Strana 3 z 6
- ASUS M3A32-MVP Deluxe - základní deska
V předchozí kapitole jsem už trochu nakousl to, jak to se základní deskou ASUS M3A32-MVP Deluxe je. Teď se na ní podívejme podrobněji. Kdo zná styl firmy ASUS, tak na první pohled tuhle desku identifikuje. Při zběžném ohledání se zdá vše v nejlepším pořádku, ale přeci jen se pár věcí najde, které lze desce vytknout.
Pěkné černé PCB, pěkné měděně se tvářící chlazení a kvalitní zpravování, zkrátka ASUS jak vyšitý. Plně osazené chlazení je opět dominantou základní desky, i když bez toho modulu pro paměti je toho na desce mnohem méně. Pasivky jsou velmi nízké a malé, zejména pokud jste zvyklí na rozměrná chlazení čipových sad u jiných čipových sad druhé platformy. Kolize tak nehrozí řekl bych s valnou většinou chladičů na procesor.
O napájení procesoru se stará 8+2fázová konstrukce nejnovějších MOSFETů. ASUS uvádí energetickou účinnost tohoto řešení až 94%. Kromě toho slibuje perfektní stabilitu za všech okolností zatížení. Vzhledem ke kvalitní konstrukci nepochybujeme o tom, že by to snad mělo být nějak jinak. Na samotné desce se nachází jen dva hlavní napájecí konektory, což je u desky, schopné provozovat až čtyři grafické karty v jednom systému, trochu nezvyk, ovšem proti tomuto zjednodušení nic nenamítáme, alespoň nemusíme tahat zbytečně kabely různě přes desku.
Bohužel asi největší chybou návrhu, který jsem odhalil, je kritický nedostatek konektorů pro ventilátory v horní části desky. Vlastně je to tak, že tři konektory pro ventilátory jsou úplně dole na desce, pak dlouho dlouho nic a úplně nahoře je jediný konektor pro připojení chladiče na CPU. Trochu vás to překvapí v momentě, kdy budete chtít připojit konektor přídavného chladiče na pasiv čipové sady, který výrobce dodává. Je to sice funkčně nepodstatný nedostatek, ale praktičnosti to tedy moc nepřidává.
I tato verze desky zatím obsahuje jižní můstek v podobě staršího SB600. Na trh se ale dostávají i modely základních desek, které jsou již opatřeny novým SB700. Ten zlepšuje hlavně výbavu, ale i funkčnost některé stávající výbavy. Každopádně výrobci dohánějí nedostatky SB600 přídavnými čipy a to je i případ dnes testované ASUS M3A32-MVP Deluxe.
Deska obsahuje celkem 6xSATA, kdy 2x SATA je přidáno navíc stejně jako 1xeSATA. Šest konektorů SATA je vhodně natočeno, stejně jako IDE port. Z výbavy jistě potěší i celkem 6xUSB na zadní straně desky a možnost dalších 4xUSB připojení na desce. Celkem tedy 10xUSB. Deska disponuje i konektorem pro připojení klasického COM. Přítomen je hned 2x FireWire. Jednou přímo jako konektor na zadní straně desky a jednou jako rozšiřující konektor na základní desce. Zamrzí možná jen jediný 1Gbit Ethernet, ale zase to na tomto modelu vyvažuje integrovaná Wifi karta.
Pokud jde o samotné sloty, tak deska vlastně obsahuje jen dva druhy. PCIe x16 a PCI. Na desce se nachází celkem 4xPCiexpress 2.0. Osadit grafické karty do CrossFire je možné buď v kombinaci 2x16 linek nebo 4x8 linek. Pokud budete dávat dvě grafické karty do CrossFire, tak použijte dva modré sloty. Přijdete tak prakticky jen o jeden PCI slot, tedy za předpokladu, že použijete grafické karty s dvouslotovým chlazením. Při osazení čtyř karet pak asi použijete nejspíše jednoslotové modely, protože jinak by spodní třetí kartu asi nešlo osadit. Při této konstalaci ale nepřijdete ani o jeden PCI slot, ale zase to vylučuje použití výkonnějších karet. Nejvýhodnější je tak možná osazení dvou duálních karet, ale prakticky se nejspíše vyplatí osazení 1xHD3870X2 a 1xHD3870 do CrossFire.
Celkově se základní desce ASUS M3A32-MVP Deluxe, dá vytknout málo, ale zamrzí chybička s osazením konektorů pro ventilátory. Ještě ale uvidíme, jak je na tom z hlediska praktičnosti pasivní chlazení pamětí.
Podívejme se na BIOS a taktování ...
|