ASUS PRIME A620M-A-CSM – TEST a RECENZE opravdu levné AM5 desky. Vše, co je třeba? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 13 February 2024
Přejít na obsah
ASUS PRIME A620M-A-CSM – TEST a RECENZE opravdu levné AM5 desky. Vše, co je třeba?
Základní deska
Základní deska v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
altCenově dostupná základní deska, která má ovšem vše, co je třeba, včetně PCIe 4.0 pro GPU i M2.

 

 

 

 

  • ASUS PRIME A620M-A-CSM – TEST a RECENZE

                                             opravdu levné AM5 desky. Vše, co je třeba?

Dnes se podíváme na zatím nejlevnější AM5 základní desku, která se k nám na testování dostala. Základní model série PRIME ASUS s čipsetem A620. Někteří si asi všimnou, že podobnou desku jsme už testovali ve formě TUF GAMING A620M-PLUS WIFI. A mají pravdu. Obě desky sdílí stejný PCB základ, většina designu je stejná. Liší se ale hlavně stupněm výbavy, tedy toho, co je na desce osazeno a také cenou. Ačkoliv musím říci, že cena zase tak moc odlišná není.

Rozdíl je jen 500 korun, což ve světě základních desek není prakticky nic, ovšem tohle jsou low end desky, kde prakticky na každé desetikoruně záleží. Zatímco u dražších desek výrobci snadno v nákladech schovají lepší pasivy, lepší elektroniku a výbavu, u levnějších desek se každé ušetření viditelně projeví. Ovšem už ne moc na ceně, jelikož těch pár stokorun, co ušetříte už je prostě vidět a o moc víc ušetřit nemůžete, aby ta deska vůbec splňovala to, co splňovat musí. Některé náklady zkrátka máte stejné, ať už vyrábíte desku za 3 tisíce nebo 20 tisíc.

Zatímco tedy minule testovaná TUF GAMING A620M-PLUS WIFI má ve výbavě věci jako 2,5Gbit LAN, Wi-Fi/BT modul a vizuálně pěknou úpravu PCB a pasivů, o několik stovek levnější PRIME A620M-A-CSM už si musí vystačit s 1Gbit LAN, nemá Wi-Fi/BT modul a místo jednoho DP má obstarožní VGA, což by se ale někomu mohlo docela hodit. Má také jednodušší povrchovou úpravu PCB i pasiv, takže není tak „vzhledná“. Nicméně má třeba podporu programu ASUS Corporate Stable Model (CSM) s rozšířenou nabídkou podpory a správy, což je zajímavé pro firmy a tedy firemní počítače. Takže ač jde o levnou desku, má ve výbavě, ale hlavně kvalitativně vše, co má mít. Podporuje tedy všechny doposud vydané AM5 RYZEN 7000 procesory, včetně RYZEN 9, X3D či PRO modelů.

Zatímco lépe vybavená TUF A620M PLUS je tedy zajímavější pro domácí uživatele a hráče, kteří ocení těch pár prvků extra, pokud vás nic z toho nezajímá a chcete prostě jen funkční rozumnou desku za rozumné peníze se vším základním, co je třeba, pak by vás PRIME A620M-A měla zajímat. Tím spíše, že její cena už se pohybuje pod 3000 korunami, což je velmi dostupné, zejména když stále má ve výbavě plně PCIe 4.0 design pro grafiku i 2x M.2 SSD.

Základem je tedy AMD A620 čipset, který je oficiálně nejzákladnější osekanou verzí proti B650/X670 pro AM5 platformu. Má jen 32 PCIe linek celkem, nemá rychlé 20Gbps USB, a obecně má méně USB. Současně oficiálně neumožňuje taktování procesorů, jen taktování/profilování DDR5 pamětí. Neoficiálně ale některé A620 (jako dnes testovaný model), podporují PBO. Čím však s ohledem na low end postavení překvapí, je stále tedy plná podpora PCIe 4.0. A to jak v 16linkovém grafickém slotu, tak minimálně v 1x M.2 SSD slotu! Ano, nemá PCIe 5.0 (oficiálně jej A620 nemá, neoficiálně u některých A620 funguje, ale neinzeruje se to), ovšem běžný uživatel Gen5 opravdu nepotřebuje. A620 je tedy low endové řešení s nativním Gen3 ale lepší desky podporují i Gen4 díky dosavadním RYZEN 7000 procesorům. To je v každém ohledu velký posun proti minulé generaci low endu A320.

ASUS toho plně využívá, kdy deska má oficiálně rovnou dva M.2 sloty v Gen4 provedení a k tomu 16 linkový grafický slot Gen4. K tomu je tu ještě 2x PCIe x1 Gen3a 4x SATA. Co více je třeba? Samozřejmě musíme brát v potaz, že deska je mATX formátu, nikoliv plný ATX, takže výbavy je obecně méně, ale s ohledem na osekání výbavy A620 proti B650/X670 dává vlastně mATX smysl.

Má stále kvalitní 6ti vrstvé PCB, rozumnou napájecí kaskádu, kdy samozřejmě je výhodou, že AMD procesory výrazně netopí a nežerou. A ano, tahle deska plně podporuje všechny RYZEN 7000 modely, včetně RYZEN 9 7950X a 7950X3D ale i PRO varianty! Není žádný důvod proč by také neměla. Nepodporuje sice jejich plné taktování v rozsahu jako dražší desky, víceméně je omezena jen na PBO. Ale podporuje plné taktování/profilování pamětí. Takže nastavit DDR5-6400MHz s EXPO? Žádný problém …

Tak se na ní podívejme podrobněji …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
10let staré DayZ se daří – nový přídavek zajistil rekordní zájem!
10let staré DayZ se daří – nový přídavek zajistil rekordní zájem!Thursday, 24 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1450x
Komentářů: 0
Spider-Man 2 vyrazí na PC – jen 18 měsíců po PS verzi
Spider-Man 2 vyrazí na PC – jen 18 měsíců po PS verziWednesday, 23 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1408x
Komentářů: 0
Ferrari F80 – Nástupce LaFerrari, Enza, F50 a F40 představen!
Ferrari F80 – Nástupce LaFerrari, Enza, F50 a F40 představen!Monday, 21 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 998x
Komentářů: 1
Unknown 9: Awakening právě vyšlo – další herní propadák?
Unknown 9: Awakening právě vyšlo – další herní propadák?Thursday, 17 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 2
Subnautica 2 oznámena. Zpět do hlubin v novém!
Subnautica 2 oznámena. Zpět do hlubin v novém!Thursday, 17 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 0
Dragon Age: The Veilguard bude bez DRM. Jaké jsou HW nároky?
Dragon Age: The Veilguard bude bez DRM. Jaké jsou HW nároky?Wednesday, 16 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1668x
Komentářů: 3