpery pro clear CMOS jsou na obvyklém místě. Na obrázku dole vidíme právě jedno z prázdných míst na desce. Nalevo už vykukují 4 SATA konektory. Deska neobsahuje ani jeden 1394 FireWire konektor! Není to velké mínus, ale vzhledem k volnému místu by se alespoň jeden interní nebo externí hodil.
SATA konektorů specifikace 3.0Gb/s je dohromady 6. Jsou červeně rozlišeny a naskládány přesně vedle sebe. Toto uspořádání se mi velmi libí, je efektivní a ušetří místo. Není potřeba větších rozestupů mezi nimi, SATA kabely jsou úzké. V pravém horním rohu vidíme dva třípinové konektory pro přídavné větráky. Takových je dohromady na desce 6, což je opravdu postačující. Jsou rozmístěny prakticky po celém obvodu. Nad SATA konektory se nachází IDE rozhraní pro připojení optických mechanik nebo pevného IDE disku. To je otočeno na bok. Tato úprava je velmi pozitivní, z desky netrčí velká „kšanda" a při takové zapojení je zajištěn lepší průtok vzduchu bednou. Pasivní chlazení je velmi účinné, heatpipe vede od chipsetu směrem nad patici procesoru, kde dochází k ochlazení na měděných žebrech. Nad žebrováním se nachází zdrojový 4pin.
Sloty pro DDR2 operační paměti jsou jako obvykle pod paticí procesoru. Nezanedbatelné plus je duální vyřešení zapojení pamětí RAM. Pokud máte dvě dual DDR2, zapojují se každá do jednoho žlutého slotu. Ty mají mezi sebou jeden černý slot = paměti jsou dále od sebe a mohou se lépe chladit. Na většině desek jsem zatím viděl sloty pro dual hned vedle sebe, toto řešení mi přijde lepší. Pod paměťovými sloty se nachází zdrojový 24pin, hned vedle něj konektor FDD. Úplně napravo pak vidíme opět dva konektory pro větráky, ten horní je 4pin pro chladič CPU.
Zadní vyvedení konektorů je vcelku ochuzené. I některé levnější základní desky mají LTP port pro starší druhy tiskáren, skeneru atp. Chybí také již zmíněný FireWire, který jindy bývá nad druhou dvojicí USB portů.
|