Strana 2 z 5
- ASUS P5K3 Premium - základní deska
Na první pohled se dá říci, že nic. Tedy jediný detail, ve kterém se liší tato deska proti ostatním zajímavý je. Na této desce nenajdeme sloty pro operační paměti. Prostě tady žádné nejsou. Tam kde by měli být, jsou dva obrovské pasivy a pod nimi se skrývá celý ten zázrak téhle základní desky.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Největší viditelnou dominantou této základní desky je právě mohutné chlazení. Málokdy je k vidění tolik mědi pohromadě. Navíc je to celé propojené heatpipe trubicemi, kterými se zde skutečně nešetřilo. Asi nejsem sám, koho zajímá, zda je tolik mědi skutečně potřeba ...
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Tato deska se sice může zdát, jako pravá příbuzná série ostatních P5KE, ale kromě integrovaných pamětí DDR3 má i na rozdíl od 6-vrstvých PCB ostatních P5KE desek, PCB v tomto případě hned 10 vrstev. Tedy také celkem slušně prodražující záležitost.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Podívejme se na samotné paměti na této desce. Jednotlivé čipy jsou přímo na základní desce a jedná se o čipy Qimonda 1333MHz u kterých však ASUS garantuje přetaktování až na 1500MHz. Určitě se ale ptáte, jaká je výhoda integrovaných čipů přímo na desce, proti klasickému způsobu. ASUS nám to vysvětluje na následujícím obrázku.
Osobně jsem torchu skeptický, že zlepšené časování a zrychlení komunikace nám na Intelu něco vůbec ukáže, ale budiž, ověříme a uvidíme. Podívejme se tedy na zbytek základní desky ...
Za danou cenu asi řeknete, že na ní teda vůbec nic extra jinak není. A musím s vámi trochu souhlasit. Zpracování layoutu je velmi průměrné a nevyrovná se ani základní desce téhož výrobce, jakou je například ASUS Blitz Extreme, kterou jsme měli k otestování také. V testu jsme zatím představili jen BLITZ Formula, která se proti verzi Extreme liší použitými sloty RAM. Tedy DDR2 vs DDR3. Dnes musíme srovnávat s verzí na DDR3.
Layout P5KE3 Premium je skutečně ceně neodpovídající. Do očí bije nevhodné umístění IDE konektoru nehledě na to, že ani není otočen o 90°. Stejný problém mám i se šesti SATA konektory, které tam také nepříliš vhodně trčí vzhůru, místo aby leželi na boku, jak je to u kvalitně zpracovaných desek zvykem. Nepotřebný FDD pak zaclání na d napájecím konektorem.
Deska má dva sloty PCIeX16, kdy ten modrý je skutečně 16-linkový, zatímco druhý černý jede jen na 4 linky. Samozřejmě, protože se jedná o čipset P35, kamarádí se systémem ATI CrossFire a naopak nekamarádí s Nvidia SLI. K dispozici jsou nevyužitelné sloty PCIe x1. A nevyužitelné skutečně doslova. Ten první, hned pod Wifi kartou je jednak prostorově omezen právě tou Wifi(dá se odstranit), ale hned pár centimetrů za ním je heatpipe trubice, takže se obávám, že i tak do něj nic nezapojíte. Ten druhý sice už takové problémy nemá, ale stejně tam ten veliký a zvláštně tvarovaný pasiv na severním můstku celkem slušně prostorově omezí.
Pokud se podíváme na zadní stranu, tak nás také moc velké překvapení nečeká, i když na druhou stranu, při pohledu na přítomné konektory nám nic chybět nebude. Rozhodně nebudeme trpět nedostatkem USB, kdy dva dokonce nahradili PS2 konektor pro myš. Dvě síťové karty Realtek standardu 1GB/s potěší. Přítomny jsou i dva konektory eSATA a jeden Firewire.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Najdeme i zvukové výstupy. Bohužel integrovaný čip je standardní 7.1 Soundmax ADI1988B 7.1 HD. Tedy žádná extra záležitost. Zvláštním vybavením této základní desky je Wifi karta, jejíž výstup na zadní straně také najdeme.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Když to vezmu kolem a kolem, tak na výbavě a zpracování desky nic zvláštního bohužel nenacházím. Tedy mimo integrovaných DDR3 paměťových modulů a slušně rostlého chlazení. Podívejme se tedy na BIOS a taktování.
|