Strana 5 z 8
Podívejme se teď na obě desky najednou. Jak poznáte M4A79 Deluxe od M4A79T Deluxe? No tak kromě toho, že název nese každá na sobě napsaný, to na první pohled poznáte podle toho jediného, v čem se liší. M4A79T má DDR3 sloty a jsou u ASUSu blíže u sebe. Mají také jinou barvu slotů a uprostřed slotů je na nich napsáno napětí 1.5V. DDR2 sloty jsou dál od sebe, mají u modelu M4A79 Deluxe žlutou a černou barvu a malým písmem na sobě poznamenáno 1,8V.
S jinými sloty mají desky i v této části odlišné komponenty napájení. Tato pravá horní část desky je ale vlastně to jediné, čím se oba modely liší. Zbytek už je jako přes kopírák.
Pokud jde o zvolené sloty, tak 4xPCIEx16 2.0 a 2xPCI. Jejich kombinace jsou rozumné. Samozřejmě druhý a další PCIx16 slot lze úspěšně použít pro rozšiřující karty s PCIe 1x/4x/8x.
Deska disponuje pouze 5xSATA a 1xeSATA, který je na zadním panelu. 6xSATA je pro většinu asi dostatečné, ale mít deska o dvě více, určitě by to nebylo na škodu. USB je opravdu dost – až 12. Deska obsahuje i možnost připojení COM a IE1394.
Desky obsahují i tlačítka Power a reset přímo na desce, což samozřejmě potěší při OC pokusech mimo skříň. Deska pak disponuje několika Jumpery zpřístupňující některé rozšiřující funkce.
Kolem patice procesoru (ASUS M4A79 Deluxe jako AM2+ má socket 940 - a M4A79T Deluxe jako AM3 má 941), je místa tak akorát. Díky tomu, že AMD používá standardizovaný rámeček pro uchycení procesoru, nedává možnost výrobcům narvat různé součástky tak blízko patice procesoru, jako je to na Intel deskách.
Chlazení desek je jednoduché. Ze zkušenosti víme, že AMD 790FX není výhřevný čipset a tak poměrně malé pasivy bez problémů stačí. ASUS chladí i napájecí mosfety. Deska obsahuje napájecí konektory pouze dva a to běžné ATX 24pin a ATX 12V 8pin. Konektory pro chladiče jsou celkem 4.
Celkově se jedná o poměrně jednoduché až strohé desky, což samozřejmě bezproblémové a kvalitní funkčnosti nevadí. Jen nejsou až takovou potěchou oka, jak jiné desky, takže titul miss deska asi nezískají. Vzhled je ale irelevantní, když přijde na funkčnost, takže jak si desky vedou?
|