Strana 3 z 6
ASUS P5K-E Wifi AP - základní deska
Na první pohled se firma ASUS určitě nezapře. Na pohled deska estetické cítění rozhodně neurazí. Osobně se mi líbí více než její kolegyně se žlutým PCB.
Věnujme se tedy chvíli rozmístění jednotlivých prvků na této základní desce. Layout této základní desky se dá označit za průměrný. Pár nedostatků by se našlo.
Strach nemusíme mít z nedostatku místa pro veliké chladiče, kolem procesoru. Na rozdíl od Deluxe verze není na této desce další chladič moketů. Když už jsme u chlazení, tak proti Deluxe verzi nejsou Heatpipe trubicemi spojeny všechny tři pasivky. Zde jsou spojeny jen dva a ten třetí je o osamocený a jednoduchý. Chlazení je to celkem dostatečné, použitá verze P35 na této desce již netopí.
Na této základní desce nenalezneme již žádné kondenzátory staršího typu, což je jednoznačné plus. Ohledně rozmístění komponent lze mít výhrady hlavně k nešťastnému umístění primárního slotu IDE.
Jeho umístění zcela dole, navíc špatně otočeného není z nejchytřejších nápadů. Vzhledem k tomu, že většina když už IDE použije, tak má IDE optickou mechaniku, která se nachází až nahoře ve skříni a je tedy při tomto umístění nutné celkem dlouhý IDE kabel táhnout celou skříní. Špatné řešení. Na místě kde bychom čekali stále užívaný IDE konektor, nalezneme naprosto zbytečný konektor FDD.
Další výhradu lze mít k umístění slotů PCIex16. To že jsou dva a lze použít zapojení ATI Crossfire v nastavení 16x4 nám je celkem jedno, nicméně první, modrý slot při osazení grafickou kartou zabere i pod ním umístěný PCI, zatímco nad ním se nacházejí stále nevyužitelné PCIe1x. To mi přijde jako trochu škoda.
K firmě ASUS také zdá se nedorazila novinka v podobě možnosti natočení SATA portů na bok a tím elegantně vyřešit problém s umístěním SATA kabelů a jejich pletením se do prostoru základní desky a grafické karty. Velmi nízko posazené DDR2 sloty pro paměti, kdy pokud umístíte do grafického slotu kartu typu GF 8800, tak není tak snadné rozepnout pacičky držící paměťové moduly.
Pochvalu si naopak deska zaslouží za výbavu a zejména zadní panel. ASUS odstranil obstarožní PS2 konektor pro myš a zůstal jen jeden pro klávesnici. Na místě druhého jsou hned dvě USB. Dále je tam optické a koaxiální SPDIF (vstup a výstup), Firewire port a pod ním dva eSATA konektory. Nalezneme jednu síťovou kartu (DELUXE má dvě) a dále čtyři USB porty a samozřejmě audio výstupy od integrovaného zvukového čipu Realtek. Na jakési přídavné kartě, kterou vidíte na pravé straně od zadního panelu je konektor pro připojení dodávané WiFi antény. Za výbavu a provedení zadního panelu lze tuto desku skutečně je chválit.
Podívejme se na praktické dojmy z testování této základní desky.
|