ASUS M4A79/M4A79T Deluxe – kvalitní základy DDR2 a DDR3 pro AMD Phenom II Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 26 březen 2009
Přejít na obsah
ASUS M4A79/M4A79T Deluxe – kvalitní základy DDR2 a DDR3 pro AMD Phenom II
ASUS M4A79(T) Deluxe - Parametry
ASUS M4A79(T) Deluxe - technologie
ASUS M4A79(T) Deluxe - balení
ASUS M4A79(T) - Desky
ASUS M4A79(T) Deluxe - Testy
ASUS M4A79(T) Deluxe - Výkon
ASUS M4A79(T) Deluxe - Praxe a závěr

 

 
  • ASUS M4A79 Deluxe a M4A79T Deluxe – technologie
Nové desky se chlubí hned několika novými technologiemi, které jsme zatím na platformě AMD vidět moc nemohli. V nedávné době se ale už objevily na nových deskách pro procesory Intel.
  • 8+2 fázové napájení

Tohle je trošku (trochu dost) marketingová záležitost. Různí výrobci desek se předhánění v tom, kdo nabídne více fází u napájení. Více je přeci lépe. No ne vždy tomu tak je a u napájení ne vždy více znamená lépe. Nicméně stačí už jen pohled na desku a je vidět, že s napájením si ASUS skutečně vyhrál.

Ať už tedy je nebo není více fází lepší, v tomto případě můžeme říci, že napájecí soustava, kterou ASUS použil, je opravdu hodně kvalitní, energeticky určitě poměrně efektivní, určitě nabídne vysoké přetaktování a stabilitu a bezproblémovou funkčnost po delší dobu. Tedy vše, co jako zákazníci čekáme.

Součástí napájení i je přepěťová ochrana, která je rozhodně vítaná. Mnoho uživatelů si pořád myslí, že 500W u zdroje za 1000 korun a za 2500 korun je to samé a že ten dražší zdroj je tak drahý proto, že výrobce použil hezčí lak a logo.

Ve skutečnosti mají levné zdroje problémy se stabilní hladinou napětí. Norma určuje výkyvy maximálně v toleranci +/-5%. U kvalitních zdrojů jsou tyto výkyvy dokonce maximálně +-/3% u nekvalitních ale normy porušují a může tak dojít k poškození vašeho hardwaru. ASUS zajistil u své desky alespoň ochranu před přepětím, ať už bude způsobeno závadou na elektrické síti, zásahem blesku, nebo selháním nekvalitního zdroje. Samozřejmě jsme se neodvažovali funkčnost této technologie zkoušet :). Budeme tedy muset věřit ASUSu, že to bude fungovat.
  • EPU

Nechybí ani již z Intel desek známá technologie ASUS EPU. V tomto případě je to způsob ASUSu, jak regulovat napájení některých systémů desky a tím snižovat spotřebu desky.

Samozřejmě si nedělejte iluze o tom, že se jedná o nějak hodně Wattů. Mluvíme ze zkušenosti o ušetření v řádech jednotek Wattů, maximálně něco kolem deseti, proti desce, který by tímto systémem vybavena nebyla. Pro jeden počítač se tedy nedá hovořit o velkém přínosu, ale když si uvědomíme, že těch počítačů funguje po světě třeba dalších 100 0000, tak už je to 100 000 x 10W a to už se jako ušetření určitě počítá.
  • Taktování
Zde si ASUS poměrně vyhrál a základní desky obsahují balíček technologií určených pro taktování.
  • TurboV

Jedná se o aplikaci, ve které si můžete nataktovat váš systém a posléze si tento profil uložit. Můžete si jich udělat hned několik a poté mezi nimi přepínat. Tento software dodává přímo ASUS. Víceméně je alternativou k tomu, který dodává AMD přímo – Overdrive. Ten je přesnější a účinnější. Oba systémy vůbec nevyžadují chodit do BIOSu. ASUS TurboV je poněkud jednodušší, přehlednější a podporovaný a odladěný přímo na desku.

  • Turbo Key

Opravdu originální využití tlačítka Power vašeho počítače. Software ASUS umožní po stisku Power tlačítka při zapnuté aplikaci a počítači zvolit profil. Víceméně to připomíná funkci Turbo tlačítka u starých Pentium 133Mhz. Zde je to opět vázáno na aplikace dodávané k desce od firmy ASUS.

  • Express Gate

Jedna z velice zajímavých technologií, které ASUS už dnes kromě desek dává i na mobilní počítače. Jedná se vlastně o to, že na základní desce je přímo neintegrován čip, který obsahuje základní operační systém na bází pravděpodobně Linuxu. Ten tak nastartuje téměř okamžitě po zapojení PC, aniž byste měli na pevném disku nainstalován třeba Windows. Jako takový obsahuje základní přehledné uživatelské rozhraní a základní aplikace jako je internet, komunikační programy. Také můžete prohlížet své obrázky, které máte uloženy na pevném disku. To vše bez toho, abyste měli zapnutý Windows.

Tato technologie je doplňková, její využití je možná omezené, ale určitě existují případy, kdy by své využití měla.

Podívejme se na samotné desky …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 236x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1724x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1859x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3936x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1312x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1272x
Komentářů: 1