Strana 3 z 6
Asus P5N-E SLI - nForce 650i - deska
Tak to je ona. Zde je v celé své kráse Asus P5N-E SLI 650I SLI. Vzhledově je rozhodně povedená. Styl ASUSu je zřejmý a příslušnost do stáje tohoto výrobce rozhodně nezapře.
Deska obsahuje North bridge, který je již trošku postarší z a pochází dokonce z dob nforce 4, ale stále, co do výkonu je na tom skvěle, i když bohužel je tu obava z nedokonalostí, které se za ta léta právě u NB čipsetu NF4 objevily. Jistě vás jako první zajímá, co je to mezi PCIex16 sloty. Vypadá to jako slot pro paměť u notebooku. Tak to je slot pro kartu, která přepíná režim jedné a SLI grafických karet na základní desce. Prostě máte-li jednu grafiku, destička je otočena na funkčnost singl. Chcete-li SLI, musíte přehodit kartičku do režimu funkčnosti SLI. Zde je rozdíl mezi 650i a 680i. 650i podporuje SLI 8x8, zatímco 680i podporuje 16x16. Rozdíl výkonu je však mezi tím stěží postřehnutelný.
Máme čtveřici SATA konektorů a zelenou diodu, která nonstop svítí i když je PC vypnuté. Na desce se nachází 2 PCI sloty, dále 2 PCIexpress 16x a 8x a 1 PCIexpres 1x. Nalezneme i floppy "zástrčku", která je trošku nešikovně osazena v dolní části desky, a mohla by i někomu dělat potíže se zapojovanou kabelaží. Avšak v dnešní době, kdo z vás používá diskety. Máme zde také 2x IDE a 4x SATA konektory, které jsou pěkně pospolu. Na dnešní poměry nejsou 4x SATA zrovna vzorem velké výbavy, ale pro běžné užívání běžného člověka jsou 4 SATA až dost. Pochvala za natočení IDE konektorů.
Na zadních výstupech desky nic nechybí. Samozřejmě je zde PS/2 pro myš a klávesnici, firewire port, jedna LAN zdířka síťové karty, SPDIF výstup, eSATA konektor, čtyři USB. Nechybí ani zvukové výstupy, které jsou jen 3, protože deska má jen 5.1 integrovanou zvukovku typu REALTEK se standardem HDA Azalia. To, že deska má jen 5.1zvuk považuji za její největší mínus. Vůbec celá výbava této základní desky patří k těm skromnějším na dnešní dobu i proti konkurenčním deskám na jiných čipových řešeních, ale stále je více než dostatečné pro běžné užívání. Podívejme se, zda menší výbavu vyváží jiné přednosti.
Celkově lze layout desky považovat za povedený, není moc co vytýkat, na desce toho zase tolik není. Chladič desky je kus hliníku, na jedné straně se dost přibližuje upínání chladičů na procesoru, s nějakými většími chladiči by mohl nastat konflikt. Přesto je chlazení této desky na přítomnost NForce čipové sady řady 650/680 nezvykle jednoduché a malé.
Proti 680i je 650i ořezáno o několik funkcí, mezi něž patří například Jako nevýhodu bych dal chybějící technologie E.P.P., Linkboost, Teaming, TCP/IP akcelerace a samozřejmě třetí PCI express slot pro výpočet fyziky. Pokud tyto technologie chcete, tak si, bohužel, budete muset připlatit za základní desku s chipsetem 680i SLI. Tabulkový rozdíl v podpoře FSB 1066 vs 1333MHz na 680i, je dnes již minulostí. Výrobce vydal BIOS, který FSB 1333MHz umožňuje i na této základní desce s osazeným 650i. Tak už víme, jak deska vypadá, pojďme na BIOS desky a zkušenosti s přetaktováním.
|